یک کارشناس اخلاق و تربیت اسلامی گفت: اینکه در زندگی امروزی معمولا همسایه‌ها از حال همدیگر خبر ندارند، نشان از فاصله گرفتن از فرهنگ دینی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدمهدی یاوری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به یکی از سفارشات امام علی(ع) در لحظات آخر عمر شریف خویش مبنی بر احترام به همسایه و رعایت حقوق آنها خاطرنشان کرد: این سفارش در چنین لحظه‌ای از عمر آن حضرت نشان می‌دهد که این مساله در کنار وظایف دینی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اسلام(ص) در این ارتباط افزود: وجود مقدس پیامبر اسلام در جواب شخصی که سوال کرد آیا غیر از بحث زکات و خمس حق دیگری بر اموال انسان واجب است، فرمودند بله از جمله این حقوق آن است که انسان نسبت به آشنایان،‌ خویشاوندان و همسایگان خود از محل اموالش نیکی کند به ویژه اینکه اگر یکی از‌ آنها به انسان پشت کرد به او نیکی کند و حق همسایه را به جا آورد.

این استاد مرکز تخصص مهدویت ادامه داد: در برخی روایات آن‌قدر در مسئله همسایه سفارش شده که حتی به نوعی او را ارث‌بر انسان دانسته‌اند و فرموده‌اند هر کس شب سیر بخوابد در حالی که همسایه مسلمان او گرسنه باشد از مسلمانان نیست و این بیانگر اهمیت این مساله و برخورداری همسایه از حق و حقوق در قبال ما است.

یاوری با بیان این‌که «افرادی که از انسان ارث می‌برند جزء نزدیکترین بستگان او هستند» گفت: باید ببینیم ما نسبت به این افراد چه حقوقی داریم و چگونه باید رفتار کنیم و همان حقوق در قبال همسایه بر گردن ما است، یعنی ما همان قدر مسوولیت که نسبت به بستگان خود داریم نسبت به اطرافیان و همسایگان خود نیز همین مسئولیت‌ها را داریم و رعایت این حقوق بر ما واجب است.

وی یادآور شد: براساس روایتی از امام صادق(ع) راس عقل دوستی با مردم است، بنابراین کسی که با دیگران دوست باشد در جهت رفع نیازهای آنها گام بر می‌دارد و درد و خوشی آنها را مال خود می‌داند و نسبت به آنها بی‌تفاوت نخواهد بود زیرا آسیب‌هایی که متوجه آنها است را آسیب‌های خود می‌داند.

این کارشناس اخلاق و تربیت اسلامی با اشاره به این‌که «متاسفانه در زندگی امروزی همسایه‌ها معمولا از حال همدیگر خبر ندارند» افزود: این در حالی است که آنها در کمترین فاصله مکانی باهم زندگی می‌کنند و حتی درهای خانه‌هایش بر همدیگر باز می‌شود، اما اگر از این همسایه حال همسایه همجوار را بپرسید خبر ندارد و این، فاصله گرفتن از فرهنگ دینی است.

یاوری تاکید کرد: وابستگی انسان به مادیات سبب غفلت او از خالق خود و فاصله گرفتن از او می‌شود و این باعث می‌شود از وظایف و تکالیف خود فاصله بگیرد.

وی افزود: اگر ما واقعا دنیا را مزرعه آخرت می‌دیدیم و این نگاه در زندگی ما اثر می‌گذاشت طبیعتا مادیات را در خدمت معنویات می‌گرفتیم و آن وقت دچار مشکلات و آفت‌هایی که امروز هستیم نمی‌شدیم و شرایط به گونه‌ای می‌شد که منافع خودمان را جدای از منافع همسایگان و خویشاوندان خود ندانیم بلکه با درک همدیگر یک منفعت و جهت مشترک را دنبال می کردیم و سمت و سوی حرکت همه ما به سمت خدا می‌شد و در این حالت حقوق همدیگر را رعایت می‌کردیم و نسبت به همدیگر بی‌تفاوت نبودیم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.