حضرت آیت الله العظمی مظاهری در ادامه درس اخلاق خود با اشاره به مساله معاد و اهمیت آن اظهارداشتند: توجّه و تفکّر پیرامون مسألۀ مهمّ معاد و باور قلبی آنچه در قبر، برزخ و قیامت، بر انسان می‌گذرد، یکی از عوامل و نیروهای کنترل کننده برای انسان است. اگر کسی باور یقینی و قلبی به وجود برزخ و قیامت داشته باشد، می‌تواند در مقام آدمیّت، تا سر حدّ عصمت پیش برود و از تمامی گناهان دست بشوید و اعمال و رفتار خود را به صورت دقیق کنترل کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از خبرگزاری حوزه، معظم له در ادامه درس اخلاق خود با اشاره به آثار عدم باور و اعتقاد به مسئله معاد فرمودند؛ آنچه امروزه در جامعه رخ می‌دهد، غیبت‌هایی که در جلسات مختلف پشت سر افراد می‌شود، شایعات، دروغ‌های رایج و تهمت‌هایی که در روزنامه‌ها و سایت‌ها به افراد زده می‌شود، همه و همه از عدم باور و یقین به معاد و حسابرسی اعمال ناشی می‌شود.

همچنین ایشان با اشاره به افرادی که به گفته های خود عمل نمی کنند گفتند: قرآن کریم، برای یابیدنی‌ها، تعبیر «حقّ ‌الیقین» را به کار برده است و این حالت، بر اثر ‌استدلال حاصل نمی‌شود؛ لذا برخی از افراد در مورد معاد نیز کتاب می‌نویسند، ولی در عین حال غیبت می‌کنند یا به گناهان دیگری دچار هستند! یا بر عکس، کسی سواد الفبا نیز ندارد، ولی در عمل به دستورات دین، اعمّ از واجبات و مستحبّات یا ترک محرّمات و مکروهات، در سر حدّ عصمت عمل می‌کند. عمل این دو گروه، به باور و یقین آنان بستگی دارد.

معظم له در ادامه درس اخلاق خود فرمودند: باید به قبر و قیامت و برزخ توجّه داشته باشند و بیش از هزار آیه راجع به معاد در قرآن را دست کم نگیرند. اگر کتاب‌هایی که راجع به معاد نوشته شده است و بیش از چندین هزار روایت را نقل کرده‌اند، جمع‌آوری کنیم، کتاب‌های قطوری را تشکیل می‌دهند. این حجم تذکر و تحذیر نسبت به موضوع مهمّ معاد، به ما می‌فهماند که در صورت احتمال وقوع قیامت نیز انسان باید از آن برحذر باشد. یکی از اساتید اخلاق ما در قم، آقای فاطمی بود. ایشان گاهی در سخنرانی خود می‌گفت: احتمال وقوع این احادیث نیز انسان را می‌کُشد.

احتمال صحّت این آیات و روایات هم، منجّز تکلیف است و انسان را زیر و رو می‌کند. به طور مثال، اگر در جلسه‌ای نشسته باشید و عقرب بزرگی در آنجا پیدا شود و ناگهان گم شود، همه از جای خود برخاسته، فرار می‌کنند. در حالی که عقرب در میان جمعیّت هزار نفری، اگر یک نفر را نیش بزند، احتمال گزیده شدن هر نفر، یک هزارم است، امّا با این حال، همه از جای خود بلند می‌شوند و احتمال یک هزارم نیز منجّز تکلیف است و همه را تکان می‌دهد. وقتی چنین احتمالی انسان را تکان می‌دهد، آیا شایسته نیست احتمال مؤانست انسان با مار و عقرب گزنده در قبر، او را از غیبت، تهمت، زخم زبان و شایعه باز دارد؟

در پایان ایشان با بیان مشکلات و گرفتاری های جامعه امروز مسلمانان اظهار داشتند: آنچه امروزه در جامعه رخ می‌دهد، غیبت‌هایی که در جلسات مختلف پشت سر افراد می‌شود، شایعات، دروغ‌های رایج و تهمت‌هایی که در روزنامه‌ها و سایت‌ها به افراد زده می‌شود، همه و همه از عدم باور و یقین به معاد و حسابرسی اعمال ناشی می‌شود.

اگر احتمال وقوع معاد و احتمال گرفتاری‌های قبر و برزخ در ذهن این‌گونه افراد وجود داشته باشد، دست از رفتار خود بر می‌دارند. امروزه افرادی قصد حمایت از جمهوری اسلامی را دارند، اما می‌بینیم که دروغ می‌گویند، غیبت می‌کنند، تهمت می‌زنند و توهین می‌کنند، در حالی که به راستی یک احتمال از هزار احتمال هم منجّز تکلیف است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.