اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، این مرجع تقلید روز پنجشنبه در همایش بیستمین کتاب سال حوزه و دومین جشنواره مقالات علمی حوزه در سالن همایش مدرسه علمیه دارالشفا قم، افزود: ارسال 17 هزار اثر به همایش کتاب سال حوزه در طول 20 دوره برگزاری آن، نشان دهنده عمق حرکت حوزه علمیه است که هم خدمت این نهاد علمی به مکتب اهل بیت(ع) را به نمایش می گذارد و هم به سخن بی اساس منفی بافان علیه حوزه جواب می دهد.
وی بیان کرد: رشد آمار آثار ارسال شده به همایش کتاب سال حوزه در طول سال های مختلف نشان می دهد حوزه های علمیه به برکت انقلاب اسلامی زنده و پاینده هستند و مسیر تعالی خود را طی می کند.
وی با اشاره به اینکه اسلام دینی جهانی و جاودان است، ادامه داد: محققان حوزوی در تحقیقات خود باید مسائلی را انتخاب کنند که مورد نیاز زمانه است چرا که قواعد اسلام قابلیت پاسخگویی به همه مسائل مستحدثه را دارد.
آیت الله مکارم شیرازی گفت: اکنون با کمال تاسف، کسانی که اسلام را نشناختند می خواهند این دین الهی را عرفی کنند و می گویند باید در احکام اسلام تجدید نظر شود، درحالی که ما اعتقاد داریم اسلام دین جهانی و جاودانه است و می تواند به همه نیازهای زمانه پاسخ دهد.
وی با اشاره به این که حوزه در زمینه تولید علم مورد نیاز جامعه امروزی می تواند کارهای ارزنده ای ارائه دهد، بیان کرد: باید محققان و پژوهشگران حوزوی، مسائل فقهی، علوم اسلامی، مسائل سیاسی و اقتصادی و سایر علوم را از دیدگاه اسلام مورد بررسی قرار دهند و در این عرصه ها مطالب تازه ای ارائه دهند.
وی ادامه داد: انقلاب از حوزه ها شکل گرفت و حافظ انقلاب هم حوزه های علمیه هستند، برخلاف دیدگاهی که عده ای دارند.
این مرجع تقلید گفت: آثار ارائه شده به کتاب سال حوزه باید در فضای مجازی پخش شود تا هرچه بیشتر مورد استفاده قرار گیرد، این به معنای استفاده مناسب و خوب از فضای مجازی است.
آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: پیروان اهل بیت(ع) و شیعیان در نشر و مکتوب ساختن احادیث پیشتازند و زمانی که انتشار این سخنان به دلایل سیاسی ممنوع بود، این شیعیان بود که معارف الهی را حفظ کردند.
آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: برخی از فرق اسلامی عقل را حجت نمی دانند اما در تشیع این گونه نیست و باب نخست کتاب کافی شیعیان به مساله حجیت عقل می پردازد.
وی گفت: حوزه های علمیه افتخار می کنند که پاسدار چنین مکتبی هستند و به این کار ادامه می دهند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت قلم در نگاه اسلام، افزود: در قرآن مجید به قلم سوگند یاد شده است و این نشان دهنده اهمیت این پدیده در اسلام است که برای نشر ارزش های الهی به کار گرفته شود.
آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: بالاترین سخن در مورد علم و دانش این است که در روایت اهل بیت(ع) آمده، ارزش قلم علما بر خون شهدا ترجیح دارد.
این همایش با حضور شخصیت های برجسته حوزوی و بهرام سرمست استاندار قم برگزار شد؛ همچنین در این همایش برنامه اهدا جوایز رتبه های برگزیده و شایسته تقدیر کتاب سال و مقالات علمی حوزه صورت پذیرفت.
7405/ 6133/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.