اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ، نادر فلاحی روز شنبه در جلسه هم اندیشی با هیات امنای راسته های مختلف بازار اردبیل افزود: در این طرح جانمایی پارکینگ ، کاربری های عمومی و تاسیسات پیش بینی شده است.
او اظهار داشت: با بررسی مشکلات بازار، ساماندهی آن و تدوین طرح جامع در دستور کار قرار گرفته و مرمت سراهای مختلف نیز اولویت بندی می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اربدیل گفت: در اولویت اول راسته پنبه فروشان در برنامه های مرمتی قرار خواهد گرفت.
فلاحی افزود: سرای وکیل بازار تاریخی در دست مرمت بوده و پیش بینی شده تا دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.
او با اشاره به مرمت بخشی از اونچی میدان در بازار ادامه داد: مشکلات حقوقی بخش دیگر نیز در حال حل و فصل است.
وی همچنین به برآورد هزینه مرمت سرای امام جمعه اشاره کرد و گفت: 25 میلیارد ریال برای مرمت برآورد شده و نیازمند تامین مالی و مشارکت بازاریان است.
فلاحی تاکید کرد: تدوین طرح ساماندهی تعارضی با عملیات مرمت نداشته و در وضعیت فعلی اغلب مرمت ها به صورت اضطراری انجام می شود.
مجموعه تاریخی بازار اردبیل معروف به قیصریه و یا راسته بازار، شامل تیمچه‌ها، منازل، مسجد و حمام است که عمارت تاریخی کنونی از مجموعه آثار به جا مانده برای دوره سلجوقی، صفوی و زندیه است.
این بنای تاریخی در تاریخ 27 مرداد 1364 با شماره ثبت 1690 به ثبت ملی رسیده است.
منابع موجود از سده چهارم هجری قمری بازار اردبیل را به صورت صلیبی که مسجدی در وسط آن قرار گرفته، تشریح کرده‌اند. این بازار تاریخی در سده‌های 7 و 8 رونق زیادی داشته است، هرچند رونق اصلی آن مربوط به عصر صفوی است. مجموعه فعلی بازار شناساننده‌ی آثاری از عهد صفویه و قاجاریه است. این مجموعه مملو از طاق‌هایی به شکل جناغ و گنبدهایی ساده است. پهنای طاق نمای حجره‌ها به طور میانگین 3 متر و قطر ستون‌های طاق‌ها حدود 80 سانتی متر است. نور و فروغ این بازار از طریق شکاف‌های تعبیه شده در حفاظ‌های گنبدی فراهم شده که زیبایی بی نظیری را به فضای درونی بازار بخشیده است. با اینکه زمان زیادی از احداث این مجموعه گذشته است، اما همچنان این بازار به عنوان بازار اصلی اهالی شهر اردبیل محسوب می‌شود. این بازار محل عرضه‌ انواع صنایع دستی، محصولات کشاورزی و سوغاتی‌ های اردبیل است.
6018/6016
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.