اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ، صادق صالحی روز چهارشنبه در جلسه کمیسیون اقتصادی ، عمرانی شورای عشایر استان افزود: برخی بیماری های استراتژیک از جمله تب برفکی ، شاربن و هاری بصورت کلی در جامعه عشایری از بین رفته و مسئولیت بیماری های غیر استراتژیک مانند گانگاریا و مبارزه با انگل های خارجی نیز بر عهده بخش خصوصی گذاشته شده است.
او اظهارداشت: تب برفکی سال گذشته به عنوان یک بیماری اپیدمی در نقاط عشایری و قشلاقات وجود خارجی نداشت و در سایه تلاش دست اندرکاران بخش دامپزشکی استان شاربن در 10 سال گذشته در استان رخ نداده است.
صالحی افزود: پارسال 2 هزار و 118 قطعه واکسن به گوسفندان عشایر در شهرستان های بیله سوار ، پارس آباد و گرمی مغان تزریق و تب برفکی بکلی ریشه کن شد.
به گفته او ، در هفته آینده طرح مبارزه با تب برفکی به صورت رایگان توسط این اداره کل اجرا می شود و عشایر زحمتکش استان نگرانی از این بیماری های واگیر نداشته باشند.
وی گفت: 227 هزار واحد دامی عشایر در طول سال حداقل 5 بار مورد بازدید کادر فنی این اداره کل قرار می گیرد و بیماری ها و انگل های مربوط به این دام ها تحت نظارت و کنترل قرار دارد.
مدیرکل عشایر استان اردبیل نیز در این جلسه گفت: عشایر استان سالانه 10 هزار و 500 تن گوشت قرمز تولید می کنند که یک سوم میزان تولید گوشت قرمز استان است.
معرفت آذری افزود: هر چادر عشایر یک کارگاه تولید لبنیات محصول می شود به گونه ای که این قشر زحمتکش هر سال بیش از 43 هزار تن شیر خام با چربی بالا و با کیفیت تولید می کنند.
عشایر استان اردبیل علاوه بر دامپروری به زراعت و باغبانی و صنایع دستی نیز مشغول هستند، میزان تولید محصولات سردرختی توسط عشایر هشت هزار و 100 تن می باشد و 91 هزار تن محصول زراعی تولید می کنند و سالانه 23 هزار متر مربع نیز صنایع دستی تولید می کنند.
6018/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.