انقلاب اسلامی ایران الهام‌بخش قیام‌های اخیر منطقه و واسطه‌ای الهی برای به پیروزی رساندن این انقلاب‌ها است که با تأسی از اهل بیت(ع) صورت می‌گیرد.


«عبدالله ژاک شارتیه»، رئیس انجمن تازه‌مسلمانان فرانسه، با بیان این مطلب به ایکنا گفت: هم‌زمان با اثبات این موضوع که حمایت ایران از انقلاب‌های منطقه، واسطه‌ای الهی به شمار می‌رود، باید بر این امر نیز تکیه شود که این وساطت با تأسی به اهل بیت(ع) صورت می‌گیرد.

وی افزود: این‌که بگوئیم انقلاب‌های منطقه با الهام از انقلاب اسلامی ایران صورت گرفته است، با این تعبیر که جمهوری اسلامی ایران در پشت‌پرده این انقلاب‌ها قرار دارد، متفاوت است. رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی با استفاده از همین بهانه که ایران در پشت پرده انقلاب‌های منطقه قرار دارد، سعی می‌کنند ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی را ترویج دهند. بنابراین رسانه‌ها باید سعی کنند اشتراکات این انقلاب‌ها با انقلاب ایران را برجسته‌تر کنند.

این پژوهشگر شیعه فرانسوی تصریح کرد: از نقطه‌نظر اسلامی، واضح است که انقلاب اسلامی ایران منبع و الهام‌بخش انقلاب‌های کنونی منطقه است اما این انقلاب از جهات دیگری نیز به رشد اسلام در جهان کمک کرده است؛ باید به این امر توجه داشت که انقلاب شیعی ایران، دست بسیاری از گروه‌های افراطی از جمله وهابی‌ها را از کشورهای اسلامی کوتاه کرد. آنان پس از شکست در تبلیغ عقاید افراطی خود، حالا سعی می‌کنند انقلاب‌های منطقه را که با انقلاب ایران اشتراکات زیادی دارد، به نفع خود مصادره کنند.

وی اضافه کرد: هم‌زمان با اثبات این موضوع که انقلاب اسلامی ایران الهام‌بخش قیام‌های اخیر منطقه و واسطه‌ای الهی برای به پیروزی رساندن این انقلاب‌ها است، باید بر این امر نیز تکیه شود که این وساطت با تأسی به اهل بیت(ع) صورت می‌گیرد؛ تشریح چنین مسائلی در میان انقلابیون می‌تواند نقش انقلاب ایران در ارتقای تعالیم اسلامی را نیز بیشتر و بهتر نشان دهد.

این محقق مسلمان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دلایل انقلاب‌های منطقه و نقش تعالیم اسلامی در این قیام‌ها، عنوان کرد: زمانی فرا می‌رسد که مردم حس می‌کنند وقت تغییر و انقلاب رسیده است؛ در میان این افراد، لزوماً همه به این فکر نمی‌کنند که باید از انقلاب‌های دیگر الهام گیرند بلکه این آگاهی و هوشیاری را نوعی خواست الهی می‌پندارند. اما نقطه مشترک میان همه این انقلاب‌ها این است که مردم با تکیه بر «خواست و تقدیر الهی»، برای نجات کشور از دست ظالمان قیام می‌کنند و با شعارهای اسلامی، کاخ ظلم را به لرزه می‌‌اندازند.

وی در ادامه، ملی‌گرایی افراطی را یکی از دلایلی دانست که می‌تواند مانع به نتیجه رسیدن انقلاب‌ها شود و تأکید کرد: ملی‌گرای افراطی یکی از دلایلی است که تفرقه و جدایی شهروندان از یکدیگر را به همراه دارد. اگر این ملی‌گرایی در برخی جاها و یا برخی شرایط جایگاهی برای خود پیدا کند، ورود آن به مسئله ترویج دین اسلام نیز ناگزیر خواهد بود.

وی توضیح داد: زمانی که بحث بر سر انتقال پیام الهی و تبلیغ تعالیم اسلامی است، این تبلیغ هیچ‌گاه شامل فرد یا گروه خاصی نمی‌شود؛ یعنی این‌که پیروزی اسلامی نباید به عنوان پیروزی یک گروه یا یک ملت خاص در نظر گرفته شود بلکه این پیروزی مسلمانان بر یک نظامی جهانی به شمار می‌رود که تنها هدفش عناد و مخالفت با خداوند متعال است.


آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.