اخبار مرتبط

حجت الاسلام والمسلمین سید علی عماد عصر یکشنبه در گفت وگو با ایرنا، افزود: قدیمی ‌ترین بخش این کتاب ‌ها چند برگ مصحف شریف نبوی هستند که به قرن دوم هجری قمری تعلق دارند و اثرهای دیگری از قرن های پنجم، ششم، هفتم و هشتم یک میراث قابل‌ توجه را در اختیار پژوهشگران قرار می دهد.
وی با بیان اینکه بیش از پنج هزار نسخه سنگی و سُربی نیز درکتابخانه نگهداری می ‌شود، گفت: در کتابخانه بخشی برای ارائه خدمات پژوهشی و مشاوره ‌ای علمی درنظر گرفته شده است تا مراجعه کنندگان بتوانند از راهنمایی استادان و کارشناسان استفاده کنند.
وی گفت: بیش از 130 هزار مجلد کتاب در این کتابخانه در زمینه های گوناگون علوم اسلامی و انسانی مانند قرآن، فقه، حدیث، تاریخ، ادبیات و نیز منابع خاص برای محققان وجود دارد.
عماد درادامه با اشاره به اینکه کتابخانه به تازگی مورد بهسازی و ارتقای خدمات قرار گرفت و بخش های جدیدی به آن افزوده شده که همزمان با میلاد خجسته حضرت زینب کبری(س) بازگشایی شد.
وی سالن محققان این کتابخانه به ظرفیت حدود 90 پژوهشگر را از جمله امکانات جدید ذکر کرد و گفت: در این فضا بیش از 15 هزار جلد کتاب به صورت قفسه باز در اختیار علاقه مندان قرار دارد.
وی گفت: از سالن محققان این کتابخانه؛ استادان حوزه و دانشگاه، پژوهشگران دارای آثار تالیفی، دانشجویان دوره دکتری، طلاب سطح 4 حوزه و کسانی که اشتغال به پایان نامه و یا رساله دارند؛ می توانند استفاده کنند.
عماد اضافه کرد:بخش دوم که به تازگی افتتاح شده، کتابخانه تخصصی تفسیر و علوم قرآن کریم با ظرفیت 140 تَن پژوهشگر است که سالنی نیز دراین رابطه به ظرفیت 120 تن اختصاص یافته و بیش از پنج هزار جلد کتاب تخصصی در اختیار طلاب قرار دارد.
وی ادامه داد: در سالن امانی کتابخانه نیز، بیش از 34 هزار جلد کتاب وجود دارد ، در مخزن کتابخانه نیز 54 هزار جلد کتاب به غیر از کتاب ‌هایی که در سالن ‌های قفسه باز وجود دارد، در اختیار دانشوران قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین در بخش مطبوعات کتابخانه 467 عنوان نشریه از قبل و پس از انقلاب اسلامی ایران وجود دارد که بیشتر شامل مطبوعات قدیمی می شود.
عماد ،یکی از مجموعه ‌های ارزشمند کتابخانه مذکور را بخش کتاب های لاتین با بیش از هفت هزار جلد کتاب دانست.
وی همچنین از بهسازی و بازسازی بخش های بانک اطلاعاتی، سالن رایانه، تجهیز و افزایش منابع بخش کتاب های امانی، استانداردسازی بخش نسخ خطی و غنی سازی بخش مخزن کتابخانه مذکور خبر داد که خدمات بهتری به مراجعه کنندگان ارائه می دهند.
کتابخانه آیت الله گلپایگانی در سال 1369 در خیابان آیت الله مرعشی نجفی (ارم) شهر قم تاسیس و در دی ماه 1371 به صورت رسمی افتتاح شد و دومین کتابخانه بزرگ پس از کتابخانه آیت ‌الله مرعشی نجفی در قم در بخش نسخه‌ های خطی است.
بنیانگذار این کتابخانه، مرحوم آیت الله سید محمدرضا گلپایگانی از مراجع فقید است که در 18 آذرماه 1372 در سن 98 سالگی در قم درگذشت و در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شد.
7406/ 6133/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.