اخبار مرتبط

اصغر سلیمان زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ذخیره آب سد های استان اردبیل نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 113 میلیون متر مکعب کاسته شده بطوری که روان آبها در سد یامچی 25 درصد ، سد سبلان 59 درصد ، سد قوری چای 82 درصد و سد سقزچی 56 درصد کاهش نشان می دهد.
وی با بیان اینکه جبران کسری سدها در کوتاه مدت امکان پذیر نیست، اظهارداشت: دلیل اصلی کسری مخازن سدها برداشت بیش از حد و در برخی مواقع 80 درصد بیشتر از ظرفیت برداشت با هدف تامین مصارف آب آشامیدنی است.
سلیمان زاده گفت: لازم است 20 درصد از منابع موجود آب هر منطقه مصرف و بقیه برای استفاده نسل های آینده و حفاظت محیط زیست نگهداری شود.
وی بابیان اینکه میزان بارش هادر استان 10 درصد کاهش دارد افزود: با استفاده بهینه از آب و مهار آب های مرزی می توان تا حدودی کاهش اب را جبران کرد.
سلیمان زاده با اشاره به کسری شدید منابع آب زیرزمینی در منطقه گفت: ذخایر آب پنج سال آینده دشت اردبیل مصرف شده و این رقم به این معنی است که اگر هم ‌اکنون به مدت پنج سال آب مصرف نکنیم، منابع آبی به وضعیت اولیه می‌رسد.
او با بیان اینکه در دشت اردبیل با 632 میلیون متر مکعب کسری منابع زیرزمینی آب مواجه هستیم، افزود: این وضعیت دشت اردبیل را در آستانه فرونشست قرار داده و این دشت یکی از 355 دشت ممنوعه کشور است.
سلیمان زاده بیان کرد: کاهش محسوس بارش ‌ها در سال‌ های اخیر ، برداشت بی‌ رویه از آب ‌های زیرزمینی و نیز حفر چاه‌ های غیرمجاز و برداشت‌ های اضافه از چاه ‌ها برای مصرف کشاورزی از جمله مهم ترین عوامل کاهش ذخیره در این دشت می باشد.
وی معتقد است که برای حفظ و افزایش ذخیره آب در پشت سدها و نیز منابع زیرزمینی، تغییر الگوی کشت ، تغییر روش آبیاری، استفاده از گونه های کشاورزی کم مصرف آب، آبیاری قطره ای وتحت فشار برای افزایش راندمان آبیاری اقدامی ضروری است.
مدیرعامل آب منطقه ‌ای اردبیل با اشاره به شبکه آبیاری و زهکشی در استان گفت: بعداز پیروزی انقلاب میزان شبکه ابیاری و زهکشی این استان از 72 هزار هکتار به 151 هزار و 451 هکتار رسیده است .
وی آبرسانی به شهر ها و احداث تصفیه خانه های آب شرب به تعداد 6 مورد ،سرمایه گذاری بخش خصوصی در 20 ابگرم ،افزایش سد های استان به تعداد 52 سد ،افزایش حجم آب های مهار شده به 416 میلیون متر مکعب و 119 میلیون متر مکعب از جمله دستاورد های انقلاب اسلامی در استان اردبیل است .
7110/ 1257
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.