من امیدوارم که این سال مثل سال سابق و مثل همیشه سالى باشد که هم مبارک باشد، و هم تمام ارگانهاى دولتى بر طبق قوانین اسلامى عمل کنند، و مشکلات را به قدرت ایمان و پشتیبانى ملت یکى را بعد از دیگرى از بین ببرند.

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، نوروز، سنت ملی ایرانیان است، سنتی که ریشه در هزاره ها دارد. این عید ملی، تنها در عید هزاره های پیش از اسلام نماند، بلکه قویا مورد تایید بزرگان دین همچون حضرت علی (ع) قرار گرفت. امام خمینی نیز به عنوان یک مقتدای دینی، این آیین ملی را تایید می کند و در یکی از پیامهای نوروزی خود از مردم می خواهد سال نو را صرف پیشرفت اسلام کنند.

بسم اللَّه الرحمن الرحیم.

ان شاء اللَّه این عید سعید و این سال نو بر همه مسلمین و بر ملت شریف ایران، بر خواهران،بر برادران مبارک و مسعود باشد. مبارک باشد عید بر تمام کسانى که در این سالِ در راه- در سالِ جلو- تمام توان خودشان را صَرف براى پیشرفت اسلام کردند. و امیدوارم که این دعایى که در اول سال و در حال تحویل خوانده مى‏شود: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْابْصارْ یا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهارْ یا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْاحْوالْ حَوِّلْ حالَنا الى‏ احْسَنِ الْحالْ‏ ، براى ملت ما در آن سال تحقق پیدا کرده است و براى این سال بالاتر از آن تحقق پیدا کند. تمام قلوب و تمام ابصار و بصیرتها در دست خداى تبارک تعالى و ید قدرت اوست. اوست که تدبیر مى‏کند جهان را، لیل و نهار را، و اوست که قلوب را متحول مى‏کند، و بصیرتها را روشن مى‏کند، و اوست که حالات انسان را متحول مى‏کند، و ما آن را در ملت عزیز خودمان، در زن و مرد، در کوچک و بزرگ یافتیم. این تقلیب قلوب که قلبها از آمال دنیوى و از چیزهایى که در طبیعت است بریده بشود و به حق تعالى پیوسته بشود، و بصیرتها روشن بشود و صلاح و فساد خودشان را به وسیله بصیرت بفهمند، در ملت ما بحمداللَّه تا حدود چشمگیرى حاصل شده است. و من امیدوارم که در این سال جدید به اعلا مرتبه خودش برسد. این قلبهایى که قبل از انقلاب توجه به دنیا داشت، توجه به آمال دنیوى داشت و ازغیب کمتر توجه داشت به غیب، و از غیب کمتر جلوه‏اى در او حاصل مى‏شد، ما امروز مى‏بینیم که این جلوه‏ها حاصل شده است، و این شوق و شعفها به لقاء اللَّه براى آنها حاصل شده است، و دست عنایت خداى تبارک و تعالى به سر این ملت کشیده شده است، و ایمان آنها را تقویت فرموده است که یکى از علائم ظهور بقیة اللَّه- ارواحنا فداه است. بى انگیزه نیست که در یک ملتى که در طول مدت شاهنشاهى ستمشاهى، و در این پنجاه سالى که پنجاه سال سیاه بود براى این ملت، متحول بشود به یک قلبى که روشنى او از آفتاب روشنتر و یک بصیرتى که نور او براى ملک و ملکوت روشنایى مى‏دهد، و یک تحول معجزه آسایى که در تمام قشرهاى ملت تحقق پیدا کرده است .

مبارک باشد این روز جدید و این سال نو بر همه کسانى که قدرت ایمانشان به رشد رسیده است، و امید است به حد اعلاى رشد برسد، و نثار کردن خون پیش آنها با شجاعت و با تصمیم عزم، یک چیز تازه‏اى است و یک چیزى است که تحقق پیدا کرده است. ایثار در این ملت به حد رشد رسیده است و ان شاء اللَّه در آتیه خواهد رسید. و من امیدوارم که این سال مثل سال سابق و مثل همیشه سالى باشد که هم مبارک باشد، و هم تمام ارگانهاى دولتى بر طبق قوانین اسلامى عمل کنند، و مشکلات را به قدرت ایمان و پشتیبانى ملت یکى را بعد از دیگرى از بین ببرند. ما اگرچه مشکلات زیاد داریم، لکن در برابر آن مشکلات یک قدرت انسانى عجیب و یک قدرت خداوندى در دنبالش و در پشتیبانى از او ما داریم. و ما که خداى تبارک و تعالى را پشتیبان خود مى‏دانیم و مقصد ما و مقصد ملت ما آزادى از چنگال دشمنان اسلام است. و مقصد و مقصود ما استقلال کشور اسلامى است، به طورى که هیچ یک از قدرتهاى عالم نتوانند آسیبى به آن برسانند، و ما براى خاطر خداى تبارک و تعالى این نهضت را و این ادامه نهضت را دنبال کردیم، و ملت ما بحمداللَّه با رشد ایمان و با قدرت الهى این انقلاب را به پیش مى‏برد. و من امیدوارم که در این سال آتیه بهتر از سالهاى قبل بر امور مسلط باشیم و باشید، و راه را براى خدا بهتر طى کنید، و صراط مستقیم انسانیت را بیشتر طى کنید، و به مقصود که رسیدن به مقامى است که خداى تبارک و تعالى براى مؤمنین و براى عارفان به خودش‏وعده داده است ما برسیم. و دست همه قدرتها از کشور ما ان شاء اللَّه کوتاه شود و کوتاه شده است. و ما بحمداللَّه به مقامى رسیده‏ایم که دیگر با این وضعى که کشور ما دارد، با این وضعى که جوانان ما دارند، با این تعهدى که بانوان ما دارند، با این تعهدى که کشور ما تمام افرادش دارد، ما در مقابل هیچ مشکلى ان شاء اللَّه ضعیف نخواهیم شد. و بحمداللَّه تاکنون هم هر سال از سال دیگر بهتر بود و بهتر خواهد شد. و من امیدوارم که با ناگواریهایى که بر ما وارد شد لکن ایمانى که در ما و در شما و در همه ملت ما حاصل شد جبران آن را بکند. و امیدواریم که این انقلاب یک انقلاب جهانى بشود، و مقدمه براى ظهور حضرت بقیة اللَّه- ارواحنا له الفداء- باشد. من تبریک مى‏گویم بر همه مؤمنین، بر همه مستضعفین جهان، بر همه مسلمین جهان و از همه مسلمین مى‏خواهم که با قدرت و قوّت در راه اسلام قدم بردارند، و اسلام را پشتیبانى کنند تا اینکه ان شاء اللَّه دشمنان اسلام، آنهایى که نمى‏توانند اسلام را ببینند مقصور بشوند و منزوى .

والسلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.

منبع: صحیفه امام، ج‏16، ص: 129

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.