یک استاد اخلاق با توصیه به روزه‌داران برای داشتن تواضع و پرهیز از خودبزرگ پنداری، افزون بر دعا و دستگیری از مردم، بهترین عبادت در شب‌های ماه مبارک رمضان را یاد گرفتن و تحصیل کردن می‌داند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی طباطبایی، استاد حوزه اخلاق در گفت و گو با شفقنا، درباره بهترین اعمال ماه مبارک رمضان بیان می‌کند: یکی از کارهای خوبی که در مکاتب و مذاهب دیگر کم ولی در مکتب شیعه بسیار وجود دارد، دعاست. از آن رو که دعا، زمینه رشد را برای آدمی فراهم می‌کند.

او با تاکید بر اینکه دعا به آدمی توجه می‌دهد، اظهار می‌کند: خیلی از آنهایی که دست به دعا بردند، کنار کسی افتادند که از قبل او رشد کردند. مردم باید بدانند، اجابت دعا وجود دارد ولی وصول و رسیدن به آن برای ما میسر نیست.

طباطبایی درباره اجابت و وصول دعا توضیح می‌دهد: یک وقت فردی از خداوند مال و ثروتی درخواست می‌کند و خداوند به آن شخص ثروت می‌دهد اما خود اوست که نمی‌رود آن پول را بگیرد. بعدا هم آن شخص می‌گوید که دعای من مستجاب نشد اما خداوند روز قیامت از حقیقت پرده بر می‌دارد و می‌گوید دعای تو مستجاب شد، خودت نرفتی بگیری.

او در این باره یک مثال فوتبالی هم می‌زند و می‌گوید: درست مثل فوتبالیستی که خطایی مرتکب می‌شود و زیر بار آن نمی‌رود تا وقتی صحنه آهسته آن خطا را می بیند و بعد از آن واقعیت را می‌پذیرد. خداوند هم در آن دنیا پرده از حقیقت بر می‌دارد و ما را از اشتباهی که منجر به وصول نشدن دعایمان شده است، آگاه می‌کند.

طباطبایی با بیان این که خداوند همواره درآمد را در رنج و سختی و تواضع می‌دهد و اگر این سه چیز نباشد، هیچ کس به حاجتش نمی‌رسد، بیان می‌کند: تا آدمی خود را نشکند به آن چه که باید و می‌خواهد نمی‌رسد و این در حالی است که همه می‌خواهند بدون شکسته شدن به جایی برسند که امکان پذیر نیست؛ بنابراین یوسف که می‌خواهد پادشاه شود باید جور زندان کشد، سیلی خورد، متهم شود تا این اتفاق خوشایند برای او رخ دهد. حال ما می‌گوییم پادشاهی را بدون این دشواری‌ها می‌خواهیم که این شدنی نیست. «فرزند خویش را به مشقت بزرگ کن/ کز زحمت است هر که به جایی رسیده است».

او در ادامه، دعا را یکی از بهترین و مهم‌ترین کارهای ماه مبارک رمضان عنوان می‌کند و با تاکید بر اینکه اگر ما خودمان را به تلاش وا داریم، دعاهایمان در ماه رمضان مستجاب می‌شود، می‌گوید: پس از این که دعا کردید، سعی کنید آن چه در ادامه راه سر راهتان آمد، ننگتان نکند، حال هر چه که باشد. چون آن مانع مقدمه است برای چیزی که شما نمی‌دانید.

طباطبایی با تاکید بر اینکه، تن دادن به تواضع، اصلی مهم است، می‌افزاید: من، من کردن را باید کنار گذاشت.

این استاد اخلاق درمورد صحت روزه روزه دار در ماه مبارک رمضان بیان می‌کند: در ماه رمضان خیلی‌ها فقط گرسنگی و تشنگی می‌کشند در حالی که چشم روزه دار باید از دیدن نامحرم و زبانش از دروغ و تملق و گوشش از شنیدن غیبت و تهمت فارغ باشد.

او تاکید می‌کند: افزون بر دستگیری از مردم، بهترین عبادت در شب‌ها، یاد گرفتن و تحصیل کردن است. در تمامی شب‌های ماه مبارک رمضان، کلاس‌های مرحوم آیت الله خویی (ره) دایر بود؛ حتی شب بیست و یکم ماه مبارک نیز ایشان بعد از یک روضه خوانی کوتاه درس دادند.

طباطبایی در پایان با بیان این که اعم انسان ها، جز انسان های استثنایی دارای روح، فکر و عقل هستند، ادامه می‌دهد: بشر، نیازمند راهنمایی است و برای این کار، والدین، بهترین‌اند، از همین رو، والدین باید تربیت شده باشند تا بتوانند درست تربیت کنند. حفظ حرمت والدین از یک سو و از سوی دیگر محبت به فرزندان از شاخصه های اخلاق حسنه هستند که شیعه تاکید فراوان به آنها دارد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.