اخبار مرتبط

معصومه ظهیری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: به همین دلیل بود که حکومت بنی عباس به ظاهر که امام را کنار خود آورده بود، فعالیت های ایشان را برنتافت و برای مقابله، اقدام به مسموم کردن و شهادت آن حضرت کرد.
وی گفت: حکومت بنی عباس با این کار نشان داد توان تحمل و مقابله با روحیه مقاومت امام رضا(ع) در مقابل ظلم و طغیان حکومت بنی عباس را ندارد.
ظهیری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آن حضرت با پذیرش ولایتعهدی مامون اثبات کردند که جایگاه امامت یک جایگاه موعظه ای و ارشادی نیست، بلکه جایگاه حکومت اسلامی است.
وی ادامه داد: هجرت اجباری امام رضا(ع) به ایران و خنثی کردن توطئه های مامون که می خواست قطع ارتباط در رابطه با جریان امامت را ترسیم کند، تاثیر بسزایی در موقعیت زمانی ایشان داشت.
ظهیری اضافه کرد: مقابله با ظلم و فساد و مبارزه با حاکمانی که از سیره و روش پیامبر رویگردانی کرده بودند، یکی از مهم ترین ویژگی های امام رضا(ع) بود که سریر امامت را تثبیت کرد.
وی گفت: مهربانی و رئوف بودن امام رضا(ع) بهترین الگویی است که شیعیان می توانند به آن تاسی کنند.
امام رضا(ع) هشتمین امام شیعیان در یازدهم ذی القعده سال 148 هجری قمری در خانه امام موسی کاظم(ع) و نجمه (تکتم) در مدینه منوره متولد شد. نام ایشان «علی» و لقب مشهورش «رضا» و کنیه معروفش «ابوالحسن» است؛ پیشوای هشتم(ع) پس از شهادت پدر بزرگوارش امام کاظم(ع) عهده دار مقام امامت شد و مدت امامت ایشان، حدود 20 سال طول کشید و سرانجام در 29 صفر 203 هجری قمری با دسیسه مامون مسموم شد و به شهادت رسید و پیکر مطهر آن امام همام در شهر مقدس مشهد به خاک سپرده شد.
/2085/ 6133/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.