به گزارش ایرنا ، محرم عدلی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در روزهای اخیر شاهد قطع بی رویه درختان مثمره و غیر مثمره در باغ های استان هستیم که این امر باعث کاهش سطح سبز در باغ ها می شود.
او یکی از دلایل عمده اقدام باغداران استان را عدم باردهی درختان مثمره دانست و به باغداران توصیه کرد با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی مراتب را اطلاع دهند تا طبق توصیه ها و راهنمایی های کارشناسان اقدام به قطع درختان کهنسال و غیرمثمره شده و به جای آن ارقام مناسب و سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه کشت شود.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین گفت: قطع درختان غیر مثمره نیز باید با اطلاع و اجازه اداره کل منابع طبیعی و مدیریت جهاد کشاورزی محل مربوطه باشد زیرا طبق قانون قطع درختان غیر مثمره و تغییر کاربری آن جرم بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد.
عدلی افزود: با توجه به تغییرات اقلیمی و شرایط آب و هوایی که در سال های گذشته شاهد آن هستیم بسیاری از ارقام درختان مثمره قبل از پایان سرمای فصل زمستان به گل می نشینند و متعاقب با سرمای دیر رس کل محصولات از بین می روند.
وی از باغدارانی که قصد اصلاح باغ های خود و جایگزینی ارقام درختان را با دیر گل دارند، خواست با هماهنگی مدیریت جهاد کشاورزی نسبت به تهیه ارقام دیر گل و پرمحصول و مقاوم به آفات و امراض و قرنطینه شده اقدام کنند تا در سال های آینده با مشکلات مشابه مواجه نشوند.
استان اردبیل دارای 225 هزار هکتار اراضی آبی ، 515 هزار هکتار اراضی دیم و 41 هزار هکتار اراضی باغی است که سالانه بیش از 4.5 میلیون تن انواع محصولات زراعی ، باغی و دامی را تولید می کند.
6018/6016
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.