رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: میزان مرگ‌ های اتفاق افتاده به دلیل سرطان در بین گروه سنی ۳۰ تا ۷۰ سال در مردان ۱۱۷.۲ نفر در صد هزار نفر و در زنان ۸۸ نفر در صد هزار نفر می ‌باشد.     به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، قدرت اخوان اکبری در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس آمار سال ۹۳ سرطان ‌های شایع مردان در استان اردبیل به ترتیب سرطان معده ۴۱.۴۳ درصد، سرطان پوست ۱۵.۷۳ درصد، کولورکتال ۱۲.۷۷ درصد، ریه ۱۲.۱۵ درصد و سرطان پروستات ۱۰.۹ درصد است. 
وی افزود: براساس آمار اعلامی سال ۹۵ در مردان میزان بروز شیوع فشارخون بالا ۲۷.۵ درصد و مبتلا به دیابت ۱۱.۵ درصد می ‌باشد. 
اخوان اکبری از ارائه خدمات بهداشتی و خطر سنجی به تمامی مردان ۵۹- ۳۰ سال در مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه‌های بهداشتی به صورت رایگان خبر داد و افزود: همه ساله در هفته آغازین اسفندماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه‌های مختلف جامعه این اقدام انجام می‌پذیرد. 
وی افزود: با هدف توجه به اولویت‌های سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، در هفته ملی «سلامت مردان ایران» برنامه‌های ویژه‌ای برگزار می‌شود تا فرصت مناسبی برای آموزش عموم مردم در جهت بهبود وضعیت سلامت جامعه، ترغیب برای مراجعه زودهنگام به پزشک، تشخیص و شروع به موقع درمان بیماری‌های شایع مردان و در عین حال فراهم کردن خدمات بهداشتی درمانی رایگان برای گروه‌های محروم از این خدمات فراهم شود. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به اعلام شعار هفته ملی سلامت مردان در سال ۹۷ با عنوان «مردان فعال‌تر، مردان سالم‌تر» پرداخت و یادآور شد: جمعیت ثبت نام شده در سامانه «سیب» استان اردبیل تاکنون یک میلیون و ۱۵۸ هزار نفر است که از آن ۴۹۳ هزار نفر «۴۲.۵ درصد کل جمعیت» در گروه سنی ۳۰ تا ۶۰ سال قرار دارند. 
وی تصریح کرد: مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور ضامن امنیت خانواده و جامعه هستند و این گروه با مواجهات و مخاطرات بیولوژیک، فیزیولوژیک و محیط ویژه‌ای روبرو هستند که به صورت مستمر سلامت آنان را تهدید می‌کند. 
اخوان اکبری با تاکید بر اینکه علل عمده فوت مردان ایرانی، بیمار‌های قلبی عروقی، حوادث ترافیکی و سرطان‌ها گزارش شده است، افزود: براساس میزان استخراج شده مرگ‌های زود هنگام در استان اردبیل طی سال ۹۶ در مردان ۳۰ تا ۷۰ سال استان اردبیل ۴۳۹ نفر در ۱۰۰ هزار نفر بوده در حالی که این میزان در زنان همین گروه سنی ۲۵۸.۹ در ۱۰۰ هزار نفر است.   وی افزود: آمار مرگ به علت بیماری‌های قلبی عروقی در مردان ۱۶۱ و در زنان ۹۶.۵ در صد هزار نفر بوده و همچنین مرگ به علت سکته قلبی ۸۲.۷ و در زنان ۳۳ در صد هزار نفر می‌باشد. 
اخوان اکبری ادامه داد: در مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه‌های بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به تمامی مردان ۵۹ تا ۳۰ سال خدمات تن سنجی، بررسی الگوی تغذیه، بررسی وضعیت مصرف مکمل‌ها و تجویز ویتامین دی به صورت ماهانه، بررسی مصرف دخانیات، غربالگری مصرف الکل و مواد مخدر و دارو‌های روانگردان، بررسی سلامت روان، بررسی سوابق بیماری فردی و خانوادگی و بیماری‌های اولویت دار گروه سنی به صورت رایگان انجام می‌شود. 
وی به تشریح وضعیت فعلی خطرسنجی در استان اردبیل اشاره کرد و افزود: در حال حاضر از جمعیت ۳۰ سال به بالای تحت پوشش در استان، حدود ۵۰.۵ درصد مردان و ۷۹.۲ درصد زنان تا پایان آذر ماه ۹۷ خطرسنجی شدند که علی‌رغم بالا بودن شیوع بیماری‌های قلبی در آقایان تعداد مراجعه مردان برای انجام خطرسنجی کمتر از جمعیت زنان می‌باشد و این امر منجر به عدم شناسایی عوامل خطر شده و احتمال خطر سکته‌های قلبی و مغزی افزایش می‌یابد.   اخوان اکبری اضافه کرد: انجام آزمایش قند و کلسترول خون، اندازه گیری فشار خون و تعیین محدوده آن، ارزیابی ریسک حوادث قلبی عروقی در ۱۰ سال آینده و توجه به انجام اقدامات متناسب با درصد خطر، بررسی شرح حال، علائم و نشانه‌های سرطان ۵۰ تا ۷۰ سال انجام می‌شود. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در پایان به بررسی فعالیت جسمانی و غربالگری بیماری سل نیز در مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه‌های بهداشتی به صورت رایگان اشاره کرد و یادآور شد: توجه به سلامت و بهداشت آحاد جامعه از جمله اولویت‌های اساسی دولت بوده که در تمامی استان‌های کشور مورد توجه قرار گرفته است.
انتهای پیام انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.