جمعی از اساتید سطوح عالی و خارج فقه و اصول حوزه‌ علمیه روز چهارشنبه با حضور در دفتر آیت‌الله العظمی صافی با این مرجع تقلید دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار آیت‌الله صافی گلپایگانی رسالت بزرگ حوزه‌های علمیه را همان رسالت پیامبران الهی و اوصیا و ائمه معصومین علیهم السلام دانست و گفت: حوزه‌های علمیه در دوران غیبت وظیفه بزرگی را برعهده دارند و آن هدایت مردم براساس قرآن کریم و معارف نورانی اهل بیت علیهم السلام و امر به معروف ونهی از منکر است.
این مرجع تقلید با توجه به خدمات بزرگ علمای اسلام در دوران غیبت کبری ادامه داد: زحماتی که علما و فقها و مؤلفان بزرگ برای حفظ آثار و گنجینه‌های معنوی متحمل شدند و ناراحتی و صدمات زیادی را در این راه دیدند، همه فقط برای رساندن پیام اسلام و تشیع و معارف نورانی اهل بیت علیهم السلام بود و ما امروز وظیفه داریم که قدردان آن بزرگان باشیم و با تمام وجود و با استفاده از امکانات ارتباطی عصر حاضر، اسلام را به جهانیان آن طور که هست معرفی کنیم و تشنگان احکام و معرفت را سیراب نماییم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: رمز موفقیت حوزه‌های علمیه تشیع در طول تاریخ، استقلال آنان بوده است که در مقابل هیچ قدرت و مال و منصبی سر فرود نمی‌آوردند و علمای دین با کمال قناعت و زهد و پارسایی انجام وظیفه می‌کردند و نوکری و سربازی خود را نسبت به حضرت ولی‌عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف‌ برهمه چیز ترجیح می‌دادند و امروز هم وظیفه روحانیت کسب رضای آن وجود مقدس است.
وی با توجه به اوضاع فعلی دنیا و کشور تصریح کرد: حوزه فراجناحی و فراکشوری و فرامنطقه‌ای است. حوزه به تمام جهان اسلام تعلق دارد. حوزه علمیه باید برتمام امور نظارت دقیق داشته باشد.
این مرجع تقلید در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به روش علمای سلف در تحصیل و تعلیم و تعلّم افزود: شیوه‌ی سنتی حوزه باید محفوظ باشد و روش شیخ طوسی‌ها و صدوق‌ها و علامه حلی‌ها برای ما درس و الگو می‌باشد.آن بزرگواران با اینکه از نظر مادی و دنیایی در رفاه و امکانات امروزی نبود، ولی با نوشتن کتاب‌های عمیق و دقیق روایی و فقهی و اصولی، حوزه‌های علمیه ما را پربار نموده و برای تشیع افتخار آفریدند.
آیت‌الله صافی گلپایگانی ادامه داد: بحمدلله الان در حوزه‌ی علمیه وحدت قول و رویه در بین مراجع معظم تقلید و اساتید و طلاب وجود دارد. حرف اساتید همان حرف مراجع می‌باشد و حرف مراجع هم حرف اساتید و طلاب است و همه یک خط داریم و در یک مسیر حرکت می‌کنیم و یک هدف داریم و آن جلب رضایت قلب مقدس آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و انجام وظیفه‌ی بزرگی که بر دوش همه نهاده شده است می‌باشد.
وی با توجه به شبهه‌ها و اشکالاتی که بعضی‌ در ذهن دارند گفت: حوزه‌ی علمیه بحمدلله آمادگی برای پاسخگویی به این شبهه‌ها و اشکالات را دارد و باید به بهترین وجه انجام وظیفه کند.
این مرجع تقلید وظیفه‌ی تبلیغ را به خصوص در ماه محرم و صفر یکی از وظایف و مسئولیت‌های بزرگ علما و روحانیون دانست که فرصت بزرگی برای آنان فراهم شده است تا بتوانند در این ایام با ذکر فضایل و مناقب اهل‌بیت علیهم السلام و ذکر مصائب حضرت سیدالشهداء علیه السلام به هدایت و ارشاد مردم همت گماشته و احکام نورانی و دستورات شرع مقدس اسلام را به گوش همه برسانند

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.