نکاتی چند در باره زندگی همسر مکرمه حضرت امام خمینی (رض)

در بیان عظمت و شکیبایی همسر مکرمه حضرت امام خمینی- بانو خدیجه ثقفی - همین بس که ایشان در سه دهه اخیر متجاوز از ده داغ عزیز را با صبوری بی‌مانند پشت سر گذاشت اما هیچ خدشه ای بر متانت و احساس مسئولیت او و توکل به خدای متعال وارد نگردید.
پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران به مناسبت ارتحال بانو خدیجه ثقفی چکیده‌‌ای از زندگی‌نامه‌ی ایشان را منتشر می کند که در پی می آید:
نکاتی چند در باره زندگی همسر مکرمه حضرت امام خمینی (رض)
خانم خدیجه ثقفی ملقب به "قدس ایران" متولد 1337 هجری قمری مطابق با 1292 هجری شمسی، از نوادگان فقیه نامدار حضرت آیت الله حاج میرزا ابوالقاسم کلانتر تهرانی از شاگردان شیخ مرتضی انصاری در نجف اشرف بود. والد ماجد همسر مکرمه حضرت امام خمینی (س)، آیت الله حاج میرزا محمد ثقفی تهرانی از شاگردان موسس حوزه علمیه قم و از مجتهدان و مدرسان به نام فقه و اصول و معارف عقلی در تهران و صاحب کتاب شریف تفسیر "روان جاوید" است.
خانم ثقفی در بیان ویژگی های پدر می گوید: "هم عالم بود، هم دانشمند و هم اهل علم بود اما اهل تجمل نبود".
خانم ثقفی 9 ساله بود که پدر گرامیشان برای ادامه تحصیل به مدت هفت سال به قم هجرت کردند. اما خانم ثقفی نزد مادر بزرگ خویش در تهران ماند و برای دیدار با پدر و مادر به قم رفت و آمد داشتند.
آیت الله حاج میرزا محمد ثقفی در مدت هفت سالی که در قم اقامت داشت با شخصیت های برجسته ای مانوس گردید. یکی از آنها امام خمینی (س) بود. آیت‌الله ثقفی در مجالس و محافل عمومی و خصوصی در آن ایام از امام خمینی (س) که در آن زمان معروف به حاج آقا روح الله بود به عنوان انسانی با نجابت، متدین، با سواد و زرنگ یاد می کرد و با وجود آن که امام هفت سال از آیت الله ثقفی کوچکتر بود، ضمن معاشرت با وی، ایشان را همواره تکریم و احترام می کرد.
با وساطت مرحوم آیت الله لواسانی از دوستان مشترک امام خمینی (س) و آیت الله ثقفی مقدمات وصلت امام با خانم ثقفی فراهم گردید. امام خمینی در سال 1308 هجری شمسی در ماه مبارک رمضان با خانم خدیجه ثقفی ازدواج کردند. مراسم عقد و عروسی بسیار ساده برگزار گردید. ثمره‌ی این وصلت هشت فرزند بود که سه تن از آنان در اوان کودکی از دنیا رفتند. سه دختر مکرمه حضرت امام: خانم ها، صدیقه مصطفوی همسر مرحوم آیت الله اشراقی؛ خانم فریده مصطفوی همسر جناب آقای حسن اعرابی و خانم دکتر زهرا مصطفوی همسر جناب آقای دکتر محمود بروجردی می باشند و دو فرزند پسر، آیت الله شهید حاج آقا مصطفی خمینی و مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی بودند.
کل اثاثیه امام خمینی در زمان ازدواج یک گلیم و یک دست رخت خواب و لوازم بسیار مختصر زندگی بود. وقتی خدیجه خانم به منزل آیت الله خمینی وارد شد با عالم دینی‌ای رو به رو می شود که نهایت احترام را برای او قایل است. تنها چیزی که امام از همسرشان خواستند دو چیز بود که فرمودند: اگر می خواهید به بهشت بروید؛ دو کار انجام دهید: این که هر چه خداوند واجب دانسته، انجام دهید و هر چه حرام دانسته، انجام ندهید. امام فقط این دو قید را گذاشته اند، در غیر از این موارد رعایت احترام خانم برای امام بسیارمهم بوده است.
مرحومه خانم ثقفی قبل از ازدواج مدتی ادبیات عرب را نزد پدرشان فراگرفته بودند و با زبان فرانسه نیز آشنایی داشتند و زمانی که به خانه امام می آیند نزد امام هم ادبیات عرب را ادامه می دهند و کتاب "جامع المقدمات" را می خواندند. ایشان حافظه فوق العاده ای داشتند، یک غزل را یک بار که می خواندند، حفظ می‌شدند. ایشان ذوق شعری هم داشتند. تدریس امام به خانم چند ماهی طول می کشد، اما پس از تولد فرزندان، مسئولیتشان در خانه بیشتر شد، با موافقت طرفین، تدریس متوقف می شود.
با تبعید امام خمینی به نجف، خانم ثقفی همواره در کنار امام بود و در فراز و نشیب زندگی هیچ گاه امام را تنها نگذاشت و حتی هنگامی که با شهادت حاج آقا مصطفی رو به رو شد و او را بسیار بی تاب کرد، باعث نگردید که شرایط برای امام که درگیر مبارزه با استبداد بود سخت شود. صبوری این بانوی بزرگوار اسباب آرامش خاطر رهبر کبیر انقلاب را فراهم می ساخت. بردباری و تعهد و همراهی همسر امام خمینی نقشی منحصر به فرد در موفقیت های امام خمینی داشته است.
همسر گرامی امام خمینی به قلم خویش خاطرات زندگی خود را نوشته است اما روح بلند و مناعت طبع آن بزرگوار مانع از اجازه انتشار آن در دوران حیات گردید. با انتشار قریب الوقوع دفتر خاطرات ایشان ملت بزرگوار ایران در جریان رنجها و مرارتهای این اسوه صبر و مقاومت قرار گرفته و با مجاهدت‌های بیت معظم ایشان بیشتر آشنا خواهند شد. در بیان عظمت و شکیبایی این مادر و همسر نمونه همین بس که ایشان در سه دهه اخیر متجاوز از ده داغ عزیز را با صبوری بی مانند پشت سر گذاشت اما هیچ خدشه ای بر متانت و احساس مسئولیت او و توکل به خدای متعال وارد نگردید.
روحش در جوار امام راحل و یادگارشان از رضوان و رحمت واسعه الهی برخوردار باد.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.