اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، این مرجع تقلید روز چهارشنبه درجلسه درس خارج اصول خود در مسجد اعظم قم، با بیان این که اشاره آیه «لا اکراه فی دین الدین» به موضوع عقاید است نه تکالیف، افزود: عقاید باید برهانی باشد و مردم با استفاده از شیوه های تبلیغی همچون خطابه به سمت آن دعوت شوند، چرا که موضوع عقاید بدون برهان و قانع کردن مردم صحیح نیست و این مساله با فشار به جایی نمی رسد، اما در بخش تکالیف و احکام، اختیاری بودن عمل، معنا ندارد.
وی بیان کرد: برای نمونه هیچ دولتی اجازه نمی دهد مواد مخدر و شراب در کشورش آزاد باشد، با این استدلال که این گونه موارد اختیاری است.
وی با اشاره به این که یک فردی در روزنامه ها مطلبی نوشته و تفاوتی میان مساله عقاید و تکالیف قائل نشده است، گفت: حجاب از جمله مسائلی تکلیفی است، حجاب برای عفاف است و چماقی بر سر زنان نیست.
آیت الله سبحانی گفت: کسانی که در راس کار هستند مسائل دینی را برای حوزه بگذارند، آقایان همه کاره نیستند که همه چیز را بدانند سیاست و اقتصاد برای شما، اما عقاید و مسائل دینی برای حوزه است.
وی با اشاره به این که اگر همه چیز آزاد باشد شهوت رانان جامعه را آلوده می کنند، افزود: البته این مانع از این نیست که فواید عفاف و ضررهای بی عفتی برای مردم از طریق رسانه ها گفته شود اما تنها با نصیحت کار درست نمی شود و نیاز به امر به معروف و نهی از منکر دارد.
وی ادامه داد: احکام نیز دارای فلسفه هستند و می توان آن ها را از طریق برهان برای مردم گفت، تنها نصیحت کافی نیست و باید جنبه های تکلیفی نیز مورد توجه باشد.
7405/ 6133/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.