اخبار مرتبط


 
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: خرید تضمینی گندم در 56 مرکز خرید استان آغاز شد.

به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، حسن روحی در جلسه بررسی وضعیت گندم با اشاره به اینکه 400 نفر به عنوان دست اندرکاران خرید گندم در سطح استان فعال شده است، خاطرنشان کرد: فرآیند خرید تضمینی در کنار تولید از نخستین مرحله آغاز و با وجود نظم و انضباط در آهنگ حمل و نقل پس از خرید به سیلوها و انبارهای نگهداری استان و مازاد برمصرف آن نیز به استان های همجوار حمل خواهد شد .

به گفته مدیر  زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در مدت برداشت و خرید تضمینی گندم کاران استان طبق استاندارد تعیین شده در بخش وجود رطوبت نسبی در دانه های گندم که رطوبت آن در سطح کشور 12 درصد می باشد ولی به لحاظ شرایط خاص مناطق شمالی بیله سوار ، گرمی ، پارس آباد ، نمین و اردبیل 14 درصد تعیین شده محصولات برداشت شده خود را با آرامش خاطر به مراکز خرید تحویل دهند .
وی  افزود: امسال بهای گندم خریداری شده هر کیلوگرم به مبلغ 13 هزار ریال تعیین شده و به موقع پرداخت خواهد شد .

به گفته روحی با توجه به الزامات سیاست الگوی کشت که بخشی از زراعت دیم به کشت حبوبات مثل عدس و نخود و در اراضی آبی به کشت و توسعه دانه‌های روغنی از جمله کلزا و بادام زمینی، چغندر قند و ذرت شیرین اختصاص یافت نسبت به سال‌های گذشته هفت درصد در کل سطح زیر کشت گندم کاهش یافته است .

وی یادآور شد: به لحاظ استفاده از ارقام استفاده شده و مشارکت و حضور جدی محققان، مروجان و کارشناسان فنی در سر مزرعه پیش بینی می شود امسال بیش از 690 هزار تن در استان گندم تولید شود که از این میزان 530 هزار تن به صورت تضمینی از گندم کاران با رعایت استانداردهای لازم به صورت شبانه روزی خریداری می‌شود .

مدیر  زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل مهم ترین شاخص های قابل رعایت را تقویت تغذیه گیاهی و مبارزه با آفات و امراض دانست که در طول دوره رشد محصول گندم در سطح 250 هزار هکتار از اراضی گندم با امراض گیاهی بویژه قارچ و در سطح 50 هزار هکتار با آفات موجود در منطقه در سر مزارع گندم مبارزه های لازم انجام شد .
در سال زراعی جاری 300 هزار هکتار از اراضی آبی و دیم استان اردبیل به کشت محصول استراتژیک گندم اختصاص یافته است ، از این میزان 70 هزار هکتار گندم آبی و 230 هزار هکتار گندم دیم می باشد .
انتهای پیام انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.