life

رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران گفت: استفاده بیش از حد از انواع لوازم گرمایشی باعث خشکی هوا و در نهایت سرماخوردگی می شود.

به گزارش جی پلاس، دکتر ایرج خسرونیا، رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران تغییرات آب و هوا را در بروز سرماخوردگی بسیار موثر دانست و گفت: در فصل سرما که تغییرات دمای هوا زیاد است و در ساعت‌های مختلف دمای هوا نیز گرم و سرد می‌شود که در مقابل آن درجه حرارت بدن افراد هم به طور ناگهانی تغییر می‌کند و باعث می‌شود در مقابل این تغییرات ناگهانی دمای هوا مقاومت سیستم ایمنی بدن کاهش پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه استفاده زیاد از وسایل گرمایشی در بروز سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصل سرما نقش بسیار موثری دارد، افزود: استفاده بیش از حد از انواع لوازم گرمایشی باعث خشکی هوا به خصوص در محیط‌های بسته می‌شود که این خشکی هوا باعث می‌شود تا قدرت دفاعی مخاط تنفسی و بینی افراد کاهش پیدا کند و مستعد ابتلا به بسیاری از بیماری‌های فصلی شوند.

خسرونیا با اشاره به اینکه بیماری سرماخوردگی برای عموم مردم نیازی به تزریق واکسن ندارد، ادامه داد: ویروس‌های سرماخوردگی بسیار متنوع و زیاد هستند و به همین دلیل تجویز واکسن آنفلوآنزا با دستور پزشک برای بیمارانی که مشکلات قلبی، کلیوی و کبدی دارند و همچنین افراد مسن و بیمارانی که بیماری‌های سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است، ضرورت دارد.

این متخصص داخلی طول دوره بیماری سرماخوردگی را بین ۳ تا ۵ روز دانست و بیان کرد: جهت جلوگیری از سرما خوردگی بهتر است افرادی که بیمار هستند از منزل خارج نشوند، از خوردن نوشیدنی در لیوان مشترک پرهیز کنند و همچنین در هنگام عطسه و سرفه از دستمال کاغذی استفاده کنند تا میکروب سرماخوردگی در فضا پخش نشود.

رییس جامعه پزشکان داخلی ایران با بیان اینکه نوشیدن مایعات گرم و خوردن قرص‌های سرماخوردگی در کاهش خطر ابتلا به بیماری سرماخودگی و بهبودی بیمار در فصل سرما بسیار کمک کننده است، خاطرنشان کرد: باز گذاشتن پنجره‌های کلاس در مدارس هنگام زنگ تفریح راهکاری است که باعث می‌شود تا اگر میکروب و ویروس سرماخوردگی در فضای کلاس وجود دارد، خارج شود.

خسرونیا در پایان استاندار بودن وسایل گرمایشی در کاهش آمار خفگی در اثر گاز گرفتگی را بسیار موثر دانست و اظهار کرد: توصیه می‌شود که در فصل سرما و به هنگام خواب، افراد به هیچ عنوان در اتاق در بسته نخوابند. همچنین برای گرم بودن بدن از لباس‌های مناسب استفاده شود.

منبع: سایت سلامت نیوز

کدخبر: 470565
ارسال نظر

موضوعات داغ