به گزارش ایرنا ، اسحاق رسولی روز پنجشنبه در اولین رویداد کارآفرینی هنر صنعت فرش استان اردبیل افزود: اگر نسل جدید به سمت این هنر جذب شوند خلاقیت ‏ها در این رشته بروز و توسعه خواهد یافت.
وی اظهار داشت: تشکل های حوزه فرش باید بتوانند زمینه ها و جذابیت هایی را ایجاد کنند که نسل جدید جوان جذب آن بشوند.
او افزود: هر هنر و صنعتی که به طور دایم خلاقیت در آن نباشد فرایند نزولی پیدا می کند و پیشینیان ما این خلاقیت را داشتند که هنر خود را عرضه کرده و دنیا را شیفته این هنر کردند به گونه ای که در بیشتر کشورها افتخار می کنند که فرش ایران در خانه داشته باشند.
رسولی گفت: روح زیباشناسی در پیشینیان به قدری در سطح عالی بود که با این هنر زیبا همه را شیفته خود کردند و اکنون میراث دار و میراث خوار گذشتگان هستیم.
وی همچنین بیان کرد: از ایده های برتر از سوی دانشگاه آزاد اسلامی، پارک علم و فناوری و شهرک های صنعتی استان حمایت می شود.
رییس پارک علم و فناوری استان اردبیل نیز در این همایش گفت: تحقیقات و پایان نامه های دانشجویان باید به کمک اقتصاد جامعه بیاید و صرف مدرک تحصیلی نمی تواند این ماموریت را انجام دهد.
حبیب ابراهیم پور بیان کرد: فناوری تعبیه و تزریق علم در صنعت است و وقتی فرش ایران برند جهانی شده و کشورهای دیگر از آن کپی برداری می کنند و با این حال اصالت خود را حفظ کرده باید به کمک فناوری به عرش برسد.
وی افزود: فناوری یک تکنولوژی به فرش سنتی اضافه می کند و با تکنولوژی بالاتر تولید می شود که در این صورت هم کیفیت بالا می رود و هم زمان تولید به حداقل می رسد.
رییس پارک علم و فناوری استان اردبیل اظهار کرد: ایده هایی که ارائه می شود در مرکز رشد دانشگاه یا پارک علم و فناوری مستقر شده و پس از گذراندن مراحل قانونی در چرخه تولید و تولید ثروت مورد حمایت قرار می گیرد.
اولین رویداد کارآفرینی هنر صنعت فرش استان اردبیل به مدت سه روز در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل تداوم یافته و در پایان ایده های برتر معرفی می شود.
15 هزار نفر در صنعت فرش دستبافت استان اردبیل فعالیت دارند ولی درآمد و تولید آنها در حد تامین معیشتی است. فرش اردبیل در زیر مجموعه فرش آذربایجان قرار دارد. با اینکه در گذشته در بسیاری از خانواده های شهری و روستایی بافت فرش رواج داشت اما در سال های اخیر این صنعت دستی به فراموشی سپرده شده و بازار خود را در بازارهای داخلی و خارجی از دست داده است.
6018/ 1257
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.