حجت الاسلام والمسلمین رشاد، امام را به عنوان بزرگترین احیا گر وحدت در طول تاریخ اسلام بعد از پیامبر اعظم(ص) دانست که نقش بسیار برجسته ای را در توسعه فرهنگ وحدت گرایی در میان مسلمانان دارد.

علی اکبر رشاد، بزرگترین چالش و مانع پیش روی وحدت اسلامی را دیدگاه های افراطی و تفریطی دانست و گفت: گروه‌های افراطی که میان خود و برادران مسلمان، فاصله‌ای را بیش از یک غیر مسلمانان می پندارند، خود مانعی بر سر راه وحدت جهان اسلام هستند.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر رشاد، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران افزود: گروه هایی افراطی به مرز های فکری و عقیدتی احترام نمی گذارند و در شرایط گوناگون رفتاری افراطی یا تفریطی از خود بروز می دهند. در واقع این دو جریان از جمله موانع اصلی و اساسی تحقق وحدت بین مسلمانان به شمار می آیند .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد یک مرکز قدرتمند فراملی را یکی از راه حل های پیش روی جهان اسلام در مسئله تحقق عملی وحدت ضروری دانست و گفت: فقدان یک مرکزیت قدرتمند فرا ملی، فرافرقه ای و مذهبی در جهان اسلام برای پیگیری آرمان وحدت آنچان که همه فرق و مذاهب با آن مرکز همکاری داشته باشند در دنیای امروز امری لازم و ضروری است.

رشاد اظهار داشت : امام به عنوان بزرگترین احیا گر وحدت در طول تاریخ اسلام بعد از پیامبر اعظم(ص) و امیر المومنین(ع) و حضرت صادق(ع) نقش بسیار برجسته ای را در توسعه فرهنگ وحدت گرایی و همگرایی مسلمانان هم در مقام نظر هم در مقام عمل ایفا کرده است.

وی افزود: امام خمینی(ره) با ایجاد نظام جمهوری اسلامی و به پیروزی رساندن انقلاب اسلامی به جهانیان اعلام کرد که پشتیبان همه مسلمانان بدون توجه و تاکید بر مذهب و فرقه است. این حرکت امام خمینی(ره) سبب شد مسلمانان یک احساس همگرایی نسبت به هم پیدا کنند.

وی با اشاره به حرکت سریع و قاطع امام در مقابل سلمان رشدی در دفاع از حضرت ختمی مرتبت، گفت: برای اولین بار بعد از صدر اسلام امام خمینی(ره) توانست همه مسلمانان را بر سر یک موضع چون مسئله سلمان رشدی متحد کند. این اقدامات امام باعث شد آن حضرت در عرصه و عرشه تاریخ جایگاه بزرگترین احیاگر وحدت بعد از معصومین را داشته باشد.

رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در مورد اندیشه های امام در ایجاد وحدت در جهان اسلام گفت: تاکید امام خمینی (ره) بر وحدت امت اسلامی و اجزا، آحاد و مذاهبی که امت اسلامی را تشکیل می دهند بیش از ملت ها بدون لحاظ دین بود، البته آن حضرت بعد از تاکید بروحدت امت اسلامی بر وحدت مستضعفین نیز تاکید مضاعف داشتند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.