دبیرکل کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین گفت: فرق بیداری اسلامی و روش تغییر از طریق آوردن ملت‌ها به صحنه در انقلاب‌های اخیر منطقه، در مقابل روش تغییری که قبل از انقلاب اسلامی بود را می‌بینیم.

حسین شیخ‌الاسلام در نشست «بیداری اسلامی و دیپلماسی عمومی» که با محوریت «نقش احزاب و مطبوعات در بیداری اسلامی» در هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها برگزار شد، در پاسخ به این سوال که بحث بیداری اسلامی براساس چه مولفه‌هایی است و همین‌طور بحث بهارعربی تا چه حد به واقعیت نزدیک است؟ گفت: در ابتدا باید مشخص کنیم که وقتی می‌گوییم بیداری اسلامی، منظورمان چیست؟ آیا صحبت ما مربوط به اتفاقات اخیر در تونس است یا اتفاقاتی که در مصر، لیبی، یمن و بحرین جریان دارد. به نظر من یکی از دلایل اساسی این اتفاقات در این کشورها وجود انقلاب اسلامی و حضرت امام(ره) است.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب اسلامی ایران روش تغییر این بود که انقلاب‌ها انجام شده و یک ارتش آزادی‌بخش تشکیل می‌شد و این ارتش ساختارسازی می‌کرد، مانند همان چیزی که در انقلاب فرانسه، روسیه، چین وانقلاب الجزایر مشاهده می‌کنیم. امکان دارد که ساختار این ارتش‌ها باهم متفاوت باشد ولی واقعیت امر این بود که بعد از انقلاب اسلامی ایران آوردن تغییر با حضور ملت‌ها در صحنه معنی پیدا کرده است؛ اگرچه نقش ملت‌ها در قبل از انقلاب اسلامی ایران مطرح بود ولی آن‌چه که اتفاق افتاد کاری است که امام(ره) انجام داد. حضرت امام(ره) میلیون میلیون مردم را با دست خالی در مقابل توپ، تانک و مسلسل به صحنه آورد و تغییر را به دشمن تحمیل کرد، حالا این دشمن زمانی شاه یا صدام یا اسرائیل و یا آمریکا بود.

وی خاطرنشان کرد: امام(ره) با انگیزه الهی در چارچوب یک مکتب، مردم را به صحنه آورد به طوری که مردم در این زمان فریاد استقلال، آزادی و حکومت اسلامی سر می‌دادند. این روش با روش‌های دیگر فرق می‌کند؛ آن‌چه امام(ره) در جنگ هم به عنوان بسیج مستضعفین مطرح کرده بودند، به طوری که بیان می‌کردند که بسیج باید یک پدیده جهانی باشد و در این زمان درانقلاب بود که مراسم برائت را داشتیم.

دبیرکل کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین با اشاره به مراسم برائت اظهار کرد: در این روش امام(ره) می‌خواستند روش انقلاب را در جایی که همه مسلمانان حضور دارند ببرند و به بقیه کشورهای اسلامی این مراسم را نشان بدهند.

وی خاطرنشان کرد: در سال 1366 که سال کشتار بود، یکسال بعد یعنی در سال 1367 امام(ره) به حجاج پیام دادند به طوری که در آن سال حجاج به حج نرفتند. این پیام همزمان با پذیرش قطعنامه 598 و قسمتی از این پیام در رابطه با فلسطین بود. در این قسمت امام(ره) با استفاده ازسوره نور به صورت قوی توضیح می‌دهند که به چه صورت این انتفاضه از انقلاب اسلامی شروع شده است. در واقع از این طریق است که به فلسطینیان نور و استقامت می‌رسد به طوری که خون فلسطینیان با خون ما در هم آمیخته می‌شود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.