هفته گذشته،هفته ای سرشارازتحولات جدید درمنطقه بود.این تحولات شامل سفرهای بی پایان برای تشکیل دولت فراگیردرعراق تا تقاضای احزاب پیروزانتخابات پارلمانی قرقیزستان برای بازشماری آرا ،مذاکرات مقامات کابل با گروه حقانی وچالش آمریکا وتنها قدرت هسته ای اسلامی بود.


مذاکره مقامات کابل با حقانی
درهفته ای که گذشت "برهان الدین ربانی"رئیس جمهور پیشین و عضو مجلس نمایندگان افغانستان، به عنوان رئیس شورای عالی صلح انتخاب شد.نام ربانی حرف وحدیث های بسیاری را درجامعه افغان موجب شد.
نشریات کابل به شدت به این انتخاب نه،بلکه انتصاب ازنظرآنان حمله کردند.آنان معتقد بودند که اگرهدف این شورا جلب طالبان به مذاکره است،با ریاست ربانی که شهره به ضد طالبان بودن است که این امرمحقق نخواهد شد. ربانی همچنین طی سالهای دهه 1980 میلادی رهبری جمعیت اسلامی از مهمترین گروههای جهادی علیه اشغالگران شوروی را بر عهده داشت.
درهمین رابطه سخنگوی طالبان"ذبیح الله مجاهد" نیز ضمن انتقاد از تصمیم "حامد کرزای" رئیس جمهوری افغانستان برای انتخاب ربانی به عنوان رئیس شورای عالی صلح گفت: "سابقه ربانی نشان می دهد که وی مانع صلح است." اما نکته دیگری که برای طالبان دارای اهمیت است،این است که آنها به غیرازپشتون ها حاضر به مذاکره با گروه های قومی دیگرنیستند وربانی نیزکه پشتون نیست.
اما تحلیل گران علت اصلی مخالفت طالبان را اجازه ندادن سازمان اطلاعات پاکستان می دانند.ازنظرتحلیل گران افغانی هرمذاکره ای که بخواهد بین طالبان وکابل صورت گیرد،باید یک سوی آن اسلام آباد باشد واگرنه این مذاکرات سرنخواهد گرفت. به نوشته روزنامه های افغانی، پاکستانی‌ها "ملا برادر" از فرماندهان ارشد طالبان را که تمایل به مذاکره با دولت افغانستان داشت، به همین دلیل زندانی کردند.ودرهمین راستا است که موضع اخیر دولت پاکستان درباره مذاکرات کابل با طالبان، نشان داد که دولت "یوسف رضا گیلانی" تلاش می‌کند به بازیگران موثر در صحنه افغانستان بفهماند که نقش موثر و پررنگ پاکستان نباید فراموش شود.
کابوس برای اسلام آباد این چشم انداز است که آمریکایی‌ها و افغان‌ها با عوامل طالبان به گونه‌ای سازش کنند که طالبان در قبال پاکستان مواضع خصمانه اتخاذ کند،اگر اسلام آباد بخشی از این روند نباشد، مشکلاتی به وجود می‌آید.اما نکته مهمی که دولت کابل را درباره نقش مفید پاکستان در فرایند صلح مردد می‌کند، انتشار گزارش‌هایی است که نشان می‌دهد سازمان اطلاعات ارتش این کشور ( آی. اس . آی ) به اعضای طالبان فشار وارد می‌کند تا از مذاکرات صلح مورد حمایت آمریکا برای پایان دادن به جنگ درافغانستان دوری کنند.
درهمین رابطه گیلانی هفته گذشته با اشاره به تمایل دولت کرزی برای گفت و گو با طالبان تصریح کرد،مذاکرات دولت افغانستان با طالبان بدون کمک اسلام آباد محقق نخواهد شد. وی تاکید کرد که درموضوع افغانستان، دولت پاکستان بخشی از راه حل است نه بخشی از مشکل.
ازسوی دیگربرخی ازتحلیل گران افغانی انتخاب ربانی به ریاست شورای صلح را یک بازی" دانسته و افزودند که کرزی می‌داند که چنین شوراها راه به جایی نمی‌برد وازآن به عنوان یک "روپوش تبلیغاتی" استفاده می‌کند.ممکن است دولت این شورا را به گونه "نمادین" تشکیل داده باشد و روند مصالحه را "از مجاری غیررسمی و خارج از ساختار شورای عالی صلح" پی بگیرد. چنانکه هفته گذشته این "گفتگوهای مخفی" انجام گرفت وکرزای نیزخود به ان اعتراف کرد که مذاکراتی با طالبان داشته است.
مذاکراتی که هفته گذشته انجام شد،شامل مقامات امنیتی افغان با نمایندگان گروه "حقانی" که رابطه نزدیکی با القاعده وطالبان دارند ومقامات ارشد امنیتی پاکستان صورت گرفت. نشست محرمانه کرزی با "سراج‌الدین حقانی" انجام شد. شبکه حقانی که توسط "جلال‌الدین حقانی" رهبری می‌شود، یک گروه شبه نظامی و متحد طالبان است و البته به دلیل کهولت سن وی (حدود هفتاد تا هشتاد سال ) رهبری این گروه به پسر ارشدش سراج‌الدین منتقل شده است.
شبکه حقانی از مخفیگاه‌های امن خود در پاکستان پیوسته حملاتی را علیه نیروهای ائتلاف و آمریکایی در افغانستان انجام می دهد.
برخی ازتحلیلگران معتقدند گروه حقانی برای پاکستان به عنوان ابزاری برای جلب دوستی افغانستان ضروری است،هرچند دولت و دستگاه‌های اطلاعاتی آن کشور هرگونه ارتباط با این شبکه را رد می‌کنند وتاکید دارند که هر وقت لازم باشد این گروه را تحت تعقیب قرار می‌دهند و به آن حمله می‌کنند.
حقانی‌ها از قوم پشتون و قبیله زدران مربوط ولایت جنوبی پکتیا هستند. این گروه شبکه قدرتش را در مناطق پشتون‌نشین پاکستان در شمال وزیرستان در مرز با ولایت خوست افغانستان را حفظ کرده است.
شبکه حقانی دربسیاری از ولایت‌های جنوب شرقی افغانستان فعال می‌باشد و در پی کنترل پایگاه‌های سنتی خود در ولایت‌های خوست و پکتیا است.
آنچه که پیش بینی می شود آن است که مذاکرات شامل توافق‌ها برای اجازه دادن به حضور رهبران طالبان در سمت‌های دولتی افغانستان و خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان خواهد بود.

بازشماری آرا برای رسیدن به مشارکت ملی

اتفاقی بی سابقه درانتخابات پارلمانی قرقیزستان،اذهان سیاسی را متوجه "بیشکک"پایتخت این کشورنمود.پنج حزب سیاسی قرقیزستان که در انتخابات هفته گذشته کرسی‌های پارلمان را به دست آوردند موافقت کردند که آرا انتخابات بازشماری شود تا به این وسیله ششمین حزب نیز کرسی‌های پارلمان را به دست آورد.
این خبردرحالی منتشرشد که یک مقام رسمی یکی از این پنج حزب اعلام کرد، با توافق به عمل آمده میان این پنج حزب قرار شد که آرا انتخابات بازشمای شود. وی این موضوع را رد نکرد که حزب "بوتان" قرقیزستان که در انتخابات ششم شده، ممکن است به دنبال بازشماری آرا در پارلمان کرسی‌هایی به دست آورد.
این درحالی بود که پس از اعلام نتایج‌، حزبی که در راس این انتخابات قرار گرفت خواستار این شد که برای جلوگیری از بروز بن بست و تنش‌ سیاسی یک ائتلاف گسترده تشکیل شود و همچنین اعلام کرد که ممکن است در راستای اعمال اصلاحات با هدف حذف یکسری اختیارات از رئیس جمهور گام بردارد.
به دنبال ناآرامی‌های چند ماه پیش در قرقیزستان و سقوط دولت "قربان بیک باقی‌یف"رئیس جمهور پیشین این کشور،‌ قرقیزستان برگزاری اولین انتخابات دموکراتیک پارلمانی خود را برگزارکرد.
"آتا-ژورت" یک گروه ملی گرا قرقیزی که در انتخابات ‌٨/٨ درصد آرا را از آن خود کرده بود از تمامی احزابی که پنج درصد حداقل آرا را به دست آوردند خواست تا در راستای منافع ملی قرقیزستان متحد شوند.
رهبر این حزب در کنفرانس خبری تاکید کرد،به خاطر کشورمان و به خاطر اتحاد این کشور و برای جلوگیری از بروز تنش ما باید یک ائتلاف واحد و گسترده را با تمامی احزاب تشکیل دهیم.
حزب آتا-ژورت اعلام کرده که نمی‌خواهد قرقیزستان به حکومت استبدادی باز گردد.اما این کشور هنوز به اندازه کافی برای یک دموکراسی برپایه پارلمان باتجربه نیست و برای دستیابی به ثبات و غلبه بر فقر به یک دولت قوی نیاز است.
از جمعیت پنج میلیون و ‪ ۳۰۰‬هزار نفری قرقیزستان دومیلیون ‪۸۰۰‬هزار نفر واجد شرایط رای دادن بودند. بنابرگزارش خبرگزاری ها،بیش از ‌٦٠ درصد از رای دهندگان در این انتخابات شرکت کردند.
کشور قرقیزستان برای روسیه و آمریکا از لحاظ استراتژیک مهم به شمار می‌رود. این کشور سال‌ها است که ناآرامی را تجربه می‌کند. در این انتخابات ‌٢٩ حزب سیاسی در قرقیزستان برای ‌١٢٠ کرسی در دولت جدید رقابت کردند. در قرقیزستان نخست وزیر قدرت بیشتری در برابر رئیس جمهور دارد.
رفتارسیاسی احزاب برنده انتخابات درجهت وحدت ملی قرقیزستان موردتحسین محافل سیاسی جهانی قرارگرفت.

سفرهای دورودراز برای تشکیل یک دولت فراگیر

درحالی که هفته گذشته "علی دانایی فر"سفیرتهران دربغداد با مقامات کرد همچون "جلال طالبانی" رئیس‌جمهور عراق و "برهم صالح " نخست ‌وزیر منطقه کردستان عراق درباره تشکیل دولت مشارکت ملی دربغداد مذاکره می کرد، عمارحکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق نیزازبغداد به آنکارا وازانجا به قاهره رفت تا درمورد همین موضوع گفت وگو کند.درهمین حال "سعودالفیصل"وزیرامورخارجه عربستان نیزازریاض به قاهره رفت تا بعد از گفت وگوهای مبارک با عمارحکیم ازنتیجه مذاکرات مطلع شود.
البته این مذاکرات درآنکارا وقاهره درحالی صورت گرفت که حکیم درابتدا تاکید کرد که تشکیل دولت عراق یک امرملی است،اما برای درجریان قراردادن کشورهای همسایه وکشورهایی که دارای وزن وتاثیردرمنطقه هستند به این سفرها اقدام کرده است.این درحالی بود که درضمن وی ناخرسندی اش را نیزازطول کشیدن تشکیل این دولت به مدت هفت ماه پنهان نکرد وازاینکه نام عراق به این دلیل که رکورد دارتاخیردرتشکیل دولت درتاریخ جهان شد ودرکتاب رکوردهای "گینس" به ثبت رسید،ابرازداشت.
مذاکرات عمارحکیم با اردوغان نخست وزیرترکیه واحمد داود اوغلو وزیرامورخارجه ترکیه به مدت یک ساعت درپشت درهای بسته انجام شد.ازجزییات این دیدارخبری منتشرنشد،ولی پیش بینی می شد که محوراصلی گفت وگوها تشکیل دولت آینده عراق است.این مذاکرات ازسوی دیگرهم حائزاهمیت بود که اردوغان ساعتی قبل ازسفربه دمشق این دیداررا انجام داد.
اما بعد ازاین دیدارودرساعت هایی که ازان سپری شده بود ،رییس مجلس اعلای اسلامی عراق،،درهتل محل اقامت خود درارزیابی سفرخود به ترکیه به خبرنگاران گفت که این کشوربرای عراق شریک استراتژیک است وآنکارا ازتشکیل دولت فراگیردرعراق حمایت می کند.
درقاهره نیز،عمارحکیم که پس ازسفراخیرایاد علاوی،رهبرفهرست العراقیه به این کشورآمده بود،بعد ازدیداربا مبارک رییس جمهوری مصر،عمروموسی دبیرکل اتحادیه عرب و احمد الطیب، شیخ الازهر بازبه خبرنگاران گفت،من با حسنی مبارک و عمرو موسی دیدار کرده و اهتمام زیاد مصر را نسبت به تشکیل دولت جدید عراق دریافت کردم.
وی همچنین گفت:‌"درباره ائتلاف‌های بوجود آمده و نامزد‌ها و جزئیات آنها در بغداد بحث و تبادل نظر می‌کنیم و این مساله به گروه‌های عراقی مربوط می‌شود اما به نظر من این که کشورهای عربی و اسلامی در جریان دیدگاه ما و آنچه که در عراق روی می‌دهد قرار گیرند امری مهم است زیرا ما تنها نیستیم بلکه بخشی از جهان عرب منطقه و جامعه جهانی محسوب می‌شویم."
ازتمام این فعل وانفعالات اینطوربه نظرمی رسد که همه طرف های درگیردرعراق نگران چگونگی دولت آینده دربغداد هستند.یک بخش ازاین دغدغه ها متعلق به کشورهای اهل تسنن وعربی است.
به نظرمی رسد که درطی این سفرعمارحکیم درنظرداشته است تا نگرانی این کشورها را درمورد نقش داشتن اهل تسنن درقدرت را برطرف کند.چرا که او برای انها توضیح داد که تشکیل دولت مشارکت ملی با حضور چهار فهرست بزرگ و دیگر فهرست‌های پیروز راهکاری درست برای تحقق ثبات سیاسی در عراق است.

وی همچنین توافق بین گروه‌های عراقی درباره برنامه مشخص و تقسیم پست‌ها به شکلی که تضمین کننده مشارکت حقیقی در اداره کشور و تصمیم‌گیری‌های سیاسی با حضور تمامی احزاب سیاسی باشد را راه تحقق ثبات در عراق در این شرایط حساس و سخت دانست.
حکیم تاکید کرد که پیشنهاد مجلس اعلای اسلامی عراق مبنی بر انجام نشست‌ها بین طرف‌های پیروز انتخابات بر اساس اصل گفتگو و توافق بین این گروه‌ها یکی از راهکارها برای اتفاق نظر گروه‌های سیاسی و دستیابی به تشکیل دولتی است که مورد اعتماد و رضایت تمامی عراقی‌ها باشد.
عمار حکیم همچنین بر تمایل عراق جهت بازگشت به جایگاهش در جهان عرب و هم چنین منطقه و جهان با توجه به عدم حضور این کشور طی سالهای گذشته به دلیل شرایط حاکم تاکید کرده و عنوان داشت: عراق امروز با قدرت برای انجام گفتگوهای هر چه بیشتر با دوستان عربش و کشورهای منطقه بازگشته است
این سفردرحالی صورت گرفت که درصحنه سیاسی عراق،علاوی وجناح اوکه در ماه‌های گذشته پیوسته تاکید می‌کردند که فهرست العراقیه بیشترین تعداد کرسی‌ها را در پارلمان به دست آورده و این حق آنان است که نخست وزیر آینده عراق از این فهرست بوده و تشکیل دولت دهند واین اصرار تا چند روز گذشته نیز ادامه داشت، ناگهان "شیخ عدنان الدنبوس" یکی از رهبران فهرست العراقیه با سخنانش همه را غافلگیر کرد.

وی گفت،در صورتی که این فهرست سهم مساوی از قدرت در دولت آینده عراق به دست آورد ، ضرورتی وجود ندارد که حتما یکی از نمایندگان فهرست العراقیه پست نخست وزیری را به دست آورد .
تحلیل گران عراق، سخنان الدنبوس ، بزرگترین عقب نشینی فهرست العراقیه به شمار می‌آورند، زیرا بیانگر چشم پوشی این ائتلاف سیاسی مورد حمایت اهل سنت از پست نخست وزیری عراق است .
از سوی دیگر، فواد معصوم یکی از نمایندگان کرد عضو ائتلاف کردستان عراق نیز درروزهای پایانی هفته گذشته گفت ،مالکی با ‪ ۱۸‬ بند از ‪ ۱۹‬بند مطرح شده در متن مذاکره کردها با وی موافقت نموده است و بحث ریاست جمهوری جلال طالبانی نیز جزء یکی از این بندها بوده است که المالکی با آن موافقت کرده است و این امر نشان می‌دهد کردها با نخست وزیر شدن المالکی موافق‌اند .
از سوی دیگر مجلس اعلای اسلامی عراق به رهبری عمار حکیم اعلام کرد که اگر المالکی بتواند آراء کافی برای تشکیل دولت را به دست بیاورد ، در این مسیر سنگ اندازی نمی‌کند و این خود نوعی عقب نشینی از موضع‌گیری قبلی آن به شمار می‌آید که شدیدا با نخست وزیری مجدد المالکی مخالفت می‌کرد .
جریان صدر نیز با اشاره به کرسی‌هایی که در پارلمان در اختیار دارد، خواستار پست معاونت رئیس جمهور شده است و قصی السهیل نماینده خود در مجلس را برای تصدی این پست معرفی کرده است .
این تحولات در حالی است که تصمیم مقتدا صدر رهبر جریان صدر مبنی بر موافقت با نخست وزیری مجدد المالکی ، موجی از انتقادات در داخل این جریان بر ضد او را به دنبال داشت و حامیان جریان صدر این امر را را خیانت به خون اعضای این جنبش که در زمان نخست وزیری المالکی کشته شدند ، دانستند.
اما چنان به نظرمی رسد که این سفرهای دورودرازهفت ماهه کم کم دارد به مقصد می رسد وبغداد می تواند دولتی فراگیرتشکیل دهد که تمامی گروه های عراقی درآن مشارکت داشته باشند.

تصویب طرح نژاد پرستی درکابینه رژیم صهیونیستی

درهفته ای که گذشت دولت رژیم صهیونیستی درراستای سنگ اندازی دربرابرمذاکرات صلح میان فلسطین واسراییل اقدام به مطرح کردن بحث نه چندان جدیدی باعنوان سوگند به دولت یهود ودموکراتیک کرد.
با تصویب این طرح، اعطای تابعیت به غیریهودیان را به ادای سوگند وفاداری آنان به این رژیم منوط کرد. بر اساس این طرح که در رای گیری کابینه صورت گرفت 22 وزیر از جمع وزیران احزاب لیکود، شاس و "اسرائیل خانه ما" رای مثبت و هشت وزیر دیگر از جمله 5 وزیر از حزب کار رای منفی دادند. البته این لایحه برای اجرایی شدن باید در کنست (پارلمان) اسرائیل تصویب شود.
این درحالی بود که مذاکرات صلح میان طرف های فلسطینی واسراییلی به مرحله ای رسیده بود که طرف فلسطینی خواستارتوقف شهرک سازی ازسوی اسراییل برای ادامه مذاکرات بود که طرف اسراییلی نه تنها به این امروقعی نگذاشت،بلکه با ارائه این طرح جنجال برانگیز تلاش نمود تا مساله شرط فلسطینی ها برای ادامه مذاکرات را به حاشیه براند.
سابقه این طرح به زمانی بازمی گردد که آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه‌ی اسراییل، از آغاز مذاکرات با تشکیلات خودگردان فلسطین شرط تلاش دولت نتانیاهو برای صدور این قانون نژادپرستانه جهت در تنگنا قرار دادن شهروندان اراضی اشغالی سال 1948 را با هدف فراهم کردن مقدمات کوچاندن آنها و تبدیل اسراییل به کشور یهودی مطرح کرده بود.
اصلاح این قانون متوجه فلسطینیانی است که پس از ازدواج با اعراب اسرائیلی، می خواهند شهروندی اسرائیل را به دست آورند.این درحالی است که بحث در باره اصلاح قانون شهروندی با خشم اقلیت اعراب اسرائیل مواجه شده است. اعراب، بیست درصد جمعیت اسرائیل را تشکیل می دهند.
آمار رسمی دولت اسرائیل در سال ۲۰۰۷، جمعیت عربهای اسرائیلی را بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نفر برآورد کرده که یک پنجم کل جمعیت اسرائیل است.طبق گزارش ها، رشد جمعیت در میان عربهای اسرائیلی بیش از یهودیان اسرائیل است.شمار عربهای اسرائیلی در سال ۱۹۵۲ یکصد و شصت و هفت هزار نفر بوده که طی نیم قرن جمعیتشان ۹ برابر شده است

چالش آمریکا با تنها کشورهسته ای مسلمان جهان
درهفته ای که گذشت چالش میان واشنگتن واسلام آباد به درجه ای رسید که تحلیل گران سیاست خارجی آمریکا درمتحد بودن استراتژیک پاکستان تردید کردند.چنانکه گزارش اوباما به کنگره آمریکا درمورد پاکستان نیزحاوی همین نگرش بود.
چرا که پس از حمله یک بالگرد آمریکایی در مرز پاکستان وافغانستان که به کشته شدن دو سرباز پاکستانی و تخریب یک پاسگاه دور افتاده مرزی منجر شد، پاکستان در واکنش، گذرگاه خیبر، یکی از مسیرهای ورودی به افغانستان را مسدود کرد.این در حالی است که سه چهارم تجهیزات و کالاهای غیر رزمی مورد نیاز نیروهای آمریکایی در افغانستان از پاکستان عبور می‌کند. مسدود کردن مسیر ، باعث توقف کامیون های پشتیبانی نیروهای مسلح آمریکا شد و آنها را به هدف‌هایی آسان تبدیل کرد. شبه نظامیان با استفاده از این فرصت، در مدت کوتاهی بیش از ‪ ۱۰۰‬تانکر آمریکایی را به آتش کشیدند.این درحالی بود که نیروهای پاکستانی تنها نظاره گراین ماجرا بودند.
رابطه پاکستان وآمریکا هم اکنون به درجه ای رسیده است که واشنگتن نه می تواند قید اسلام آباد را بزند ونه می تواند آن را بپذیرد. درنتیجه اسلام آباد هسته ای برای دستگاه دیپلماسی آمریکا که دوست ومتحد اسراییل است،به معظلی جدی مبدل شده است.
درهمین رابطه بود که اوباما به کنگره گزارش داد، ارتش پاکستان همچنان از رویارویی مستقیم با طالبان و حتی از حمله به مواضع القاعده در استان وزیرستان شمالی پرهیز می کند.
آمریکا درحال حاضردرصدد آن است تا شبه نظامیانی را که در پاکستان لانه کرده وازآنجا به افغانستان گسیل می شوند را ازبین ببرد.
اما پاکستان با واشنگتن همکاری لازم را نمی کند.چرا که به گفته پرویزمشرف،رییس جمهورسابق پاکستان،اسلام آباد ازاین گروه ها برای منافع ملی خود استفاده می کند.
واشنگتن می خواهد که اسلام آباد گروه های شبه نظامی پشتون را که درکویته استقراردارند سرکوب نماید.
اما اسلام آباد درصدد آن است که درکابل دولتی پشتون که متحد اسلام آباد باشد برسرکاربیاورد.وهمه این تلاش ها وهزینه کردن ها برای پرورش نیروهای طالبان درطی سالهای گذشته درراستای این سیاست بوده است.
به همین دلیل هم اکنون در مناطقه قبیله‌نشین نزدیک به مرزافغانستان که شبه نظامیان مستقرهستند،پاکستان تنها ‪۱۴۰‬ هزار نیروی ارتشی مستقر کرده است.اما درمرزبا هندوستان بیش از ‪ ۳۰۰‬هزار نیروی مسلح مستقر نموده است.
هم اکنون پاکستان درداخل با مشکلات عدیده ای روبرواست که ازجمله مساله سیل سال جاری وخسارات وارده آمده توسط آن به اقشارمختلف پاکستانی وتورم بالا روبرواست. تورم یکی از مهمترین معضلات پیش روی دولتمردان این کشور است. بر اساس آمارهای سال 2006 میلادی تورم این کشور 9/7 درصد است. 24 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند و 5/6 درصد از مردم بیکار هستند.
این درحالی است که پاکستان اولین کشور جمهوری اسلامی و پایتخت آن اسلام‌آباد است. طبق آمار تخمینی سال ۱۳۸۷ (۲۰۰۸) کشور پاکستان با جمعیتی در حدود ۱۷۲ میلیون تن،ونرخ رشد جمعیت بالایی ، ششمین جمعیت بزرگ جهان را داراست که بیشتر از روسیه و کمتر از برزیل است.
پاکستان دومین کشور دارنده جمعیت مسلمان است.اسلام آباد از لحاظ بزرگی نیروهای مسلح در رده هفتم جهان است و تنهاکشوراسلامی دارنده سلاح‌های هسته‌ای می‌باشد.
٪۹۶ جمعیت کشور مسلمان هستند که ٪۸۰ آن‌ها سنی و ٪۱۹ آن‌ها شیعه هستند. پاکستان پس از ایران دومین کشور دارای جمعیت شیعه در جهان است.
با اینکه واشنگتن بعد ازروی کارآمدن دولت آصف علی زرداری،پس ازژنرال مشرف ،هفت میلیارد ونیم دلاربه اسلام آباد کمک کرد.با این حال به گفته تحلیل گران آمریکایی آمارها فریاد می‌زنند که آمریکا و پاکستان دو کشور دوست و متحد نیستند. یک نظرسنجی درتیرماه نشان داد که تنها ‪۱۷‬ درصد از مردم پاکستان نظر مثبتی به آمریکا دارند. این درحالی است که بسیاری ازاین تحلیل گران بر این باورند که این آمار در چند ماه اخیر افت کرده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.