اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مردم متدین و دوستدار ولایت قم در این شب غمبار با سیاهپوش کردن هر کوی و بزن و برافراشتن پرچم های سیاه با دلی شکسته در گوشه و کنار این شهر و در کنار مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) ، عزاداری کردند.
مراسم سوگواری شب شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) درحرم کبریایی حضرت فاطمه معصومه(س)برگزار شد و دلسوختگان خاندان عصمت و طهارت(ع) در این آیین باشکو بر سر وسینه زدند و اشک ماتم ریختند.
امشب دسته های عزاداری و هیات های سینه زنی و زنجیر زنی دل های دردمند خویش را به ضریح حرم مطهر حضرت معصومه(س) گره زدند و مداحان اهل بیت(ع) به نوحه سرایی در رسای حضرت فاطمه زهرا(س) پرداختند.
زائران حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) از نقاط مختلف کشور به قم آمدند تا در این شب غمبار به ساحت مقدس امام زمان(عج) و حضرت معصومه (س) تسلیت بگویند و این گونه عشق و علاقه خود را به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نشان دهند.
مسلمانان خارجی مقیم قم نیز با برگزاری آیین های سوگواری و عزاداری درغم شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) اشک ماتم ریختند.
مراسم سوگواری شب شهادت حضرت زهرا (س) در مسجد مقدس جمکران و برخی بقاع متبرکه امامزادگان و بیوت مراجع تقلید نیز با حضور گسترده زائران و مردم قم برپا شد و سخنرانان گوشه هایی از زندگانی گهربار آن حضرت را بیان کردند.
حضرت فاطمه زهرا (س) در سال پنجم پس از بعثت و در روز 20 جمادی الثانی در مکه و در خانه حضرت محمد(ص) پیامبر اسلام و حضرت خدیجه(س) به دنیا آمد. برای ایشان القاب و صفات متعددی همچون زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه، بتول، راضیه و مرضیه نیز ذکر شده است. ام الحسین، ام الحسن، ام الائمه و ام ابیها از جمله کنیه های این بانوی مطهر اسلام است.
آن حضرت با امام علی(ع) پیشوای اول شیعیان ازدواج و در تمام برهه های حساس زندگی در کنار امام آن حضرت از او حمایت می کرد، ایشان در همسرداری و مهر مادری الگوی جهانیان است.
در دامن پاک فاطمه زهرا(س)، 2 امام بزرگوار و 2 شخصیت ممتازعالم بشری، حضرت امام حسن(ع) مظهر حلم و وقار و حضرت امام حسین(ع) سرور شهیدان تربیت یافتند و سلسله امامت و ولایت را استمرار بخشیدند.
سرانجام حضرت فاطمه(س) در حالی که از عمر مبارکش 18 سال بیشتر نمی گذشت، به روایتی در 13 جمادی الاول و بنابر روایتی دیگر در سوم جمادی الثانی سال 11 هجری قمری به شهادت رسیدند.
‏7403/ 6133/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.