اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، ششم محرم هر سال، روز بزرگداشت حضرت قاسم(ع) است که در این روز، دانش آموزان نوجوانان سراسر کشور در همایشی با عنوان «احلی من العسل» گردهم می آیند و در سوگ مولای خود عزاداری می کنند.
شرکت کنندگان، در حالی که پیشانی بند «یا قاسم ابن الحسن(ع)» بسته بودند، با ندای یا حسین(ع) بار دیگر با حضرت سیدالشهدا(ع) بیعت و بر پیروی از راه ائمه اطهار(ع) تاکید کردند.
دانش آموزان نوجوان قم دراین آیین معنوی، با سردادن نوحه هایی درغم شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفای ایشان بر سر و سینه زدند و با ذکر مصیبت، روضه خوانی و مداحی؛ عشق و دلدادگی خود را به ائمه اطهار(ع) به نمایش گذاشتند.
این آیین با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط یکی از قاریان دانش آموز شروع شد و در ادامه نیز 2 تَن از دانش آموزان به مداحی پرداختند و شرکت کنندگان در سوگ حضرت امام حسین(ع) اشک ماتم ریختند.
در این مراسم علاوه بر پرچم های مشکی با نام مبارک حضرت امام حسین(ع)، به تصاویر شهدای معلم از جمله نخستین معلم شهید مدافع حرم شهید مجید عسکری مزین شده بود.

** مدیرکل آموزش و پروش استان قم در حاشیه برگزاری این آیین، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، با تسلیت ایام سوگواری ماه های محرم و صفر گفت: امروز جمعی از دانش آموزان دوره متوسطه اول که در سنین 13 تا 15 سال هستند، در این مراسم شرکت کردند.
حمیدرضا شیخ الاسلام با اشاره به رسالت آموزش و پرورش در تبیین فرهنگ عاشورایی افزود: آموزش و پرورش، ششم محرم که روز بزرگداشت حضرت قاسم(ع) می باشد را به دانش آموزان مقطع مذکور اختصاص داده است، تا در این روز آنان با رسالت و فرهنگ عاشورایی بیشتر آشنا شوند.
وی خاطرنشان کرد: در این روز دانش آموزان با شرکت در این آیین معنوی به مقام شامخ حضرت سیدالشهدا(ع) و نیز حضرت قاسم(ع) عرض ادب و ارادت می کنند و به عزاداری و نوحه خوانی می پردازند.
وی گفت: هدف از برگزاری این مراسم، آشنایی دانش آموزان با واقعیت های قیام عاشورا و پیام آن است، تا بتوانیم فرهنگ ایثار و شهادت و نیز فرهنگ حسینی بودن و حسینی ماندن را به خوبی به دانش آموزان یاد دهیم.
این آیین معنوی با حضور آیت الله سید محمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) و جمعی از معلمان و مسئولان آموزش و پرورش استان قم برگزار شد.
این مراسم با همکاری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)، کانون های فرهنگی – هنری مساجد، بسیج دانش آموزی، سازمان دانش آموزی، اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان، شورای مذهبی هیئات، صدا و سیما، ادارات کل تبلیغات اسلامی و آموزش و پرورش استان قم برگزار شد.
شب عاشورا، حضرت امام حسین(ع) بیعت خویش رااز عهده یاران و اهل بیت خویش برداشتند؛ در میان مجاهدان،حضرت قاسم ابن الحسن(ع) که از همه کم سن ‌تر بودند،از
سید الشهدا سئوال کرد:«آیا فردا من نیزشهید خواهم شد؟» ایشان درجواب فرمودند: «مرگ در نظر تو چگونه است؟» او پاسخ داد: «احلی من العسل؛ از عسل شیرین ‌تر است.»
حضرت قاسم(ع) فرزند امام حسن مجتبی(ع) دومین امام شیعیان است که در حادثه عاشورا 13 سال سن داشت و در روز عاشورا دهم ماه محرم سال 61 هجری قمری به شهادت رسید.
7406/ 6133/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.