اخبار مرتبط

مجتبی رمضان بیگی روزیکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مسابقات مذکور با شعار«دانش آموز ورزشکار، آینده روشن،40 سال افتخار» ترتیب یافته، اظهار داشت: مسابقات ملی دانش آموزان درفصل تابستان برگزار می شود، ولی امسال برای نخستین بار به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب، این مسابقات در بهمن ماه ترتیب یافته است.
وی با بیان این که مسابقات مذکور در چهار رشته بسکتبال سه نفره، کشتی پهلوانی و زورخانه ای، کبدی و «لَنگ» برگزار می شود.
رشته ورزشی «لَنگ»، از ورزش‌ های بومی و محلی استان خراسان شمالی است که از توپ دست ساز از پشم گوسفند و در نوشابه و سرب که در سال 96 ثبت میراث فرهنگی شده ، استفاده می شود و برای نخستین بار جزو ورزش‌ های دانش آموزی در کشور می باشد.
وی با بیان این که سه رشته بسکتبال سه نفره، کبدی و لَنگ برای نخستین بار به این مسابقات اضافه شده اند، افزود: این مسابقه ها در پنج سالن ورزشی دانشگاه فرهنگیان آیت الله طالقانی، دانشگاه پیام نور، شهید امجدی، هنرستان تربیت بدنی شهید حیدریان و سالن ورزشی مریم برگزار می شود.
رمضان بیگی افزود: دیدارهای نهایی در 2 رشته بسکتبال سه نفره و لنگ در سالن های ورزشی دانشگاه فرهنگیان آیت الله طالقانی و مریم امروز ترتیب خواهد یافت و سه شنبه هفته جاری (نهم بهمن) دانش آموزان ورزشکار 2 رشته کبدی و کشتی پهلوانی و زورخانه ای وارد قم می شوند.
وی با اشاره به این که قم در هر چهار رشته شرکت کرده است، گفت: در رشته کبدی 29 استان، در کشتی پهلوانی و زورخانه ای 28 استان، بسکتبال سه نفره 25 استان و در رشته لنگ 13 استان در این رقابت ها شرکت کرده اند.
این کارشناس ورزشی دربخش دیگر سخنان خود،درباره اهمیت برگزاری چنین رویدادهای ورزشی درقم گفت: هنگامی که یک رویداد ورزشی در استانی برگزار می شود، بخش های گوناگون درگیر این فعالیت ورزشی می شوند و ضمن آشنایی شرکت کنندگان با فرهنگ استان در مسائل اقتصادی نیز تاثیرگذار است.
وی افزود: از سوی دیگر، در سطح قم نگاه ویژه ای به رشته های برگزارشده، می شود؛ به عنوان نمونه ما از مدت ها پیش در رشته کبدی بر روی تیم قم کار کرده ایم و الان یکی از مدعیان هستیم.
این مسابقات تا 13 بهمن ماه جاری ادامه دارد.
جمعیت دانش آموزی استان قم در سال تحصیلی 98-97 حدود 256 هزار تَن است که 95 درصد در شهر و پنج درصد در مناطق روستایی مشغول به تحصیل هستند.
از کل جمعیت دانش آموزی، 89 درصد در مدارس دولتی و 11 درصد در مدارس غیردولتی حضور دارند که حدود 122 هزار تن معادل بیش از 50 درصد از دانش آموزان در مقطع ابتدایی، حدود 50 هزار تن در متوسطه اول و 34 هزار تن در متوسطه دوم مشغول به تحصیل هستند.
7406/ 6133/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.