هندوها خواستار برگزاری نشست تساوی ادیان در جزیره مالت شدند ***همایش "در گفتمان با ابراهیم" برگزار شد ***صلح جهانی به حفاظت از آفرینش بستگی دارد***برگزاری نشست ویژه وزرای جنبش عدم تعهد با محوریت گفتگوی ادیان ***صلح جهانی به حفاظت از آفرینش بستگی دارد***کلیساهای کاتولیک ایالات متحده به زلزله‌زدگان هائیتی امدادرسانی می‌کنند***دین در متن سوگند نمایندگان مجلس مورد توجه قرار گیرد***

هندوها خواستار برگزاری نشست تساوی ادیان در جزیره مالت شدند
انجمن جهانی هندو در ایالات متحده دیروز دوشنبه 28 دی ماه از اسقف اعظم جزیره مالت خواست هنگام سفر ماه آوریل پاپ به این منطقه نشست گفتگوی بین ادیان تشکیل داده و طی آن موضوع تساوی دینی را به بحث بگذارند. به گزارش آی ای ان اس، انجمن جهانی هندو مستقر در ایالات متحده طی بیانیه ای اعلام کرد: اسقف اعظم پل کرمونا باید نشستی با حضور رهبران ادیان مختلف تشکیل دهد تا آنها بتوانند در دیدگاه ها و چشم اندازهای اقلیتها سهیم باشند.راجان زد رئیس انجمن جهانی هندوها اظهار داشت که کاتولیکها و پاپ از این مسئولیت اخلاقی برخوردارند که به گروه های اقلیت و پیروان ادیان مختلف در کشورهایی که بیشتر جمعیت را تشکیل داده توجه کنند.رهبر کاتولیکهای جهان قرار است طی روزهای 17 و 18 آوریل (28 و 29 فروردین ماه)به جزیره مالت سفر کند تا هزار و نهصد و پنجاهمین سالگرد غرق شدن کشی سنت پل در این جزیره در راه خود به رم، گرامی بدارد، گفته می شود که این ماجرا موجب ورود مسیحیت به جزیره مالت شده است.انتظار می رود پاپ در این سفر به طور گسترده درباره پرداختن به موضوع مهاجران غیرقانونی آفریقا بپردازد که از راه مالت به اروپا می رسد.راجان زد از شخصیتهای برجسته هندو که در امور بین ادیان بسیار فعال است از مالت خواست با تمام پیروان ادیان مختلف در مقابل قانون مساوی رفتار کند.وی اظهار داشت: قوانین جنای مالت برای افرادی که به دین کاتولیک اهانت کنند شش ماه حبس در زندان است درحالی که مرتکب شدن چنین جرمی در رابطه با سایر ادیان و مذاهب از سوی قانون تنها سه ماه مجازات دارد.

همایش "در گفتمان با ابراهیم" برگزار شد
همایش "در گفتمان با ابراهیم" با مدیریت خانم دکتر اریکا گُبل در کلیسای انجیلی در"شوانن وردرِ" برلین برگزار شد.
این کنفرانس در صدد سنجش میزان نیاز وحدتِ مسیحی- اسلامی به «الهیات» (Theologie) است و بر آن است که گفتمان مسیحی- اسلامی، علاوه بر جریان داشتن در میان متفکران و اندیشمندانِ دو دین، به سطح جامعه نیز تسرّی یافته است.
گردانندگان این کنفرانس در "فرهنگستان انجیلی برلین"، با اعلام اینکه اکنون مساجد اغلب بدون درگیری ساخته می‌شوند و در بخش آموزش نیز با استخدام کارکنان مسلمان تغییرات وسیعی به انجام رسیده، عنوان می‌دارند که در حال حاضر در بسیاری از مناطق آلمان، زندگی اسلامی امری بدیهی به شمار می‌رود.در اطلاعیه «فرهنگستان انجیلی برلین» همچنین آمده است: مباحثات مربوط به همزیستی از دیدگاه شریعت، در سیستم قانونی اروپایی و مبانی ارزشی جامعه ی اروپایی و نیز درک ما از همزیستی نشان می‌دهند، که هنوز هم مانند گذشته تصورات بسیار متفاوتی در این زمینه وجود دارد، بنابراین همانگونه که فرآیند همکاریِ مشترک و تلاش هر دو طرف برای تغییر می‏تواند و باید راهگشا باشد، هویت شخصی نیز باید نقش خود را ایفاء نماید. دین در مناسبتِ چالش هویت و ابراز صراحت و در انجام تغییر و تبدیل، نقشی محوری را به عهده دارد.
از این رو کنفرانس «در گفتمان با ابراهیم» بنا داشت تا از استدلالهای رایج مذهبی در حوزه‏ی دیالوگ بهره بگیرد و از نتایج عملی به دست آمده بپرسد.از اینکه چه تصوراتی از دیگران برای همزیستی اجتماعی وجود دارد و این تصورات بر کدام مبانی استوار شده اند؟ و یا پرسشهایی از این دست که مسیحیان و مسلمانان چگونه دیالوگ را از سنت الهیاتی خود بر می‌گیرند و چگونه آنها را تغییر می‌دهند؟
در فراخوان «فرهنگستان انجیلی برلین» برای شرکت در این همایش همچنین عنوان شده: «در چشم‌اندازهای امروز، از ابراهیم (ع) مکرر در مکرر به‌عنوان پدر ایمان یاد می‌شود، تا یک مبنای مذهبی مشترک به دست آید. این امر باید به‌عنوان خاستگاه مدنظر قرار گیرد و به موازاتِ بررسی وضعیت مسلمانان در آلمان، اوضاعِ مسیحیان در کشورهایی با اکثریت سکنه مسلمان نیز مورد گفتگو قرارگیرد.»

ساخت بزرگترین مسجد اروپا در لندن متوقف شد
طرح ساخت بزرگترین مسجد اروپا در لندن نزدیک به محل برگزاری بازیهای المپیک متوقف شده است. به گزارش خبرگزاری تایمز، جماعت تبلیغی، گروه اسلامی پشت پیشنهاد، این هفته از پروژه ساخت بزرگترین مسجد اروپا که ظرفیت 12 هزار نفری خواهد داشت کنار گذاشته شد، درحالی که شورای مسلمانان بریتانیا اظهار داشت این گروه قربانی خصومت بی پایه و اساس شده اند، گروه اسلامی منهاج القرآن که به نوعی مشاور دولت نیز محسوب می شود اظهار داشت که این مسجد باید یک تلاش اجتماعی باشد نه ابتکار عمل یک گروه خاص.
در حال حاضر شورای نیوهام درحال بررسی خرید اجباری زمین از گروه جماعت تبلیغی است. یکی از انتقادهایی که به این گروه وارد شده این است که این گروه تا کنون نتوانسته طرح جامعی برای این اقدام ارائه کند و همچنین از تابستان گذشته تاکنون هیچ فعالیتی را در در محل پروژه انجام نداده است.
روزنامه تایمز همچنین گزارش داده است که معماران این پروژه نیز فعالانه روی این طرح کار نمی کنند و شورای نیوهام ماه ها است که با دست اندرکاران مسجد گفتگویی نداشته است.قرار است این مسجد در زمینی به مساحت 18 هکتار در منطقه نیوهام، شرق لندن ساخته شود که تنها 500 متر با محل برگزاری بازیهای المپیک 2012 فاصله دارد.دولت در سال 2001 با طرح ساخت این مسجد براساس توافق شورای نیوهام و جماعت التبلیغ با بودجه 300 میلیون پوندی موافقت کرد، اما از آن زمان تا کنون اسلام ستیزان موانع مختلفی را پیش روی مسلمانان برای ساخت این مسجد قرار داده اند. پروژه ساخته این مسجد که برعهده گروه اسلامی جماعت التبلیغ بود در ابتدا با اتهام حمایت از تروریسم رو به رو و پس از آن با موانع دولتی چون لطمه زدن به تدارکات و مقدمات برنامه های المپیک مواجه شد .
25 درصد جمعیت منطقه نیوهام در لندن مسلمان هستند، شهر لندن از تعدد فرهنگی چشمگیری برخوردار است.ساخت این مسجد از سوی شرکت توسعه توحیدگرایی تیمس و سازمان توسعه لندن مورد حمایت قرار دارد و رهبران جامعه اسلامی بریتانیا نیز حمایت کامل خود را از ساخت این مسجد اعلام و به کرات اتهامات و شایعاتی که گروه جماعت التبلیغ را به تروریسم ارتباط می دهد، نفی کرده اند.

صلح جهانی به حفاظت از آفرینش بستگی دارد
پاپ بندیکت شانزدهم در دیدار با سفرای واتیکان ناکامی رهبران جهان برای عدم رسیدن به توافق در رابطه با تغییرات جوی در کپنهاگ تقبیح کرد و گفت: صلح جهانی به حفاظت از مخلوقات خداوند بستگی دارد.اظهارات پاپ در واکنش به نشست تغییرات جوی کپنهاگ که ماه گذشته در دانمارک برگزار شد در دیدار با سفرای واتیکان ایراد شد، دیداری که سالانه با هدف مطرح کردن موضوعاتی درباره واتیکان و تأکید بر موضوعات دیپلماتیک واتیکان از سوی پاپ برگزار می‌شود.
بندیکت شانزدهم برای توجه به مسائل زیست‌محیطی و ابراز نگرانی درباره ضرورت حفظ محیط زیست شهرت یافته است و واتیکان تحت نظارت وی صفحات خورشید را بای یکی از سالنهای اصلی واتیکان نصب کرده تا انتشار گاز دی اکسید کربن کاهش یافته و با جذب نور خورشید بتوان آن را به الکتریسیته تبدیل کرد.وی در سخنرانی خود از موانعی که در راه ایجاد یک توافقنامه جدید تغییرات جوی ایجاد شده انتقاد کرد.رهبرکاتولیکها همچنین یادآور شد خود محوری و رویکردهای مادی در نوع تفکر به رکود اقتصاد جهانی منتهی شد که آن هم به نوعی آفرینش را به خطر انداخت. از این رو برای مقابله با آن باید شیوه جدیدی برای تفکر و سبک جدیدی برای زندگی پیدا کنیم و تصدیق کنیم که این مسئله به اخلاق ارتباط دارد. حمایت از آفرینش الزاماً پاسخی به یک نیاز زیبایی‌شناختی نیست بلکه پاسخی به نیاز اخلاقی است.

برگزاری نشست ویژه وزرای جنبش عدم تعهد با محوریت گفتگوی ادیان
وزرات امور خارجه فیلیپین اعلام کرد این کشور طی روزهای 16 تا 18 ماه مارس ( 25 تا 27 اسفند ماه) میزبان نشست ویژه وزرای جنبش عدم تعهد با محوریت گفتگوی بین ادیان و همکاری برای صلح و توسعه خواهد بود.این نشست در مرحله اول برای روزهای اول تا سوم ماه دسامبر سال 2009 (10 تا 12 آذر ماه) برنامه ریزی شده بود ، اما این تاریخ به تعویق افتاد تا دولت فیلیپین بتواند به مسئله تلاشهای امدادی و توان بخشی ناشی از طوفانی بپردازد که در سال 2009 این کشور را تحت تأثیر قرار داد.تا ماه جاری میلادی 40 کشور آمادگی خود را برای حضور در این همایش اعلام کرده اند و فیلیپینی ها انتظار دارند بین 30 تا 40 وزیر خارجه هیئتهای این همایش را ریاست کنند. این همایش در مرکز همایشهای بین المللی فیلیپین در مانیل برگزار می شود و یک روز برای نهایی کردن پیش نویس سند این همایش با حضور شرکت کنندگان عالی رتبه تعیین می شود.
برگزار کنندگان نشست ویژه وزرای خارجه جنبش عدم تعهد اعلام کردند که این نشست اتخاذ و پیگیری اقدامات ضروری و ایفا نقش مثبت در ارتقای وضعیت گفتگوی بین تمدنها، فرهنگ صلح و گفتگوی بین ادیان را به رسمیت می شناسد. فیلیپین گفتگوی بین فرهنگی و دینی را راهکاری برای تسهیل کردن گردهمایی مردم فرهنگها و ادیان مختلف می داند تا بتواند به گفتگوی دوجانبه و اقدام مشترک برای حفظ محیط زیست، صلح، تأمین امنیت براساس درک دوجانبه، اعتماد و احترام رسید.

واتیکان نژادپرستی ایتالیایی‌ها را مورد انتقاد قرار داد
واتیکان در روزنامه نیمه رسمی خود به شدت از نژادپرستی ایتالیایی‌ها انتقاد و حملات خشونت آمیز آنها را علیه مهاجران شهر روسارنو که هفته پیش صورت گرفت محکوم کرد.واتیکان طی مقاله ای در روزنامه لوسترواتوره رومانو به عنوان روزنامه نیمه رسمی خود آنچه را که استمرار " نفرت" در سال 2010 توصیف کرده محکوم کرد. بیش از نفرت و بیزاری، نژادپرستی که اطراف رسانه ها کمین کرده ما را به سوی انزجار نسبت به افرادی با رنگ پوست متفاوت سوق می دهد.این انتقاد درحالی منتشر شده که ساکنان شهر روسارنو در جنوب ایتالیا روز دوشنبه 21 دی ماه تظاهراتی خیابانی برای مبارزه با بیگانه هراسی و نژادپرستی برگزار کردند، تظاهراتی که پس از برخوردهای خشونت آمیز علیه مهاجران طی هفته گذشته صورت گرفت.
مقامات ایتالیایی بیش از 1200 مهاجر که بیشتر آنها کارگران آفریقایی مزارع شهر روسارنو بودند را از کشور اخراج و تعدادی نیز در این جریان زخمی شدند . پاپ بندیکت شانزدهم روز یکشنبه خشونت را محکوم کرد در این میان وزیر کشور ایتالیا از حزب ضد مهاجرت شمال ایتالیا متعهد شد تمام مهاجران غیرقانونی را که در این خشونت سهیم بوده از کشور اخراج کند.
پاپ گفت: انسان که مهاجرت کرده سنت و فرهنگی متفاوت از سرزمینی دارد که به آن وارد شده ، اما به همان میزان قابل احترام است و هرگز نباید از خشونت برای حل مشکلات استفاده کرد.

دین در متن سوگند نمایندگان مجلس مورد توجه قرار گیرد
یک نماینده جمهوریخواه ایالات متحده از هیئت قانونگذاری ایالت آیووا پیشنهاد کرده نمایندگان هنگام سوگند یادکردن در زمان وارد شدن به مقام خود به مؤلفه های دینی توجه کرده و بگویند "تا خداوند به من کمک کند".درحالی که توجه به مؤلفه های دینی از سوی داون پتینگیل نماینده جمهوریخواه آیووا مورد تأکید قرار گرفته عده ای این پیشنهاد را امری بر ضد اصلاحیه نخست قانون اساسی آمریکا دانستند.راندال ویلسون مدیر حقوقی اتحادیه آزادیهای مدنی آمریکا اعلام ک رد : اظهارات اجباری به همان میزان اصلاحیه اول قانون اساسی را نقض می کند که اظهارات سانسور شده نقض آن را موجب می شود.
قرار است رهبر حزب اکثریت مجلس نمایندگان با رهبران جمهوریخواه و دموکرات در این رابطه رایزنی کرده و به بررسی ابعاد پیگیری این موضوع بپردازد.پتینگل این نگرانی را که پیشنهاد وی ممکن است به قانونگذاران ناخداباور اهانت باشد را تکذیب کرد و گفت: عدم وجود این عبارت در متن سوگند اهانت بالقوه ای به وی و همه مؤمنان است.

کلیساهای کاتولیک ایالات متحده به زلزله‌زدگان هائیتی امدادرسانی می‌کنند
کلیساهای محلی کاتولیک در ایالات متحده برای مردم هائیتی در دعا هستند و پس از درگذست اسقف اعظم پورتو پرنس پایتخت هائیتی در زلزله و در تأکید رهبر کاتولیکها بر کمک زلزله‌زدگان خواستار اقدامی انضمامی شدند.
کاتولیکها همچنین اظهار داشته‌اند که در این زلزله که با قدرت 7 درجه در مقیاس ریشتر عصر روز سه شنبه به وقت محلی رخ داده و مرکز آن در 15 کیلومتری شهر پورتو پرنس پایتخت هائیتی بود، حدود 10 نفر از کشیشان و دانشجویان مدارس دینی جان خود را ازدست داده‌اند.
بسیاری از کلیساهای کاتولیک در ایالات متحده آمادگی خود را برای کمک به کلیسای کاتولیک هائیتی اعلام کرده‌اند. کاتولیکهای ایالات متحده اظهار داشتند این کمکها صرفاً برای رهایی آنها از وضعیت کنونی که به واسطه فاجعه زلزله به وجود آمده نیست بلکه ما قصد داریم آنها را از فقر رهایی دهیم.
در میان بسیاری از گروههای کلیسایی راه‌کارهایی را برای امداد رسانی و کمک به مردم زلزله زده هائیتی اعلام کرده‌اند. رهبرکاتولیکهای جهان نیز از طرف مردم کشور هائیتی از جهان کمک خواست. وی با اشاره به زلزله 3/7 ریشتری که این کشور کارائیبی را لرزاند خواستار دعا، همبستگی و سخاوت برای کمک به قربانیان این فاجعه شد.


رهبران مسیحی بریتانیا از لایحه تساوی حقوق اقلیتها انتقاد کردند!
با وجود ادعاهایی که برای آزادی و تساوی در جوامع غیراسلامی وجود دارد، بررسی لایحه حمایت از گروههای اقلیت در بریتانیا موجبات انتقاد بسیاری از گروههای دینی را فراهم کرده، بطوریکه آنها هشدار داده‌اند پیش‌نویس این لایحه موجب می‌شود اعتقاد دینی در بریتانیا پشت درهای بسته قرار گیرد.
مجلس لردان درحال حاضر در حال بررسی " لایحه تساوی" با هدف حمایت از حقوق گروههای اقلیت هستند. این لایحه هر نوع تبعیض علیه هرگروه اقلیتی را حتی همجنسگرایان غیر قانونی می شمارد، اما این لایحه از سوی برخی گروههای دینی مورد انتقاد قرار گرفته چرا که این لایحه می تواند توانایی افراد را برای بیان اعتقادات دینی خود با محدودیت رو به رو کند.
اسقف میشل اسکان جوینت پنجمین روحانی ارشد در کلیسای انگلیکن انگلستان گفت: اعمال این اصلاحیه قانونی مثل این است که همه ما تمام تلاش خود را به خدمت بگیریم تا حق افراد مختلف را حفظ کنیم. این لایحه حتی می تواند مسیحیانی را که تنها برای فرد دعا می کنند و یا به وی می گویند: "خداوند به تو برکت دهد" را با کیفر قانونی مواجه کند.
رهبران مسیحیان هشدار داده اند این لایحه می تواند آزادی دینی در بریتانیا را دچار فرسایش کند. رهبران دینی از دولت خواستند تا این لایحه تغییر دهد تا مردم بتوانند براساس اعتقاد و ایمان خود عمل کنند. دولت نیز برای کاهش وحشت ایجاد شده میان مسیحیان بریتانیا متعهد شده است که اصلاحیه هایی را در این لایحه پیشنهادی قرار دهد.
میشل فوستر وزیر تساوی در دولت بریتانیا گفت: لایحه تساوی به کلیساها اجازه می دهد تنها از روحانیون مرد استفاده کرده و خیریه های دینی به کار خود ادامه داد و کارکنان خود را از افراد پیرون دین و مذهب خود استخدام کنند و همچنین از پرستاران و پرسنل بیمارستانها خواسته می شود تنها برای افرادی دعای خیر کنند که درخواست می کنند. ما در تمام این لایحه چنین موضوعاتی را مشخص کرده ایم، اما از آنجا که سوء تعابیری در رابطه با نیات ما به وجود آمده ، ما لایحه را برای روشن کردن تردیدهای به وجود آمده مورد اصلاح قرار می دهیم.

دالایی‌لاما صلح را تنها راه‌حل مشکلات توصیف کرد
رهبر معنوی بودائیان تبت گفت: تمام مشکلات باید با صلح و از راه‌های مسالمت‌آمیز حل شوند چرا که خشونت قدرتی برای حل و فصل کردن مشکلات ندارد.
دالایی‌لاما رهبر معنوی بودائیان تبت در به عنوان نخستین روز سفر خود به شهر اریسا هندوستان در جمع خبرنگاران گفت: ما باید نسبت به ناکامی‌ها و خشمهای خود که اغلب به خشونت منتهی می‌شود کنترل داشته باشیم. ما باید سخت تلاش کنیم تا صلح را میان جوامع حاکم کنیم. صلح حقیقی باید از خود درونی فرد سرچشمه بگیرد. سنت هنددی براساس رویکرد غیر خشونت آمیز و احترام دوجانبه بنا شده است. قانون اساسی این کشور نیز تساوی و آزادی را تضمین کرده است.دالایی‌لاما تظاهرات را برای نشان دادن برخی مشکلات بدون صدمه توصیف کرد اما یادآور شد که خشونت به هیچ وجه نباید رخ دهد. وی همچنین خطاب به مائوئیستهای چین گفت: خشونت راه درستی برای حل مشکلات نیست، اگرچه سوء استفاده در جامعه مشاهده می‌شود اما راه حل همواره باید در ابزارهای غیرخشونت آمیز جستجو شود.

سازمانهای امداد اسلامی زلزله‌زدگان هائیتی را یاری می‌کنند
سازمانهای امداد اسلامی پس از وقوع زلزله‌ای به قدرت 7 درجه در مقیاس ریشتر در کشور هائیتی به سرعت برای ارسال کمکهای خود به این منطقه زلزله‌زده وارد عمل شدند.حمید آزاد مدیر اجرایی سازمان امداد اسلامی طی بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی این سازمان منتشر شده گفت: این زلزله به واقع ویرانی به بار آورده است اما بیش از هر چیز وقوع این زلزله برای کشوری که پیشتر هم از فقر شدید رنج می برد غیرقابل تحمل شده است. روشن است که مردم هائیتی نیاز به امدادهای فوری از سوی جامعه بین الملل دارند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای اولیه خود باشند.
هائتی فقیرترین کشور در نیمکره غربی است که روز سه شنبه 22 دی ماه مورد اصابت زلزله‌ای با قدرت 7 درجه در مقیاس ریشتر قرار گرفت که وخیم ترین زلزله طی 200 سال اخیر بوده است. خانه ها، مدارس، بیمارستانها، محل اقامت رئیس جمهور این کشور همگی ویران شده است. حدود 3 میلیون نفر از تبعات این زلزله رنج می برند و تعداد نامشخصی از افراد زیر آوارها مانده اند وبراساس گزارشهای افراد مستقر در منطقه صداهای ناامید کننده بسیاری شنیده می شود که خواستار کمک شده اند.نخست وزیر این کشور اظهار داشته آمار قربانیان که جان خود را در زلزله از دست داده اند به بیش از 100 هزار نفر می رسد و ویرانیها فراتر از تصور است. هنوزهیچ نشانی از عملیات نجات سازماندهی شده ، نجات افراد یا خارج کردن اجساد از زیر آوار وجود ندارد. ساکنان تلاش کردند افرادی که زیر آوار مانده را با دستان خالی خود نجات دهند که انجام این کار در سطح وسیع ممکن نیست.
سازمان امداد اسلامی ایالات متحده در پاسخی فوری به این فاجعه درخواست کمکی 1 میلیون دلاری برای یاری قربانیان منتشر کرده است. این گروه در پایگاه اینترنتی خود گفت: قربانیان به شدت به غذا و آب، پناهگاه و دارو نیازمند است و از آنجا که زیرساختهای این کشور بسیار اندک است در حال حاضر بسیار در تنگنا قرار دارد. این سازمان اعلام کرده با همکاری سایر سازمانهای امداد اسلامی نیازهای اولیه آنها را برای تخفیف رنج بازماندگان زلزله ارسال می کند.فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر نیز اظهار داشتند که به سرعت برای یاری اقدام می کنند. بانک جهانی نیز متعهد شده 100 میلیون دلار از صندوق کمکهای غیرمنتظره خود به بازسازی هائیتی اختصاص می دهد.

مداوای رایگان نیازمندان آمریکا توسط پزشکان مسلمان
یک گروه از پزشکان مسلمان به منظور خدمات به هموطنان خود و نشان دادن چهره حقیقی دین اسلام دست به یک اقدام ابتکاری زده و کلینیک پزشکی را برای کمک به بیماران نیازمند و تنگدست آمریکایی در ایالت اوهایو بدون توجه به دین و نژاد آنها راه‌اندازی کرده‌اند.
ملکه حق از پزشکان مسلمان این کلینیک گفت: ما می خواهیم نهایت تلاش خود را در کمک کردن به دیگران به ویژه در این زمان بحران اقتصادی انجام دهیم.
ملکه حق یکی از اعضای گروه 22 نفره پزشکان و پرستاران مسلمان است که این کلینیک را راه اندازی کرده اند.
کلینیک نور از روز جمعه 25 دی ماه آغاز به کار کرده و خدماتی چون معاینات دوره ای رایگان، مشاوره با افراد بدون بیمه پزشکی و کمک دولتی به نیازمندان ارائه می دهد. این پزشک مسلمان که از سال 1973 تا 2005 در بیمارستان کودکان برای کودکان نیازمند کار کرده هدف از تأسیس این کلینیک را علاقه مسلمانان به هموطنان خود و تصحیح باور غیرمسلمانان درباره اسلام دانست.
این کلینیک بخشی از ابتکار عمل مسلمانان در سال 2008 به منظور راه اندازی کلینیکهایی برای کمک به نیازمندان آمریکایی است. براساس این ابتکار عمل، کلینیکهای اسلامی در شهرهای سینسیناتی و دیتون نیز افتتاح شده است. مسلمانان آمریکایی این ابتکار عمل را در سراسر کشور آغاز کرده اند. انجمن دانشگاه پزشکی مسلمانان که بیش از یک دهه از فعالیت آن می گذرد اکنون به 16 هزار بیمار در سراسر آمریکا از تمام ادیان کمک می کند. در سال 1996 یک گروه از دانشجویان مسلمان آمریکا که از عدم حضور مسلمانان در حل مسائل اجتماعی آمریکا ابراز نارضایتی می کردند نخستین کلینیک خیریه تمام وقت را در ایالات متحده افتتاح کردند.این کلنیکهای جدید مسلمانان تلاشهای تازه ای از سوی مسلمانان آمریکایی برای ارائه تصویر بهتری از اسلام و اصلاح باورهای نادرستی است که درباره این دین آسمانی و پیروان آن وجود دارد.سیده یاسین از پزشکان مسلمان داوطلب در کلینیک نور گفت: ما در این کلینیک نمی خواهیم دین خود را به دیگران تحمیل کنیم بلکه تنها می خواهیم به جامعه نشان دهیم ما به عنوان مسلمان، یک گروه متحده هستیم و می خواهیم به آنها کمک کنیم.دکتر فوزان نارول از دیگر داوطلبان اعتقاد دارد که این مأموریت چندان هم ساده نیست. تغییر دیدگاه افرادی که نسبت به اسلام هیچ اطلاعی ندارند سخت خواهد بود ما تنها قصد داریم بر مداوای بیماران تمرکز کنیم.

دادگاه سازنده فیلم موهن فتنه هفته آینده در هلند آغاز می‌شود
دادگاهی در هلند اعلام کرد که جلسه دادرسی و رسیدگی به اتهام گریت وایلدرز نماینده افراط‌گرای هلند و سازنده فیلم موهن فتنه هفته آینده برگزار می‌شود و براساس گزارش رسانه‌ها در صورت اثبات جرم، وی به یک سال زندان محکوم می‌شود.پس از آن که دادستان عمومی پرونده وی را به نوعی بسط داد تا انزجار علیه مسلمانان، مراکشیها و مهاجران غیر غربی را هم دربر بگیرد، گریت وایلدرز و برام مسکویکز به عنوان آخرین اقدامات خود تلاش کردند از برخی از این اتهامها رهایی یابند، اما دادگاه اعلام کرد که فرجام‌خواهی وایلدرز غیر قابل قبول است.
دادگاه همچنن در رابطه با فرجام خواهی وایلدر اظهار داشت که متهم هیچ شاهد یا حقایق جدیدی برای این فرجام‌خواهی در اختیار دادگاه نگذاشته است.وایلدرز در جمع خبرنگارانی که از شرکت در جلسه دادگاه هنگام حضور وی منع شده بودند اظهار داشت که این دادگاه یک محاکمه سیاسی است. نظام حقوقی کره شمالی بهتر از هلند است.گیرت وایلدرز با پنج اتهام در رابطه با اهانت دینی و تحریک ضد اسلامی رو به رو است.
خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که وایلدرز با اهانت به مسلمانان و توصیف اسلام با عناوین نامناسب و تأکید بر ممنوعیت قرآن و مقایسه کتاب آسمانی اسلام با کتاب "نبرد من" نوشته آدولف هیتلر متهم شده است. این نماینده افراط‌گرای پارلمان هلند همچنین متهم به انزجار، تبعیض برای بیان اینکه جوانان مراکشی خشن هستند و فراخوان بسته شدن مرز هلند به روی تمام مهاجران غیر غربی است. اگر جرم وی ثابت شود محکومیت زندان یکساله در انتظار وی خواهد بود.این پرونده علیه وایلدرز از چهارشنبه آینده 30 دیماه ، وقتیکه چارچوب و جدول زمان بندی تعیین شوند آغاز می شود. فرآیند اصلی قرار است اواخر سال جاری میلادی آغاز شود.

حجاب نوعی حس وحدت با سایر مسلمانان به همراه دارد
به رغم اینکه بسیاری از جوامع اروپایی درک درستی از حجاب ندارند، اما مسلمانان محجبه بریتانیایی که تجارب خود را با رسانه‌های غربی به اشتراک گذاشته‌اند تصریح می‌کنند که حجاب نشانه آزادی آنها بوده و میان محجبه بودن و شهروند یک کشور اروپایی بودن هیچ منافاتی وجود نداشته و نوعی حس وحدت با سایر مسلمانان به همراه دارد.سها شیخ دختر مسلمان و محجبه‌ای که در لندن زندگی می‌کند تصریح کرد که هیچ تناقضی میان محجبه بودن و زندگی در کشور بریتانیا وجود ندارد. این دختر 25 ساله و محجبه که در کتابخانه کار می‌کند و در رشته مطالعه رسانه تحصیل کرده است گفت: روسری و حجاب خلاصه‌ای از تعریف من برای بریتانیایی بودن است.وی اظهار داشت که شما همواره مجبور نیستید که خود را با یک کلیشه یا مد خاص تطابق بدهید، اگر این عناصر تمایز را از بریتانیا حذف کنید در این صورت این کشور دیگر بریتانیا نخواهد بود.این اظهارات در شرایطی صورت گرفت که خود این دختر محجبه و مسلمان تصدیق می‌کند که بسیاری از بریتانیا هنوز چنین تصور و حتی تصور درستی از حجاب ندارند.سها شیخ یادآور شد: وقتی درباره روسری با برخی از هموطنان بریتانیایی خود صحبت می‌کنم، نخستین موردی که به ذهن آنها می‌رسد این مظلوم واقع شدن و سرکوب شدن زن مسلمان است، برای آنها دشوار است که بپذیرند حجاب نشانه‌ای از آزادی زن است و به هیچ عنوان نمی‌توان آن را نشانه جدایی در نظر گرفت.اسلام حجاب را برای زنان مسلمان واجب کرده و حجاب را نمی‌توان در مقام مقایسه با نمادهای دینی نشان داد که صرفاً جهت نمایش تعلقات دینی فرد رعایت می‌شود.راجنار اختر از دیگر مسلمانان محجبه در بریتانیا در خانواده‌ای متولد شده که هفت خواهر محجبه دارد و اعتقاد دارد عقاید عموم جامعه نسبت به حجاب چندان درست نیست و همه اطلاعات کافی از این اصل واجب اسلامی دارند. وجود حجاب در کشورهای اروپایی عامل سوء تفاهم بزرگی برای مردم جامعه است. بسیاری از آنها می‌پرسند که حجاب نماد چیست. حتی به رغم تمام کارهایی که برای مقابله با باورهای نادرست و کلیشه ای درباره حجاب صورت گرفته تصور می‌کنم که تصویر زن محجبه به عنوان زنی ارائه شده است که تحت ظلم و ستم قرار گرفته و مجبور شده است نوعی لباس قدیمی و منسوخ بر تن کند. این تصویر از زن مسلمان محجبه یکی از رایج‌ترین انواع تصاویر است.
با این اوصاف اختر به عنوان یک زن محجبه 31 ساله تأکید می‌کند که باورهای نادرست درباره حجاب در تمام کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا در مقایسه با سایرین به تبعیض منتهی نمی‌شود. در بریتانیا پرسشهایی که در بسیاری از نقاط اروپا مطرح است وجود ندارد.
همینه سلیم از موسسان سازمان "آرمان" به عنوان سازمان مشورتی که به زنان مسلمان کمک می‌کند صدای خود را در جامعه منعکس کنند گفت: زنان مسلمانی که حجاب را رعایت می‌کنند عللی چون تقوا، هویت و حتی بیانیه سیاسی را به عنوان علت کار خود بیان می‌کنند.

مساجد آمریکا توجه ویژه‌ای به محیط زیست دارند
در مساجد سراسر ایالات متحده آگاهی رو به رشدی از توجه به محیط زیست و تطابق شرایط زندگی و حتی نیایشی با محیط زیست ایجاد شده است که با همکاری گروه‌های مختلف دینی می‌تواند به تشویق جامعه برای حفاظت از محیط زیست مؤثر واقع شود.
خالد اقبال نایب رئیس انجمن مسلمانان دالاس گفت: برای ما مسلمانان پیشرفت کردن در این زمینه و قرار گرفتن در خط اصلی جریان حمایت از محیط زیست حائز اهمیت تلقی می شود.اقبال اعتقاد دارد که توجه به محیط زیست و التزامات اخلاقی آن بخشی از مسئولیت اخلاقی مسلمانان است و از نظر اخلاقی باری بر دوش همه مسلمانان است و ما تنها از آنجا که مسائل زیست محیطی این روزها بسیار مورد تأکید است به آن توجه نمی کنیم.
انجمن مسلمانان دالاس ستاد آموزشی را آغاز کرده و از اعضای خود برای بازیافت، کاشت بیش از 300 درخت و استفاده بهینه از منابع آبی و تغییر لامپ برق داخل مساجد را بسیج کرده است. این انجمن با همکاری مدرسه دینی خود که روزهای یکشنبه فعال می شود پروژه مسجد سبز را آغاز کرده اند. آنها قصد دارند اثرات کربن را در امور مربوط به خود تا 13 درصد و مصرف انرژی خود را تا 21 درصد کاهش دهند.
امروز در مساجد بسیاری مسئله توجه و حفاظت محیط زیست در خطبه ها با عنوان برنامه های بازیافت، ثبات پذیری، حفظ انرژی به واسطه خاموش نگاه داشتن لامپهای اضافی و کاهش اثرات کربن اماکن دینی و نیایشی مورد تأکید قرار می گیرد. برخی مساجد با سازمانهای بین ادیان محلی چون قدرت و نور بین ادیان برای اعمال این تغییرات دوستدار محیط زیست همکاری می کنند.
نخستین مسجدی که در ایالات متحده رویکردهای خود را براساس حفاظت از محیط زیست تغییر داد واقع در بریج‌ویو، ایلی نویز است که صفحات جذب انرژی خورشیدی را برای گرد کردن آب در سال 2008 نصب کرد و برای این تعهد خود جایزه قهرمان محیط زیست را دریافت کرد.
این مسجد عایق کاری خود را بهبود بخشیده و به عنوان بخشی از نوسازیهای خود از فرشی استفاده می کند که الیاف آن در فرآیند بازیافت تهیه شده است.
در جنوب کالیفرنیا، گروه هایی چون گروه اسلامی محیط زیستی ویسکوزین، مسلمانان سبز دی سی و دین سبز جامعه مسلمان و دیگری جوامع گسترده تر را به داشتن سبک زندگی سالم تر و ثبات پذیرتر دعوت می کنند.
اگرچه مسلمانان تصدیق می کنند به رغم اینکه تلاشهای مساجد دوستدار محیط زیست برای گسترش توجه زیست محیطی به شدت درحال پیگیری است، اما هنوز هم باید کارهای متعددی در این زمینه انجام داد.
امام جوهری عبدالمالک مدیر بخش ارتباطات مرکز اسلامی دارالهجرت در ویرجنیا اظهار داشت که درحالی که وجود افرادی و نهادهای که خود را در زمینه محیط زیست مسئول بدانند بخشی از گسترش اگاهی در این رابطه است، اما نهادهای دینی باید در این زمینه فعال شده و با جنبشی که به راه افتاده حرکت کرده تا سیاستهای عمومی در این رابطه تغییر کند.

27 سازمان آمریکایی کنترل مسلمانان را عامل رشد تعصبهای دینی عنوان کردند
نگرانیهایی که از بازرسیها و تفتیشهای بدنی مسافران مسلمان در فرودگاههای ایالات متحده وجود دارد موجب شد 27 سازمان اسلامی آمریکایی نامه‌ای برای وزارت امنیت داخلی کشور ارسال و اعلام کنند این رویکردها تنها به افزایش تعصبهای قومی و نژادی علیه مسلمانان کمک می‌کند.
ائتلاف پنهانی به عنوان شبکه ای از 34 گروه آزادی مدنی که 27 گروه آن اسلامی هستند طی نامه ای به وزارت امنیت داخلی آمریکا اظهار داشتند سیاستهای امنیتی براساس بازرسیهای قومی و دینی ناکارآمد بوده و با اصول قانون اساسی منافات دارند.
ایالات متحده به دنبال تلاشهای ناکام مرد 23 ساله نیجریه ای برای منفجر کردن یک هواپیما در شب کریسمس اقدامات امنیتی خود را افزایش داده است . براساس این قوانین جدید مسافران کشورهای بسیاری که همه غیر از کوبا اسلامی هستند در معرض بازرسیهای بیشتر قرار می گیرند.
مسافرانی که گذرنامه از کشورهای اعلام شده در آمریکا را دارند یا از پروازهایی استفاده می کنند که از این کشورها عبور می کند برای بازرسهای بیشتر به کنار کشیده می شوند و چمدان و لباسهای آنها به دقت مورد بررسی قرار می گیرند. البته این اقدامات با انتقاد کارشناسان امنیتی رو به رو شده و به عنوان اقداماتی ناکارآمد توصیف شده اند.
براساس نامه ای که از سوی 27 گروه اسلامی از جمله وکلای مسلمان، مؤسسه عربهای آمریکایی، کانون وکلای مسلمان در چندین ایالت، کمیته امور عمومی پاکستانی آمریکایی امضا شده است: تروریسم نه به قومیت ارتباط دارد و نه به جغرافیا .
این ائتلاف از دولت اوباما خواسته است قوانین تازه اعمال شده را تغییر دهد؛ چرا که همه مردم نگران امنیت کشور خود هستند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.