اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ، معرفت آذری روز چهارشنبه در جلسه شورای عشایری خلخال افزود: در حالی که میزان سهمیه نهاده های دامی توزیع شده عشایر این استان در سال گذشته 2 هزار تن بود این میزان به چهار هزار تن در سال جاری رسیده است.
وی گفت: با هدف حمایت از قشر تلاشگر و مولد کار و تولید عشایر استان در سال جاری میزان سهمیه آرد یارانه دار تخصیصی به عشایر از 300 تن سال گذشته با 150 تن افزایش به 450 تن ارتقا یافت.
آذری با بیان اینکه در سال گذشته با هدف تامین آب سالم و بهداشتی در مناطق عشایر نشین استان با صرف اعتباری بالغ بر 19 میلیارد ریال 120 دستگاه تانکر 2 هزار لیتری خریداری و در مناطق عشایر نشین استان توزیع شده ، اظهار داشت: برای خرید 300 دستگاه تانکر آب هزار لیتری اقدام شده و بزودی این تانکرها توزیع می شود.
او از صدور دفترچه های جدید عشایری در بین عشایر مناطق مختلف استان خبر داد و گفت: با توزیع این دفترچه های جدید زمینه افزایش توان مالی تعاونی های عشایری فراهم و امکان خرید نهاده های دامی ، جو و سایر اقلام مورد نیاز عشایر فراهم می شود.
وی همچنین بیان کرد: دفترچه ‌های جدید حاوی اطلاعات خانواده های عشایری است که امکان افزایش سطح خدمات ارائه شده به جمعیت عشایری را برای اداره کل امور عشایری در مرکز و ادارات امور عشایری شهرستان ها فراهم می کند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته هزار کیلومتر راه عشایری در استان تسطیح ، مرمت و بهسازی شد، اظهار داشت: 220 کیلومتر از مجموع این راه ها مربوط به راه های ارتباطی عشایر شهرستان خلخال است.
او همچنین به شروع فعالیت شرکت تعاونی مستقل شهدای عشایر خلخال اشاره کرد و افزود: علاوه بر 13 میلیارد ریال تسهیلات اعتباری در نظر گرفته شده برای توسعه فعالیت های اقتصادی این تعاونی و عشایر شهرستان 260 تن سبوس در اختیار این تعاونی گذاشته شد تا در بین عشایر دامدار منطقه و متناسب با نیاز آنها توزیع شود.
آذری گفت: پارسال 34 میلیارد ریال اعتبارات مربوط به ارزش افزوده عشایر استان از طریق فرمانداری ها جذب و برای اجرای پروژه های عمرانی مناطق عشایر نشین هزینه شد که سهم خلخال از این اعتبار یک میلیارد و 980 میلیون ریال است.
فرماندار خلخال نیز در این جلسه با اشاره به اینکه پارسال آب 40 روستای کم آب منطقه که تعدادی از آنها عشایر نشین هستند با استفاده از تانکرهای سیار آبرسانی تامین شد، گفت: تامین اعتبار برای خرید تانکرهای 2 هزار لیتری توزیع شده در بین عشایر از محل اعتبارات تنش آبی سال گذشته استان بود و امسال نیز برای جذب این اعتبار تلاش می شود.
فریدون بابایی با انتقاد از عملکرد اداره دامپزشکی خلخال در عدم ارائه خدمات مناسب به عشایر دامدار منطقه ، افزود: مسئولان دستگاه های اجرایی عضو شورای عشایری شهرستان ملزم به ارائه خدمات بهتر به جامعه عشایری همانند جوامع روستایی و شهری هستند.
عشایر استان اردبیل از ۴۵ طایفه مستقل تشکیل شده که در هزار و ۵۲۷ اوبا ، ۵۲۷ قشلاق ، ۲۳۷ ییلاق ، هفت زیست بوم و ۵۱ سامانه زندگی می کنند.
در مقایسه با جمعیت عشایری کشور عشایر شاهسون اردبیل 6.5 درصد از جمعیت عشایر کشور را تشکیل می دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل 6 درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند.
عشایر استان اردبیل سالانه ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز ، ۴۳ هزار تن شیر ، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر و هزار و ۵۰۰ تن پشم و ۱۳ هزار و ۶۰۰ متر مربع صنایع دستی تولید می کنند. برخی از عشایر عشایر استان به شغل باغبانی و کشاورزی نیز مشغول هستند ولی در مجموع تولیدات عشایر استان از لحاظ وزنی ۱۵۹ هزار تن و از لحاظ ریالی 2 هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال است.
7119/6018
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.