اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ، خلیل نیکشاد روز چهارشنبه در آیین افتتاح گلخانه جدید تولید گل رز هلندی خلخال افزود: در حالی که مجموع مساحت گلخانه های رز هلندی این شهرستان چهار هزار متر بود این میزان با راه اندازی گلخانه های جدید در سال جاری به 20 هزار متر مربع از نظر مساحت و از لحاظ میزان تولید نیز از یک میلیون و 200 هزار بوته گل رز هلندی به یک میلیون 500 هزار بوته گل افزایش یافته است.
وی گفت: بر اساس مطالعات انجام شده خلخال مناسب ترین شرایط جوی و آب و هوایی برای تولید و پرورش گل رز هلندی را داشته و سرمایه گذاران مجری طرح های گلخانه ای نیز استقبال خوبی از اجرای این طرح ها نشان داده و خلخال هم به عنوان بزرگترین قطب تولید گل رز هلندی استان شناخته شده است.
نیکشاد راه اندازی طرح های گلخانه ای را بهترین راهکار برای تولید محصولات کشاورزی در فصول سال در منطقه سردسیری خلخال و استفاده بهینه از آب در شرایط کاهش نزولات آسمانی و کاهش منابع تامین کننده آب کشاورزی منطقه ذکر کرد.
او افزود: با اجرای طرح های ایجاد گلخانه های گل رز هلندی در این منطقه علاوه بر رونق اقتصادی سرمایه گذاران مجری این طرح ها زمینه برای اشتغال بخش از بیکاران شهرستان فراهم شده و هم اکنون 50 نفر در این واحدها به صورت مستقیم مشغول بکار بوده و 150 نفر نیز به صورت غیرمستقیم از این مراکز تولید امرار معاش می کنند.
وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان از جوانان تحصیل کرده جویای کار در راه اندازی و گسترش این واحدها حمایت می کند و با واگذاری اراضی ملی برای اجرای طرح های گلخانه های و همچنین پرداخت تسهیلات بانکی از محل تسهیلات اعتباری اشتغال پایدار روستایی با نرخ کارمزد بانکی 6 درصد و تنفس 2 ساله برای کارآفرینی و تولید ثروت تلاش می کند.
نیکشاد بیان کرد: در حال حاضر 20 هزار متر مربع فضای گلخانه ای برای پرورش گل رز هلندی آماده شده و بدلیل موفقیت آمیز بودن اجرای این طرح ها در آینده شاهد افزایش چشمگیری در تولید و گسترش واحدهای تولیدی محصولات گلخانه ای در شهرستان خواهیم بود.
گلخانه جدید تولید گل رز هلندی شهر خلخال با بیش از سه هزار متر مربع مساحت، ظرفیت تولید 270 هزار بوته گل در سال و اشتغال زایی هشت نفر با 12 میلیارد ریال سرمایه گذاری راه اندازی شده است.
خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد ، شرایط مساعد آب و هوایی ، عدم وزش بادهای شدید و بالا بودن مجموع ضریب حرارت سالانه در بسیاری از مناطق مستعد خلخال موجب رونق تولید در بخش تولید گل شده است.
7119/6018
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.