اخبار مرتبط

به گزراش خبرنگار ایرنا، کریم حاجی‌زاده روز شنبه افزود: مرمت قسمتی از راسته زرگران در مجموعه بازار تاریخی که چسبیده به راسته چاقوسازان است با تعمیر پایه‌ها و بازسازی سه گنبد انجام شد.
وی افزود: عملیات مرمت راسته چاقوسازان که در سال 94 آغاز شده بود ،در سال 95 تقریبا تکمیل شد و تنها مورد باقی مانده، سردر بازار بود که به دلیل عدم همکاری کسبه، بازسازی آن نیازمند اقدام حقوقی بود.
وی با بیان اینکه برای مرمت راسته چاقوسازان در بازار تاریخی اردبیل تاکنون یک میلیارد و 500 میلیون ریال صرف شده که تکمیل آن نیازمند 400 میلیون ریال اعتبار ، تشریح کرد: اصلاح سردر بازار به راسته چاقوسازان تا یک ماه دیگر تکمیل شده و به بهره برداری خواهد رسید.
وی با اشاره به آغاز مرمت 2 پل تاریخی سیدآباد و ابراهیم آباد با همکاری شهرداری اردبیل، اظهار کرد: در پل سیدآباد دهنه وسط آسیب دیده و در اثر نشست، طاق برداشته است. در پل ابراهیم آباد نیز پایه ها به طور کامل ترک برداشته اند.
حاجی زاده آب شستگی ناشی از دست خوردگی و نفوذ آب از رشه پل را دو دلیل اصلی تخریب پل ابراهیم آباد دانست و افزود: عایقی که روی عرشه پل وجود داشت، به مرور زمان از بین رفته است.
جاجی زاده اشاره به اصلاح بستر پل های سیدآباد و ابراهیم آباد، عنوان کرد: طی عملیات مرمت پل ابراهیم آباد، عرشه تخریب می شود و پس از اینکه عایق کاری شد، کف عرشه، با استفاده از سنگ سلماس سنگ کاری خواهد شد. طاق دهنه آخر پل ابراهیم آباد در حال ریزش است که به طور کامل تخریب و بازسازی خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل همچنین از مرمت حمام اوچدوکان خبر داد و افزود: این حمام که در دوره محمدعلی شاه قاجار ساخته شده، جز حمام های فاخر اردبیل به شمار می رود که در سال 1375 به ثبت ملی رسیده است.
حاجی زاده با اشاره به عملیات مرمت حمام اوچدوکان با همکاری اداره اوقاف اردبیل، افزود: آواربرداری، پاکسازی و مرمت اضطراری گنبدها و دیوارها درحال انجام است.
وی اعتبار لازم برای مرمت کامل حمام اوچدوکان را بیش از 10 میلیارد ریال ذکر کرد و با تأکید بر جذب سرمایه گذار در این زمینه، افزود: امسال عایق کاری و شیب بندی سقف و بدنه سازی دیوارهای درحال ریزش حمام اوچدوکان انجام خواهد گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: حمام اوچدوکان طی سال های گذشته با آسیب های بسیار جدی مواجه شده، کف حمام نشست کرده است و قسمت مردانه آن در اثر حریق، صدمه دیده و نقاشی روی دیوار سوخته است.
بقعه شیخ صفی ، مجموعه بازار تاریخی اردبیل ، مسجد جامع نمین ، مدرسه امام بیله سوار ، بقعه شیخ جبرئیل کلخوران، حمام پیرزرگر و حمام یعقوبیه اردبیل ،حمام نصر خلخال ،موزه مغان ،پل های تاریخی ، کاروانسرای قانلی بلاغ و خانه چنذاب از جمله آثار تاریخی استان است که عملیات مرمت و بازسازی آنها در دست اجراست.
خبرنگار : گیتی طالبی ** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده
6016/6018

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.