اخبار مرتبط

عجیب است که از زبان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل تعداد روزهای ناپاک و غیر سالم برای گروه های در معرض خطر هر چند ناچیز اما به هر حال به عنوان واقعیتی تلخ بر زبان آید و این امر زنگ خطری است که باید از اکنون مورد توجه مسئولان قرار گیرد و تا وضعیت وخیم نشده برای آن چاره اندیشی شود.

*** اردبیل 88 روز هوای پاک داشته است
محمد خداپرست، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل می گوید: بر اساس نمونه برداری و آنالیز کیفی، هوای محیطی اردبیل در دوره آماری 214 روزه از اول سال جاری 88 روز هوای پاک داشته است.
وی افزود: در این مدت اردبیل 123 روز هوای سالم داشته و در چهار روز نیز آلودگی هوا به مرز هشدار برای گروه های حساس رسیده است.
سال گذشته روزهای ناسالم حتی به 34 روز برای گروه های حساس نیز رسیده بود.
این آمار در حالی است که تا چند سال پیش بیشتر روزهای اردبیل پاک بوده و روز ناسالمی در آن وجود نداشته است، حرکت از مرز روزهای پاک به روزهای سالم و حتی غیرسالم اتفاقی است که در حال پیشروی و مانایی در استان بوده و می بایست از حالا مورد توجه قرار گیرد.

*** عوامل آلودگی هوا در اردبیل
کارشناسان معتقدند که عواملی چون آلودگی های ناشی از فعالیت واحدهای صنعتی، ریزگردها، آلودگی تولیدی خودروها، کمبود فضای سبز و دود ناشی از آتش زدن بقایای کشاورزی به عنوان مهم ترین عامل آلودگی هوا در این استان به شمار می روند.
به گفته آنان، واحدهای صنعتی در استان با اینکه نظارت بر آنها بیشتر از گذشته است اما همچنان به عنوان مهم ترین عامل در آلودگی زیست محیطی در استان عمل می کند، این آلودگی با همراهی دود و ذرات آلاینده ناشی از خودروها باعث افزایش آلودگی هوا بویژه در مرکز استان در مقایسه با گذشته شده است.
به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست اردبیل، امسال 10 واحد صنعتی در این استان به علت تخلفات زیست محیطی و آلوده کردن هوا بسته شد.
محمد خداپرست افزود: همچنین 10 واحد تولیدی در استان به عنوان صنایع آلاینده شناسایی شده که از این تعداد چهار واحد در حوزه هوا و 6 واحد در زمینه آلودگی پساب و آب و خاک مرتکب تخلف شده اند.
وی با اشاره به اینکه در سال جاری یک هزار و 127 مورد از واحدهای صنعتی، خدماتی و تولیدی مورد پایش قرار گرفته، بیان کرد: 127 اخطاریه به واحدهای آلاینده صادر شده که از این تعداد 75 مورد مربوط به هوا و 52 مورد در حوزه پساب است.
در این حال افزایش بی رویه خودروها در شهرهای بزرگ به ویژه اردبیل موجب بروز معضل ترافیک و در نتیجه افزایش تولید ذرات معلق ناسالم شده و این امر سبب افزایش آلودگی هوا شده است.
بهروز ندایی، معاون امور عمرانی استاندار اردبیل با اشاره به وضعیت نا به سامان ترافیک و حمل و نقل درون شهری اردبیل تاکید می کند که در صورت نبود برنامه ریزی و اقدام مناسب این معضل به بحران تبدیل خواهد شد.
به گفته وی، برای حل معضل ترافیک شهر اردبیل می بایست طرح های اساسی به اجرا درآید.
پیشینه ساخت اکثر خیابان های شهر اردبیل که اکنون بیش از نیم میلیون نفر جمعیت را در 6 هزار و 500 هکتار مساحت در خود جای داده به بیش از 80 سال قبل باز می گردد و افزایش بی رویه خودروها موجب بروز راه بندان و توقف وسایل نقلیه در خیابان های باریک مرکزی شهر و در نتیجه افزایش آلودگی هوا می شود.
در این میان باید توجه داشت که روز به روز بر تعداد خودروهای با عمر بیشتر و فرسوده در اردبیل افزوده می شود و این امر ریسک آلودگی هوا را بیشتر می کند.
در این حال کمبود فضای سبز، خشکسالی، کاهش حجم آب های زیرزمینی و روان آب ها و در نتیجه تولید ریزگردها نیز در سال های اخیر به یکی از عوامل مهم آلودگی هوا در استان به ویژه مرکز آن تبدیل شده است.
به گفته کارشناسان، ریزگردها با منشا داخلی که در اثر فرسایش خاک، تخریب مراتع و جنگل ها، کاهش ذخایر آبی و بایر ماندن اراضی کشاورزی ایجاد می شود از عوامل مهم آلودگی هوا در اردبیل است.
مدیرکل محیط زیست اردبیل می گوید: این استان جزو 24 استان درگیر مساله ریزگرد بوده و تخریب مراتع و تبدیل آن به اراضی کشاورزی، برداشت های غیر اصولی کشاورزان از منابع آبی و فرسایش خاک از جمله عوامل بروز و تشدید این پدیده در اردبیل است.
به گفته وی، دشت اردبیل از لحاظ منابع آب به عنوان دشت ممنوعه در وضعیت بحرانی است و ادامه روند کنونی به دلیل نبود امکان تامین آب و فرونشست زمین به میزان 15 سانتی متر و تغییر کاربری اراضی وضعیت آن را وخیم تر می کند طوری که بر اثر برداشت بی رویه آب جهت مصارف کشاورزی، صنعت و آشامیدنی سطح آب های زیر زمینی به میزان 12 متر افت داشته است.
وی با اشاره به بروز خشکسالی در اردبیل بیان کرد: 17 استان در کشور دچار خشکسالی است که استان اردبیل هم جزو این استان ها بوده و سالانه متحمل خسارت فراوان در بخش کشاورزی شده به علاوه اینکه این وضعیت بر تولید ریزگردها و آلودگی هوا در استان تاثیرگذار بوده است.
او با بیان اینکه یکی از دغدغه های اصلی در بحث آلودگی هوا در اردبیل موضوع ریزگردها و ذرات معلق است اظهار داشت: منشا ریزگردها در استان اغلب داخلی بوده اما گاهی نیز ریزگردهای خارجی با منشا خارجی به آسمان استان رسیده و هوا را آلوده می کند.
وی همچنین کمبود فضای سبز و خشکسالی در استان را از عوامل تشدید فعالیت ریزگردها ذکر کرد و افزود: در سال‌ های اخیر با کاهش بارندگی‌ ها شاهد خشکسالی و تاثیرات آن هستیم.
به گفته وی، کمبود جنگل و فضای سبز در استان از عوامل تشدید فعالیت ریزگردها است.
بر اساس آمارها، اکنون سرانه فضای سبز شهری در اردبیل 7.5 مترمربع است و این در حالی است که در کشور میانگین سرانه 9 مترمربع و استاندارد آن 15 مترمربع تعریف شده و از این لحاظ استان فاصله زیادی با آن دارد.
عاطف ناصری، فرماندار نمین هم با بیان وجود کانون های ریزگرد در این شهرستان می گوید: در صورت ارائه نشدن راهکار و چاره اندیشی مناسب برای این مشکل در سالیان آتی دشت اردبیل با مشکل ریزگرد روبه رو و مشکلات مدیریت این بحران چند برابر خواهد شد.
وی افزود: این کانون ها شناسایی و برنامه عملیاتی برای مقابله با آن ارائه می شود و در این راستا اصلاح الگوی کشت، شناسایی کانون ریزگردها و ارائه برنامه کوتاه و بلند مدت در منطقه توسط کارشناسان با فوریت باید انجام شود.
در این حال سوزاندن بقایای کاه و کلش و محصولات کشاورزی پس از برداشت نیز از جمله عوامل آلودگی هوا به ویژه در شهرستان های شمالی استان به عنوان کانون های کشاورزی است.

*** چه باید کرد
فرهاد عبدالعلی پور، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل با اشاره به عوامل بروز آلودگی هوا بویژه ریزگردها بر انجام طرح های مطالعاتی و عملیاتی برای شناسایی کانون های تولید ریزگردها و مقابله با تولید و اثرات آن تاکید می کند.
خداپرست، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل نیز تکمیل و بروز رسانی مطالعات آمایش سرزمین، اصلاح الگوی مصرف آب، جلوگیری از آلودگی منابع آبی، اجرای روش های نوین آبیاری در بخش کشاورزی، جلوگیری از تخریب اراضی، راه اندازی ایستگاه های سنجش کیفی در شهرهای اردبیل، پارس آباد، مشگین شهر و خلخال، احداث کمربند سبز شهرها، تخصیص حقابه های زیست محیطی تالاب ها و رودخانه های استان ، رعایت سطوح میزان فضای سبز در واحدهای معدنی بخصوص معادن شن و ماسه، بهبود و اصلاح و بهسازی مراتع با بذرپاشی و رعایت میزان مجاز پروانه چرای دام در مراتع، نهال کاری و آبخیزداری مناطق خشک و بیابانی را از جمله کارهایی ذکر کرد که برای جلوگیری از آلایندگی ها در استان اردبیل موثر است.
او با اشاره به اجرای برنامه های لازم برای کاهش اثرات توفان های گرد و غبار افزود: تدوین برنامه اجرایی جهت مقابله با ریزگردها در این استان در حال اجراست.
خداپرست با اشاره به پایش کیفی هوای محیط شهری اردبیل افزود: ایستگاه تحقیق کیفی هوای محیط شهری در اردبیل به صورت آنلاین گزارش های آلایندگی دریافت و اطلاع رسانی کافی را انجام می دهد اما لازم است یک ایستگاه دیگر هم در داخل شهر راه اندازی شود تا بتوان پایش کیفی هوا را به نحو شایسته انجام داد.
وی همچنین راه اندازی مراکز معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین را برای جلوگیری از آلایندگی خودروها موثر دانست.
مدیرکل حفاظت محیط زیست اردبیل با اشاره به ضرورت افزایش فضای سبز شهری نیز گفت: این اداره کل پیگیر افزایش فضای سبز شهری تا میزان 15 متر مربع در مدت 10 سال و ایجاد کمربند سبز در شهر اردبیل است.
وی با اشاره به اهمیت و ضرورت مدیریت پسماندهای کشاورزی گفت: سوزاندن کاه و کلش و ضایعات کشاورزی طبق قانون هوای پاک جرم محسوب می شود و افزون بر آموزش چهره به چهره کشاورزان و اطلاع رسانی، 76پرونده قضایی در استان برای متخلفان این حوزه تشکیل شده است.
6018/6016
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.