حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه خود به یکی از شبهات وهابی‌ها پاسخ گفت.

به گزارش رسا، حضرت آیت‌ الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در درس خارج فقه خود که با حضور صدها تن از طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در مسجد اعظم برگزار شد به بیان روایاتی در خصوص احکام حج پرداخت و هنگامی که خواست این روایت را نقل کند، اظهار داشت: این روایت از عمر بن یزید در جلد نهم وسائل الشیعه نقل شده است و این فرد ثقه هم هست.

وی افزود: به جاست همین جا در خصوص این اسم سخنی بگوییم و آن هم این است که جمعی از وهابی‌ها از این اسامی به نفع خود بهره برده‌ و گفته‌اند شما که به خلفای ما همچون معاویه، یزید و عمر اشکال وارد می‌کنید، چرا ائمه اسم فرزندانشان را به این اسم‌ها می‌گذاشتند، حتی برخی از اصحاب ائمه به این نام‌ها بودند. این دلیل بر این است که ائمه خلفای ما را قبول داشتند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: البته این استدلال بسیار متزلزل و ضعیف است و پایه قوی ندارد و نوعی مغالطه به حساب می‌آید، زیرا در آن دوران اسم‌هایی همچون عمر، ابوبکر، معاویه و یزید اسم معمول در سراسر طوائف عرب بوده است.

وی ادامه داد: حال اگر یک اسمی با چنین مسمایی مورد قبول شخصی نبود، این اسم را نمی‌توان از سراسر جهان حذف کرد.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی به مثالی در این خصوص اشاره کرد و گفت: اسم شاه ایران، محمدرضا بود، مردم هم علیه او قیام کردند، اما همان زمان هرکس که فرزندش متولد می‌شد نامش را محمدرضا می‌گذاشت و شاید صدها و یا هزاران نفر اسم فرزندانشان محمدرضا بود، بنابراین اسم محمدرضا را به خاطر شاه حذف نکردند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.