8 آذر 1360حضرت امام خمینی درپیامی خطاب به فرماندهان نظامی از پیروزیهای رخ داده در عملیات طریق القدس و آزادسازی بستان تقدیر کردند. جمهوری اسلامی ایران تنها دو ماه پس از پیروزی در عملیات ثامن الائمه (ع)، عملیات طریق القدس را در سال دوم جنگ (آذرماه سال 1360) با سرعت بسیار و بر پایه تحولات جدید و شور و هیجان ایجاد شده در کشور، به عنوان بزرگ ترین عملیات خود در مقیاس گسترده، طرح ریزی کرد.

8 آذر 1360حضرت امام خمینی درپیامی خطاب به فرماندهان نظامی از پیروزیهای رخ داده در عملیات طریق القدس و آزادسازی بستان تقدیر کردند.
جمهوری اسلامی ایران تنها دو ماه پس از پیروزی در عملیات ثامن الائمه (ع)، عملیات طریق القدس را در سال دوم جنگ (آذرماه سال 1360) با سرعت بسیار و بر پایه تحولات جدید و شور و هیجان ایجاد شده در کشور، به عنوان بزرگ ترین عملیات خود تا آن زمان در مقیاس گسترده، طرح ریزی کرد.
انهدام هر چه بیشتر ماشین جنگی عراق ، آماده شدن برای انجام عملیات نهایی و آزاد سازی گام به گام مناطق اشغالی از جمله استراتژیهای برنامه ریزی شده بود.مبتنی بر این استراتژی، دوازده طرح موسوم به «کربلا» تهیه شد که میزان تناسب توان خود با ظرفیت مورد نیاز منطقه عملیاتی، وضعیت زمین از جنبه نظامی و نیز اهمیت منطقه عملیاتی، از عوامل اصلی در تعیین تقدم هر یک از طرح های مزبور بود، بر همین اساس، پس از مباحث مختلف میان فرماندهان سپاه و ارتش عملیات طریق القدس به عنوان اولین گام از سلسله عملیات کربلا طراحی و به مرحله اجرا در آمد. آزاد سازی شهر بستان و بیش از 50 روستای منطقه، قطع ارتباط بین دو نیروی عمده در مناطق عمومی اهواز و دزفول و رسیدن به هور و امکان نفوذ در خاک عراق از جمله مهم ترین اهداف این عملیات بود.
عملیات در ساعت 00:30 بامداد 8/9/1360 با عبور نیروهای پیاده یگان های سپاه از میادین مین و مواضع دشمن، در چند محور به طور هم زمان آغاز شد. نیروهای عمل کننده در محور شمال عملیات، در همان ساعات اولیه درگیری موفق شدند مواضع نیروهای عراقی را در خطوط اول تصرف کرده و نیروهای احتیاط دشمن را در پشت خطوط پدافندی منهدم کنند. میزان موفقیت اولیه یگان های سپاه در محور شمال به حدی بود که فرمانده تیپ زرهی ارتش نیز به گردان های زرهی و مکانیزه خود فرمان داد تا از معابر بازشده با چراغ روشن عبور کرده و ضمن انهدام دشمن و حمایت از نیروهای پیاده خودی به سوی هدف های خود در عمق منطقه پیشروی کنند. به این ترتیب، در ساعت 6 بامداد روز اول عملیات، تیپ امام حسین (ع) به همراه یک گردان از تیپ 3 زرهی از لشکر 92 موفق شدند تنگه چزابه را تصرف و تامین کنند. در این محور تا ساعت 9 صبح روز اول، تمامی اهداف تعیین شده، تامین گردید. در روز این عملیات نیز شهر بستان پس از 420 روز اشغال آزاد شد.
آزاد سازی 650 کیلومتر مربع از خاک جمهوری اسلامی شامل شهر بستان، حدود 70 روستا، 5 پاسگاه مرزی و نیز تنگه استراتژیک چزابه از جمله دستاورهای این عملیات بود.
حضرت امام خمینی در8 آذر 1360 درپیامی خطاب به فرماندهان نظامى از پیروزى لشکریان اسلام قدردانی کردند.

پیام [به فرماندهان نظامى (قدردانى از پیروزى لشکریان اسلام)]
زمان: 8 آذر 1360/ 2 صفر 1402
مکان: تهران، جماران‏
موضوع: پیروزى لشکریان اسلام در جبهه‏ها
مخاطب: خامنه‏اى، سید على- ظهیرنژاد، قاسم على- صیاد شیرازى، على- رضایى، محسن‏
بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏
جناب آقاى حاج سید على خامنه‏اى رئیس جمهورى محترم اسلامى ایران؛ تیمسار سرتیپ ظهیرنژاد رئیس ستاد مشترک ارتش جمهورى اسلامى ایران؛ سرکار سرهنگ على صیاد شیرازى فرمانده نیروى زمینى؛ جناب آقاى محسن رضایى فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامى: انْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ اقْدامَکُمْ تلگرافهاى شریف که بشارت پیروزى قواى مسلح شجاع را بر قواى شیطان امریکایى صدامیان که با هجوم ظالمانه خود فتح قادسیه را به مغزهاى تهى از ایمانِ به غیب وعده مى‏دادند، واصل گردید. اتکا به مسلسل و تانک، و غفلت از خداوند قادر و جنود الهى، انسانها را به ورطه هلاکت و فضاحت مى‏کشاند.
آنان که رمز پیروزى را مجهز به جهاز شیطانى و «میگ» ها و «میراژ» ها مى‏دانند و ایمان به غیب و خداوند قادر را به حساب نمى‏آورند و دم از پیروزى قادسیه مى‏زنند و رمز پیروزى قادسیه و مؤمنان صدر اسلام را باز نیافته‏اند و قدرت ایمان و شهادت طلبى را نمى‏فهمند، باید با شکست مفتضحانه روبرو شوند و گوشمالى الهى ببینند. اینان از پیروزیهاى صدر اسلام- که پیروزى ایمان و خون بر شمشیر و قواى جهنمى بود- باید عبرت بگیرند. مردم ایران و ارتش و سپاه و بسیج و سایر قواى نظامى و غیر نظامى براى حفظ اسلام و کشور اسلامى و رسیدن به لقاء اللَّه دفاع مى‏کنند، و فرق است بین این عزیزان و آن گولخوردگان که براى مقاصد پلید امریکا و وابستگان آن به جنگ بر ضد اسلام و قرآن مجید برخاسته‏اند. آنچه براى این جانب غرورانگیز و افتخارآفرین است روحیه بزرگ و قلوب سرشار از ایمان و اخلاص و روح شهادت طلبى این عزیزان- که سربازان حقیقى ولى اللَّه الاعظم- ارواحنا فداه- هستند، و این است فتح الفتوح. من به ملت بزرگ ایران و به فرماندهان شجاع قبل از آنکه پیروزى شرافتمندانه و بزرگ خوزستان را تبریک بگویم، وجود چنین رزمندگانى را که در دو جبهه معنوى و صورى و ظاهر و باطن از امتحان سرافراز بیرون آمده‏اند، تبریک مى‏گویم.
مبارک باد بر کشور عزیز ایران و بر ملت شریف، رزمندگانى چنین قدرتمند و عاشقانى چنین محو جمال ازلى و سربازانى چنین دلباخته که شهادت را آرزوى نهایى خود و جانبازى در راه محبوب را آرمان اصیل خویش مى‏دانند. افتخار بر رزمندگانى که جبهه‏هاى نبرد را با مناجات خویش و راز و نیاز با محبوب خود عطرآگین نمودند. فخر و عظمت بر جوانان عزیزى که در راهى قدم برداشته و پاسدارى از مکتبى مى‏کنند که شکست ناپذیر و سر تا پا پیروزى است. و ننگ بر آنان که در راهى جان خود را هدر مى‏دهند و عِرض و آبروى خود را مى‏برند که پیروزیشان شکست و زندگیشان ننگ‏آفرین است.
این جانب از فرماندهان محترم و رزمندگان عزیز قواى مسلح نظامى و انتظامى، ارتش و سپاهى و بسیج مستضعفان و ژاندارمرى و شهربانى و عشایر محترم و نیروهاى نامنظم و مردمى تشکر و قدردانى مى‏کنم. درود بر شما و همه آنان که براى اسلام و کشور عزیز خود حماسه مى‏آفرینند. از خداوند تعالى پیروزى نهایى رزمندگان اسلام و سلامت و سعادت همگان را خواهانم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.
روح اللَّه الموسوی الخمینى‏
صحیفه امام، ج‏15، ص: 394

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.