آیت‌الله تسخیری در دیدار با مفتیان کرواسی با اشاره به بیداری اسلامی گفت: عده‌ای سعی کردند انقلاب اسلامی را انقلابی شیعی که هیچ ارتباطی به دیگر کشورهای اسلامی و اهل‌سنت ندارد، جلوه دهند اما دیدیم که برکات این انقلاب، جهان اسلام را در برگرفت.
به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، آیت‌الله تسخیری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دیدار با هیئتی از کرواسی، روابط بین دو کشور ایران و کرواسی را حسنه خواند و گفت: در زمان تجاوز به بوسنی و هرزگوین همکاری خوبی میان ایران و کرواسی برای جلوگیری از استمرار تجاوزات و خونریزی‌ها در این کشور به انجام رسید.
وی با اشاره به سابقه روابط تاریخی دو کشور، از گسترش آن پس از پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران انقلابی مردمی بود نه کودتا یا انقلابی حزبی و ...؛ انقلابی بود که مردم از هر قشر و طبقه‌ای بر ضد یک رژیم ظالم و مستبد که کشورهای بزرگ جهان از جمله امریکا و شوروی و... و حتی کشورهای عربی از حامیان آن بودند، قیام کردند.
تسخیری افزود: ملتی که اراده آن سقوط رژیم و هدف آن بازگرداندن هیبت و عزت ایران بود؛ در واقع بازگرداندن احکام و تعالیم اسلامی که از سوی رژیم شاه سرکوب شده بود را دنبال می‌کرد.
دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: امام خمینی(ره) این انقلاب را به سامان رساند و امام خامنه‌ای آن را استمرار بخشید اما غرب تلاش کرد که انوار این انقلاب را خاموش کند و سعی نمود آن را انقلابی داخلی و شیعی که هیچ ارتباطی به دیگر کشورهای اسلامی و اهل‌سنت ندارد، جلوه دهد اما دیدیم که برکات این انقلاب، جهان اسلام را در برگرفت و بهار عربی در کشورهای اسلامی از جمله مصر و تونس و ... برگرفته از انقلاب ایران بود.
آیت‌الله تسخیری با تاکید بر ادامه موج بیداری اسلامی، تصریح کرد:ما معتقدیم دوران ظلم و استبداد و دیکتاتوری به پایان رسیده است و دوران طلایی و افق روشن در انتظار جهان اسلام است.
در این نشست «عزیز حسنویچ» معاون مفتی کرواسی گفت: بدون شک روابط بین ایران و کرواسی از نظر سیاسی، فرهنگی، دینی و اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار دارد.

معاون مفتی کرواسی: تلاش ما مبارزه با اسلام‌هراسی است

معاون مفتی کرواسی با ابراز خرسندی از اهتمام جمهوری اسلامی ایران به امور مسلمانان در اقصی نقاط جهان، افزود: ایران سردمدار و دولت اول جهان اسلام است.
وی با تقدیر از نقش دبیرکل مجمع تقریب در ایجاد همگرایی بین مسلمانان و علمای مذاهب مختلف اسلامی، خاطرنشان کرد: آیت‌الله تسخیری همیشه همه مسلمانان را به روش اسلام حقیقی دعوت می‌کند.
این اندیشمند اهل کرواسی با تاکید بر تلاش برای از بین بردن اسلام‌هراسی در غرب، گفت: اینک در اروپا شاهد اسلامفوبیا و دیدگاه ضد اسلامی که همیشه در غرب وجود داشته است، هستیم و ما تلاش می‌کنیم تا چهره واقعی اسلام را به غربیان نشان داده و با این دیدگاه به مبارزه برخیزیم.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.