علی دارابی، معاون سازمان صدا وسیما در امور سیما در ابلاغی به مدیر شبکه مستند سیما ماموریت داد تا تاریخ انقلاب اسلامی ایران را به زبان تصویر ماندگار کند.


دارابی در این ابلاغیه تاکید کرده است: انقلاب اسلامی ایران، معنوی ترین، الهی ترین و مردمی ترین انقلاب قرن بیستم است که تاکنون برنامه ای تلویزیونی که در شان عظمت این انقلاب باشد تولید نشده است، به همین منظور ضروری است مستندی جامع و فراگیر از روایت تاریخ انقلاب اسلامی تهیه شود، تا بیگانگان و بنگاه های سخن پراکنی و انتشاراتی بیگانه نتوانند تاریخ انقلاب اسلامی ایران را تحریف کنند.

وی تاکید کرد: با بهره گیری از امکانات، تجهیزات و منابع آرشیوی داخل و خارج از سازمان صدا وسیما از جمله مرکز اسناد انقلاب اسلامی، موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(ره)، از هم اکنون تولید مستند 'انقلاب اسلامی' آغاز، تا بخش های نخست آن در ایام یوم الله دهه فجر سال 1391 از رسانه ملی پخش شود.

معاون سیما همچنین تشکیل اتاق فکر با حضور صاحبنظران، استادان حوزه و دانشگاه، مورخان و اندیشمندان تاریخ معاصر و نیز استفاده از گروه نویسندگان و تهیه کننده مجرب و متعهد را مورد تاکید قرار داده است.

دارابی تاکید کرده است که این مستند روایتگر تاریخ انقلاب اسلامی از سال 1342، آغاز نهضت امام خمینی(ره) تا سال 1357، پیروزی انقلاب اسلامی، خصوصا چرایی و زمینه های شکل گیری انقلاب، تبیین ابعاد وابستگی، فساد، خیانت و جنایت رژیم پهلوی، نقش بیگانگان به خصوص آمریکا و انگلیس در دوران پهلوی، تبیین نقش حضرت امام خمینی(ره)، به عنوان مرجع، رهبر و ایدئولوگ انقلاب، تبیین روندها و مراحل مختلف انقلاب را در برگیرد.

ارایه آرایش نیروهای سیاسی از آغاز نهضت تا سال 1357 و نقش آن در دوران مبارزات و فرجام آنان، ترسیم فضای بین المللی و مناسبات خارجی در دوران مورد نظر، احصاء پرسش ها و شبهاتی که درباره انقلاب اسلامی وجود دارد و ارائه پاسخ های مستدل و روشن و همچنین تصویری از سالهای نخست انقلاب و تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی از دیگر محورهای این مستند است

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.