اخبار مرتبط

علیرضا باباخان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ضمن اشاره به این که اصلی ترین سرمایه شرکت های دانش بنیان، علم آنهاست، بیان کرد: این شرکت ها، دارایی فیزیکی چندانی ندارند واگر امکان وثیقه گذاشتن دانش و گواهی ثبت اختراع شرکت های دانش بنیان برای گرفتن تسهیلات در نظام بانکی کشور با نظر علما به قانون تبدیل شود، این مجموعه ها در تامین مالی طرح های مورد نظر خود با مشکل کمتری مواجه می شوند.
وی افزود: تطابق روش های تامین مالی اقتصاد دانش بنیان با فقه اسلامی از دیگر حوزه هایی است که نیازمند نظر عالمان دینی است، برای مثال در فقه اسلامی روش های مختلفی برای تامین مالی فعالیت های اقتصادی نام برده شده است، اما تطابق آن با شرایط شرکت های دانش بنیان از جمله مواردی که باید به آن پرداخته و به این سئوالات پاسخ داده شود که آیا دانش قابلیت خرید و فروش است و این که با چه ابزاری می توان این کار را انجام داد؟.
وی ادامه داد: امروز ابزارهای مالی اسلامی در کشور متناسب با فعالیت های شرکت های دانش بنیان و نظام نوآوری، طراحی نشده و نیاز است که در این زمینه احکام فقهی ارائه شود.
باباخان گفت: عالمان دین همچنین می توانند در تدوین گزاره های فرهنگی به شرکت های دانش بنیان یاری رسانند و مصادیق کارهای پسندیده و ناپسند را در حوزه فعالیت های نوین اقتصادی مشخص کنند.
وی افزود: برای نمونه مفهوم اسراف در بخش اعمال فردی تبیین شده اما این گزاره در حوزه مسائل اجتماعی و فعالیت های اقتصادی نیازمند بیان دقیق است تا این گونه شاهد هدر رفت استعدادهای نیروی انسانی و استفاده نادرست از مواد اولیه و انرژی در کشور نباشیم.
وی ادامه داد: جامعه امروز نیازمند تقویت باورهای دینی در حوزه های اقتصادی جدید است تا روند تولید و اشتغال کشور متناسب با جایگاه نظام اسلامی در سطح جهان تعریف شود.
7405/ 6133/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.