اخبار مرتبط

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در جلسه کمیته اطلاع رسانی ، تبلیغات و امور فرهنگی گفت: برای اطلاع رسانی به گردشگران و آشناسازی آنها با آثار و جاذبه های تاریخی ، طبیعی ، فرهنگی و زیارتی و آموزش ، فرهنگ‌سازی و راهنمایی گردشگران و اطلاع رسانی موثر از امکانات ، خدمات و تمهیدات تدارک شده در نوروز تلاش می شود.
قادر تقی زاده افزود: برپایی چادرهای اطلاع رسانی ، خیمه های نماز ، ایستگاه های اطلاع رسانی ، پایگاه های امداد و نجات و برگزاری مانور آغاز ستاد اجرایی خدمات سفر استان با مشارکت تمام دستگاه های اجرایی استان در 25 اسفند سال جاری از جمله اقدامات ستاد استان در نوروز امسال است.
وی از حضور دانش آموازان به عنوان همیاران گردشگری با لباس های یکدست با هماهنگی آموزش و پرورش استان در مانور آغاز ستاد اجرایی خدمات سفر و ایام تعطیلات نوروز باهدف معرفی موزه ها و جاذبه های گردشگری و تاریخی استان خبر داد.
او اظهار کرد: از راهنمایان حرفه ای گردشگری ، تشکل های غیردولتی و دانشجویان رشته های مرتبط در برنامه های اطلاع رسانی و راهنمایی مسافران و گردشگران برای استقرار در مبادی ورودی سایت های تاریخی و موزه های استان استفاده خواهد شد.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی میراث فرهنگی اردبیل ، وی گفت: برپایی هفت سفره هفت سین در میادین و مکان های گردشگری و نصب 68 بنر در استان با هماهنگی شهرداری ها در نوروز امسال تدارک دیده شده است.
وی همچنین از اجرای برنامه نوروزگاه و برپایی سفره هفت سین در مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی و منطقه نمونه گردشگری دریاچه شورابیل با مشارکت تمام دستگاه های فرهنگی چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری، حوزه هنری، هیات ورزش های بومی و محلی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خبر داد.
وی افزود: مراسم آیینی نواوستی در پل هفت چشمه اردبیل امسال با مدیریت و برنامه ریزی اداره کل میراث فرهنگی استان در راستای تکمیل پرونده ثبت جهانی نوروز باستانی توسط صدا و سیما مستندسازی می شود.
تقی زاده همچنین با اشاره به انتخاب 6 شهر برتر گردشگری در کشور از نظر ارائه خدمات مطلوب به مسافران در پایان تعطیلات نوروزی بر اساس شیوه نامه انتخاب شهر برتر، از فرمانداران و شهرداران مراکز شهرستان ها خواست با اجرای برنامه ها به ویژه در شهرهای اردبیل ، سرعین و مشگین شهر ، مستندات آن را برای ارسال به سازمان مرکزی به دبیرخانه ستاد ارسال کنند.
به گفته وی ، هماهنگی های لازم با صدا و سیما برای پخش برنامه های متنوع و ساخت و پخش برنامه های تلویزیونی اعم از کلیپ، تیزر و برنامه زنده برای اطلاع رسانی خدمات و امکانات و آمادگی های استان و تهیه فیلم ، عکس و مستند سازی وقایع و رویدادها نوروز در استان ، شهرستان و روستاهای پر مسافر انجام شده است.
پل معلق مشگین شهر ، کوه سبلان با ظرفیت کوهنوردی و وجود پیست اسکی آلوارس در 12 کیلومتری سرعین و شهر چشمه های بهشتی از جاذبه های گردشگری ورزشی استان اردبیل است که مسافران نوروزی نیز می توانند از این فرصت استفاده کنند.
مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان نگین بناهای باستانی استان ، بقعه شیخ کلخوران متعلق به امین الدین جبرئیل پدر شیخ صفی الدین اسحق جد سلاطین صفوی واقع در روستای کلخوران ، خانه ارشادی ، حمام ملاهادی ، برج شاطر ، پل هفت چشمه ، مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه از دیگر جاذبه های اردبیل هستند.
همچنین مقبره شیخ حیدر ، کاروانسرای قانلی بولاغ ، سنگ نبشته های ساسانی ، قلعه های دیو ، قهقهه و کهنه در مشگین شهر ، قیز قلعه و شاه تپه در گرمی ، حمام سنگی در کوثر ، قلعه بوینی یوغون در نیر ، هفت تپه در خلخال و بناهای باستانی بازمانده از دوره های مختلف در گوشه و کنار این خطه در انتظار گام های آرام و نگاه کنجکاو علاقمندان به تاریخ و فرهنگ است.
دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران ، تپه های باستانی آناهیتا ، گورستان سنگی پیرازمیان ، کلیسای مریم مقدس ، کاروانسرای شاه عباسی ، شهر یئری ، شیروان دره سی ، عمارت آقازاده اردبیلی ، منطقه گردشگری کپز و ازناو ، منطقه حفاظت شده آق داغ ، ژئوپارک دربند مشکول ، گیلوان ، آبشارهای سردابه ، گورگور ، شورشورنه ، آق بلاغ (سیبیه خانی) ، دیز و نره گر و غارهای تاریخی لاهرود و هفت خانه از دیگر آثار قابل توجه هستند.
همچنین موزه مفاخر دینی ، موزه تخصصی باستان شناسی ، موزه چینی خانه مجموعه شیخ صفی ، موزه مردم شناسی ، موزه صنایع دستی و موزه تاریخ طبیعی اردبیل از دیگر جاذبه هایی است که گوشه هایی از تاریخ و تمدن این دیار را به نمایش گذاشته است.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده
6018/6016

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.