به گزارش ایرنا ، دکتر علی اکبر شکارچی روز پنجشنبه در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی افزود: بررسی های انجام شده از وضعیت جسمانی جمعیت این منطقه نشان می دهد که 1.5 درصد از مردم خلخال لاغر بوده و 29.2 درصد نیز وزن عادی دارند.
وی با بیان اینکه برغم کاهش آمار بیماری های واگیردار در جامعه میزان بیماری های غیر واگیر همچون قلبی و عروقی افزایش یافته ، مهم ترین علت این امر را کم تحرکی ، تغذیه نامناسب ، بی توجهی به ورزش و سایر عوامل اجتماعی ذکر کرد.
او گفت: طرح خطر سنجی دانشکده علوم پزشکی این شهرستان با هدف تغییر سبک زندگی و سنجش وضعیت جسمانی افراد بالای 30 سال از چند سال پیش آغاز و استقبال خوبی از این طرح صورت نگرفته ولی با این حال از زمان اجرای این طرح 37 هزار و 760 نفر زیرپوشش طرح قرار گرفته اند.
وی با بیان اینکه تمام خدمات اراه شده در این طرح از جمله انجام آزمایش های مختلف رایگان است، افزود: مراجعین به مراکز درمانی پس از گذراندن مراحل آزمایش خطر سنجی که با هدف پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی صورت می گیرد کارت سنجش سلامت دریافت می کنند و دارندگان کارت های سبز سالم ، کارت زرد نیاز به مراقبت پایین پزشکی و افراد دارای کارت قرمز هستند نیاز به مراجعه سه ماهه به پزشک دارند.
دکتر شکارچی همچنین اظهار داشت: بر اساس بررسی های انجام شده در بیمارستان و مراکز درمانی امسال 2 میلیون و 593 هزار خدمت پزشکی و درمانی به مردم منطقه ارائه شده و 97 درصد از مردم این شهرستان نیز حداقل یک بار از خدمات بهداشتی و درمانی از مراکز درمانی بهره مند شده اند.
او بیان کرد: با راه اندازی سامانه سیب (سلامت یکپارچه بهداشتی) ارائه هر گونه خدمات بهداشتی و درمانی در مراکز بهداشتی شهری و روستایی بصورت آنلاین و الکترونیکی صورت می گیرد.
شکارچی گفت: بر اساس آمار دریافتی از سامانه نظر سنجی دانشکده علوم پزشکی خلخال 97 درصد از مراجعین به مراکز درمانی و افرادی که خدمات بهداشتی و درمانی از این مراکز دریافت کرده اند از نحوه و نوع خدمات ارائه شده رضایت داشتند.
خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.
7119/6018
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.