پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

دیدار پژوهشگران نمایندگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در قم با آیات عظام- 2

مرحوم آقای خمینی موقعی که درس اخلاق می‌گفت اصلاً حوزه طور دیگری بود، حوزة آن دوره با حالا خیلی فاصله داشت، چون نَفَس ایشان یک نَفَس مخصوصی بود. ایشان هم برای حفظ حوزه و طلبه‌ها خیلی مُجِدّ بود و عنایت خاصی داشت و اشخاص تقریباً تا چند روز یک حال دیگری داشتند و در عالم دیگری بودند! و متأسفانه الآن دیگر ما نداریم، این یک خلأ خیلی مهمی است که اگر آثار اخلاقی و تربیتی ایشان بیشتر نشر بشود، برای همه خیلی ضرورت دارد.

در آستانه بیست و دومین سالگرد ارتحال جانسوز عبد صالح خدا امام خمینی(س)، مدیران و پژوهشگران مؤسسة تنظیم و نشر آثار آن بزرگوار در نمایندگی قم در پی سلسله دیدارهای خود با مراجع بزرگوار تقلید و عالمان عالیقدر حوزه علمیه با آیت الله العظمی شبیری زنجانی دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، آیت الله العظمی شبیری زنجانی در این دیدار، پس از توضیحات حجت الاسلام والمسلمین موسوی درباره فعالیت مؤسسه، با یادآوری محبت عمیق و دوستی دیرینه حضرت امام و پدر بزرگوارشان یعنی مرحوم آیت الله سید احمد زنجانی، درباره شخصیت اخلاقی حضرت امام اظهار داشت: مرحوم آقای خمینی موقعی که درس اخلاق می‌گفت اصلاً حوزه طور دیگری بود، حوزة آن دوره با حالا خیلی فاصله داشت، چون نَفَس ایشان یک نَفَس مخصوصی بود. ایشان هم برای حفظ حوزه و طلبه‌ها خیلی مُجِدّ بود و عنایت خاصی داشت و اشخاص تقریباً تا چند روز یک حال دیگری داشتند و در عالم دیگری بودند! و متأسفانه الآن دیگر ما نداریم، این یک خلأ خیلی مهمی است که اگر آثار اخلاقی و تربیتی ایشان بیشتر نشر بشود، برای همه خیلی ضرورت دارد.

آیت الله شبیری زنجانی درباره نفوذ شخصیت اخلاقی حضرت امام با ذکر خاطره‌ای گفت: مرحوم میرزا مهدی اصفهانی که در مشهد بود، خیلی عجیب ضد فلسفه بود به فلاسفه فحش می‌داد، آقای خمینی می‌فرمود: این فحش‌هایی که او می‌دهد قصد قربت می‌کند در این فحش‌ها؛ ولی من شنیدم وقتی کتاب کشف اسرار را که آقای خمینی نوشته بود، در مشهد با ایشان برخورد کرده بود، دست آقای خمینی را بوسیده بود با اینکه سناً ده ـ بیست سال بزرگ‌تر از ایشان بود. این را آدم‌های معتبری نقل کردند.

آیت الله زنجانی درباره شخصیت علمی امام خمینی اظهار داشت: فهم فکری ایشان قابل توجه بود، فقط اشکال ایشان این بود که از نظر حافظه خیلی قوی نبود، ولی از نظر فکری و ذوقی، بعضی ذوقیاتشان عجیب و فوق العاده بود.

لازم به ذکر است، این برنامه ادامه حرکت سال گذشته نمایندگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در قم است که دیدارهایی با حضرات آیات صافی گلپایگانی، موسوی اردبیلی، جوادی آملی، یوسف صانعی و هاشمی رفسنجانی انجام داده بود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.