استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: شخصی که ظلم می‌کند بنابر نص قرآن ملعون است و خدا همه گناهان را می‌بخشد جز حق الناس که راه حلی جز رضایت صاحب حق در دنیا یا آخرت ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از رسا، آیت‌الله محمد ناصری، استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان در جلسه شرح دعای مکارم اخلاق ضمن اشاره به این مطلب که کلام حضرات معصومین (ع) مانند قرآن کریم نور است، گفت: حضرت امام سجاد(ع) می‌‌فرمایند نه ظالم باشید نه مظلوم، این در حالی است که خداوند توان بازداشتن آن را دارد و این نشان می دهد که مسلمان نه باید ظلم کند و نه ظلم پذیر باشد.

این استاد اخلاق حوزه در ادامه به بیان معنای ظلم پرداخت و افزود: ظلم دو معنا دارد، گروهی تعدی کردن به حقوق دیگران را ظلم می‌گویند چه بزرگ باشد، چه کوچک، چه با سخن چه با سکوت؛ همیشه ظلم با انجام کاری یا سخن گفتن نیست بلکه گاهی سکوت یا بی‌تفاوتی هم ظلم است، البته گروهی دیگر ضرر رساندن به دیگران و اذیت آنان را چه حاضر باشد چه غائب ظلم می دانند.

آیت‌الله ناصری به ریشه این رذیله اخلاقی پرداخت و اضافه کرد: اگر منشأ ظلم، عداوت باشد ریشه اش قوه غضبیه است و اگر منشأ آن زیاده خواهی مالی باشد ریشه‌اش قوه شهویه است و به هرحال ظلم کردن برمبنای روش همه انسان‌ها در هرکجای دنیا صحیح نیست البته هرکس بنا به فهم خودش مراتب و مصادیق ظلم را بر می‌شمارد.

این استاد اخلاق حوزه علمیه در ادامه افزود: شخصی که ظلم می کند بنابر نص قرآن ملعون است و خدا همه گناهان را می بخشد به جز حق الناس که به جز رضایت صاحب حق در دنیا یا آخرت راه حلی ندارد.

وی گفت: فرشته‌های شانه چپ و راست می‌بینند، اگر نیت کار خیر کنیم فرشته شانه راست یک حسنه می‌نویسد و اگر انجام دهی ده حسنه می‌نویسد اما فرشته شانه چپ اگر کار ناصالح انجام بدهیم تا 7 ساعت نمی‌نویسد بلکه توبه کنیم و علاوه بر آنها، فرشته‌ها هر روز و هر شب می‌بینند؛ در روایات هست که هر روز با روز قبل متفاوت است، هیچ روزی تکرار نمی‌شود و هر روز فرشته‌ای متفاوت از روز پیش دارد که اعمال نیک و بد ما را ثبت می‌کنند.

آیت الله ناصری در پایان به روایتی گفت: هر کس مال مسلمانی را به ناحق بخورد و رضایت او را فراهم نکند در قیامت شعله های آتش سزای او خواهد بود.

گفتنی است جلسات درس اخلاق آیت الله ناصری در ایام ماه مبارک رمضان هر روز پس از نماز ظهر و عصر در مسجد کمر زرین واقع در میدان امام علی (ع) اصفهان برقرار است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.