اخبار مرتبط

عدیل سروی روز چهارشنبه در جلسه اولویت بندی های رونق بخش کشاورزی استان افزود: کشت دانه های روغنی را جایگزین محصولاتی کرده ایم که نیاز آبی آنها بالاست و امسال سطح زیر کشت این محصولات نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: افزایش سطح زیر کشت و تولید انواع محصولات دانه های روغنی از جمله سویا ، کلزا ، بادام زمینی ، آفتابگردان و پنبه در این استان مورد توجه قرار دارد.
او گفت: محصول کلزا جز محصولات دانه روغنی بوده که حدود 40 درصد از دانه آن را روغن تشکیل می‌دهد و توسعه کشت این محصول در استان اردبیل اقدامی موثر در پویایی بخش کشاورزی و خودکفایی استان در حوزه اقتصاد و اشتغال است.
وی همچنین ارتقا و تولید محصولات استاسی و استراتژیک استان ، توسعه کشت و فرآوری گیاهان دارویی ، توسعه باغ ها در اراضی شیب دار و تجهیز و نوسازی پرورش زنبور عسل و صنایع فرآوری آن ، افزایش ظرفیت ذخیره سازی و برند سازی حداقل 10 درصد محصولات کشاورزی استان را از برنامه های اولویت دار این سازمان ذکر کرد.
وی افزود: مهم ترین برنامه های اجرایی بخش کشاورزی استان در راستای ارتقای بهره وری در سال جاری توسعه روش های نوین آبیاری در سطح 42 هزار هکتار و اجرای طرح اصلاح الگوی گشت با تاکید بر محصولات پربازده ، صادرات محور و با نیاز آبی کم مثل کشت زعفران ، بادام زمینی ، موسیر ، پسته ، عناب و انواع گیاهان دارویی است.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل ، سروی اظهار کرد: تولید محصولات با دیدگاه دانش بنیان و صادرات محور از دیگر اهداف بنیادین این سازمان است که افزایش در واحد سطح و افزایش کیفیت محصولات تولیدی را در برنامه کاری خود دارد.
وی گفت: امسال همچنین میزان جذب محصولات خام کشاورزی از صنایع تبدیلی و تکمیلی از یک میلیون تن به 1.5 میلیون تن افزایش می یابد.
او در زمینه وضعیت مزارع گندم در سال جاری نیز افزود: مزارع غلات استان از وضعیت مطلوب و قابل قبولی برخوردار است و اگر شرایط به همین منوال سپری شود و شاهد حوادث ناگوار مثل آتش سوزی ، رعد و برق و سیل و تگرگ نباشیم پیش بینی می کنیم که تولید امسال به مرز 700 هزار تن نیز برسد.
استان اردبیل دارای 225 هزار هکتار اراضی آبی ، 515 هزار هکتار اراضی دیم و 38 هزار هکتار اراضی باغی است که سالانه بیش 4.5 میلیون تن انواع محصولات زراعی ، باغی و دامی را تولید می کند.
تنوع اقلیمی ، وجود کشت و صنعت ها ، دشت های حاصلخیز ، 120 هزار بهره بردار ، 4.2 میلیون واحد دامی ، عشایر ایل سون ، سدهای ذخیره آب ، تولید چهار درصد از محصولات کشاورزی کشور ، نقش 28 درصد بخش کشاورزی در تولید ناخالص و نقش 38 درصدی بخش کشاورزی در جمعیت شاغل استان از جمله قابلیت های مهم کشاورزی استان اردبیل است.
استان اردبیل در تولید بسیاری از ارقام از جمله رتبه اول تولید عدس ، رتبه اول تولید کلزا ، رتبه دوم تولید سیب زمینی ، رتبه سوم تولید عسل ، رتبه پنجم تولید چغندر قند ، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده:عارف شیرزاد
6018/ 1257

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.