اخبار مرتبط

اصغر سلیمان زاده روز شنبه در پنجمین جلسه شورای حفاظت منابع، مجاری و تاسیسات آبی استان افزود: برای اولین بار در سال های اخیر، امسال شاهد کاهش بارش های پاییزی و در نتیجه کاهش رواناب ها و حجم سدهای تاثیرگذار در استان هستیم.
وی همچنین به کاهش محسوس بارش ها در فصل زراعی امسال در شمال استان اشاره کرد و گفت: طبق آمارهای موجود میزان بارش ها در شمال استان نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته و باید برنامه ریزی مناسبی برای استفاده صحیح از منابع آبی دراستان به عمل آید.
سلیمان زاده بیان کرد: میانگین بارش های استان در فصل زراعی امسال 94 میلی متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 درصد کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل افزود: ورودی سد یامچی بعنوان مهمترین منبع تامین آب شرب مرکز استان در سال آبی امسال 19 میلیون مترمکعب بوده و این در حالی است که سال گذشته در مدت مشابه ورودی این سد 21 میلیون مترمکعب بوده است.
وی همچنین با اشاره به حجم 21 میلیون مترمکعبی آب در سد یامچی اظهار داشت: سال گذشته حجم آب سد یامچی 28 میلیون مترمکعب بود که امسال حجم آب این سد کاهش 25 درصدی را نشان می دهد و این در حالی است که مصرف آب این سد از رقم 11.4میلیون مترمکعب به 12 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.
سلیمان زاده با اشاره به کاهش 10 میلیون متر مکعب آب ورودی در سد سبلان اشاره کرد و گفت: حجم آب موجود این سد نیز در حال حاضر به 52 میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به سال قبل 8 میلیون مترمکعب آب از نظر حجم کاهش یافته است .
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با اشاره به کاهش 12 درصدی حجم آب کل سدهای استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته اظهار داشت: سال گذشته همین موقع حجم آب موجود در سدهای استان 128 میلیون مترمکعب بود که امسال این رقم به 113 میلیون متر مکعب رسیده است.
وی با اشاره به افزایش دبی ورودی سد ارس بیان کرد: دبی ورودی این سد سال گذشته 131 میلیون مترمکعب بود که امسال با افزایش 29 میلیون مترمکعب به 160 میلیون متر مکعب رسیده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی در وزارت نیرو در سال گذشته، یادآور شد: این کارگروه با هدف سازگاری با کاهش بارش ها و خشکسالی تشکیل یافته است تا در خصوص تعیین چگونگی توزیع آب در بین مصارف مختلف و برنامه ریزی برای انطباق کشت مناسب تصمیم گیری های لازم گرفته شود.
7110/6016
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.