اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری عصر شنبه در دیدار نمایندگان انجمن فرهنگی ناشران آموزشی اظهار داشت: هر چه فرهنگ یک جامعه رشد یافته تر باشد به همان تناسب آگاهی، شناخت، همفکری و تعامل نیز قوی تر است.
وی بیان داشت: اگر ادعا کنیم سیاست دریک جامعه بر محور فرهنگ می چرخد مبالغه نکردیم، و نگاه جامعه به اقتصاد از فرهنگ ناشی می شود نیز سخن گزافی نیست.
وی ادامه داد: در صورت مبارزه با فرهنگ اسراف در جامعه رویکرد اقتصادی نیز تغییر می کند، و استقلال و خودکفایی یک جامعه نیز در پی این تحول محقق می شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اگر فرهنگ جامعه شکل دیگری پیدا کند وابستگی به دیگران و از دست دادن هویت و استقلال نیز کم رنگ تر خواهد شد.
امام جمعه قم آموزش را پایه و اساس شکل گیری فرهنگ جامعه دانست و افزود: آموزش از دوران کودکی آغاز و تا مراحل نهایی ادامه پیدا می کند، از این رو هر چه پایه ها را استوارتر و با حساسیت بیشتری برنامه ریزی کنیم،به همان نسبت نیز سطح آگاهی، معرفت و بینش جامعه نیز ارتقاء پیدا می کند.
دبیر شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود کار نشر را نیز بسیار مهم ذکر کرد و گفت: هیچ کاری خالی از نقص نیست، ولی مجموعه کتاب های کمک درسی که در اختیار دانش آموزان است، زمینه رشد و ترقی و راه یافتن آنها به دانشگاه ها و مراکز علمی را فراهم می کند.
وی همچنین با اشاره به معضل کپی رایت و عدم رعایت حقوق ناشران گفت: اینکه حاصل کار و تلاش یک انتشاراتی بدون مجوز او در فضای مجازی منتشر شود، به معنای قلم شکستن و با قلم مبارزه کردن است.
وی گفت: کارهای تجاری و بازاری و کپی رایت ها به مدارک دانشگاهی نیز سرایت کرده و این نقیصه عمده ای است که متاسفانه در جامعه وجود دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود نوعی افراط و تفریط در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های آموزشی گفت: گاهی در محیط های آموزشی به حدی سخت گیری می کنند که در دانش آموز حالت تنفر و اشمئزاز ایجاد، و از هر چه نام مدرسه است انزجار پیدا می کند، و برخی مواقع نیز از سر تفریط و جبران واخوردگی ها تکلیف دانش آموزان حذف و برای آنها تفریح و استراحت در نظر گرفته می شود، که هر دو نادرست است.
7403/ 6133/
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.