حضرت امام خمینی که از عارفان بالله و متمسکان حقیقی ولایت اهل بیت علیهم السلام می باشند،درآثار بیانی و بنانی خویش پیرامون ائمه به تفضیل مطالبی را بیان کرده اند. بررسی آثار ایشان نشان می دهد که ایشان درنهایت اعتقاد به مقام های معنوی ائمه از شئون اجتماعی و سیاسی ائمه غافل نماندند. درشب ضربت خوردن مولای متقان حضرت امیرالمومنین (ع)مروربخشی از سخنان ایشان راهگشا خواهد بود.


مقام و شخصیت امیر المومنین(ع)
اساسا سربازان اسلام اگر چه نامدار باشند،در این جهان گمنامند.نامدارترین سرباز فداکار در اسلام،امیر المومنین است و او گمنامترین سرباز است. با کدام تفکر عرفانی،فلسفی ،سیاسی و کدام قلم و زبان و بیان،بشر این سرباز گمنام را معرفی کند و بشناسد و بشناساند؟
14/2/62
پیام به ملت ایران به مناسبت دستگیری سران حزب توده صحیفه امام،ج 17 ،ص 421
دانشمندان بزرگ جهانى مى‏خواهند مولا امیرالمؤمنین را معرفى کنند و به دیگران بشناسانند یا کتاب نهج البلاغه را؟ ما با کدام مؤونه و با چه سرمایه‏اى مى‏خواهیم در این وادى وارد شویم؟
درباره شخصیت على بن ابیطالب، از حقیقت ناشناخته او صحبت کنیم، یا با شناخت محجوب و مهجور خود؟ اصلًا على- علیه السلام- یک بشر ملکى و دنیایى است که ملکیان از او سخن گویند یا یک موجود ملکوتى است که ملکوتیان او را اندازه گیرى کنند؟ اهل عرفان درباره او جز با سطح عرفانى خود و فلاسفه و الهیون جز با علوم محدوده خود با چه ابزارى مى‏خواهند به معرفى او بنشینند؟ تا چه حد او را شناخته‏اند تا ما مهجوران را آگاه کنند؟ دانشمندان و اهل فضیلت و عارفان و اهل فلسفه با همه فضایل و با همه دانش ارجمندشان آنچه از آن جلوه تام حق دریافت کرده‏اند، در حجاب وجود خود و در آینه محدود نفسانیت خویش است و مولا غیر از آن است. پس اولى‏ آن است که از این وادى بگذریم و بگوییم على بن ابیطالب فقط بنده خدا بود، و این بزرگترین شاخصه اوست که مى‏توان از آن یاد کرد، و پرورش یافته و تربیت شده پیامبر عظیم الشأن است، و این از بزرگترین افتخارات اوست، کدام شخصیت مى‏تواند ادعا کند که عبداللَّه‏ است و از همه عبودیتها بریده است، جز انبیاى عظام و اولیاى معظم که على- علیه السلام- آن عبد وارسته از غیر و پیوسته به دوست که حجب نور و ظلمت را دریده و به معدن عظمت رسیده است، در صف مقدم است. و کدام شخصیت است که مى‏تواند ادعا کند از خردسالى تا آخر عمر رسول اکرم در دامن و پناه و تحت تربیت وحى و حامل آن بوده است جز على بن ابیطالب که وحى و تربیت صاحب وحى در اعماق روح و جان او ریشه دوانده. پس او بحق عبداللَّه است و پرورش یافته عبداللَّه اعظم است.

پیام امام خمینى، در سالروز ولادت حضرت على (ع)- سیزده رجب- در مدرسه عالى شهید مطهرى، محل برگزارى کنگره هزاره نهج البلاغه، با حضور جمعى از اندیشمندان داخلى و خارجى توسط آقاى سید احمد خمینى قرائت شد.
صحیفه امام، ج‏14، ص: 348

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.