حق الناس با برخورداری از دو بعد مهم مالی و آبرویی به عنوان مانعی جدی بر سر راه پذیرفتن توبه انسان ها از جانب خداوند، قلمداد می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، حجت الاسلام و المسلمین حائری زاده در مراسم شب بیست و یکم ماه رمضان در هیات رزمندگان شمیرانات چیذر با اشاره به اهمیت بیداری در مدت زمان عمر آدمی گفت: شب بیداری امشبمان مقدمه بیداری یک عمر است. در چنین شب هایی هیچ چیز به اندازه توبه خدا را خوشحال نمی کند و حتی انسان هایی با هرگونه طرز فکر و هر گناه و معصیتی می توانند توبه کنند، «ان الله یحب التوابین».

وی با اشاره به شرایطی که پیامبر اکرم برای توبه بیان کرده اند، تصریح کرد: حضرت محمد (ص) برای فردی که قصد توبه کردن دارد شرایطی را مطرح می کنند که درصورت عملی شدن این شرایط توبه شخص از جانب خداوند پذیرفته می شود.

وی افزود: حق الناس در شرایط توبه کننده نخستین الویت را به خود اختصاص می دهد به این معنا اگر فردی حتی در شب های قدر توبه کند اما افراد دیگری از وی ناراحتی داشته باشند، توبه اش پذیرفته نیست.

حجت الاسلام حائری زاده اظهار کرد: در حق الناس دو بحث مالی و آبرویی مطرح است. باید توجه داشته باشیم به جز 14 معصوم همه افراد کم و بیش مشکل دارند. به عنوان نمونه اگر کسی بدهکار باشد به ازای هر بدهی 600 نمازش گرفته می شود تا اینگونه بدهی اش پرداخت شود.

وی ادامه داد: در بحث مالی حق الناس باید به این نکته مهم اشاره کرد که امیرمومنان بخشی از زمینی که اکنون مرقد مطهرشان در آن واقع است را خود خریداری کردند تا در زمین غصبی دفن نشوند.

این سخنران در ادامه گفت: بحث مربوط به آبروی افراد نسبت به بحث مالی از اهمیت بیشتری برخوردار است. برخی اعمال از جمله غیبت کردن در این دسته جای می گیرد.

وی با اشاره به دومین شرطی که پیامبر برای پذیرفته شدن توبه انسان مطرح کرده اند، تشریح کرد: اگر فردی توبه کند اما پس از توبه میزان عبادت هایش افزایش پیدا نکند و نمازها و روزه های غذا شده اش را به جای نیاورد، توبه اش حاصلی ندارد. بنده بعید می دانم که کسی از روی عمد با خدا لجبازی کند، سعی کنیم عبادت هایمان را زیاد و امور مربوط به واجبات و محرمات را رعایت کنیم.

حجت الاسلام حائری زاده تصریح کرد: همچنین اگر فردی توبه کند اما مجالسی که پیش از توبه در آن ها شرکت کرده با مجالسی که پس از آن در آن ها حضور پیدا می کند تفاوتی نداشته باشد، توبه اش پذیرفته نیست.

وی افزود:اخلاق طرف دین است و حقیقت دینداری نیز در این موضوع نهفته است به این معنا که خروجی دین باید در اخلاق نمود پیدا کند. اگر شخص توبه کننده اخلاق خود را در برخورد با اعضای خانواده و دیگر افراد درست نکند و همچنان خوی عصبانیت و تندی را پیش بگیرد، توبه اش در درگاه الهی پذیرفته نشده است.

وی پس از بیان اهمیت اصلاح سخن گفتن و نحوه رفتار پس از توبه، گفت: توبه افرادی که برای دیگران خیرخواهی ندارند و همچنین آرزوهایشان را کوتاه نمی کنند، در اصل فایده ای نداشته است.

حجت الاسلام حائری زاده افزود: همچنین فردی که توبه می کند باید مقدار گوشتی را که از حرام بر بدنش روئیده از بین ببرد در غیراینصورت تغییری در وی ایجاد نمی شود.

این سخنران در بخشی دیگر از صحبت های خود در هیات رزمندگان شمیرانات خاطرنشان کرد: شیطان به حضرت نوح (ع) گفت من در سه مکان حضور پیدا می کنم. نخستین مرتبه در لحظه ای که دو شخص عصبانی می شوند حاضر می شوم و به اندازه ای عصبانیتشان را بزرگ می کنم که حادثه ای اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: هنگام قضاوت یک قاضی دومین مرتبه ای است که حضورم احساس می شود و سعی می کنم تا در نحوه قضاوت اختلال ایجاد کنم.

وی تصریح کرد: هنگامی که دو فرد نامحرم در فضایی دربسته قرار دارند، سومین حضور پررنگ خود را به نمایش می گذارم. به دلیل اهمیت این موضوع باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که در صورت بودن دو فرد نامحرم در یک فضا، حتی اگر آن ها مشغول عبادت باشند، عبادتشان پذیرفته نیست چون امکان وقوع خطا وجود دارد.

همچنین مداحی در ادامه این برنامه توسط حاج محمود کریمی انجام شد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.