life

یک روان پزشک کودک و نوجوان گفت: دو صورت سو استفاده عاطفی وجود دارد که یکی کودک آزاری جسمی و دومی کودک آزاری روانی است.

به گزارش جی پلاس، فریبا عرب گل، فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان گفت: چند نوع کودک آزاری داریم که عبارتند از رفتار جسمی، یا برخورد فیزیکی، غفلت از کودک، رفتار روانی یا هیجانی، سرزنش کردن، تحقیر کردن کودک، محروم کردن کودک از عشق و محبت، قهر کردن با کودک.

وی ادامه داد: کودک آزاری به گونه‌ ای است که آزار جسمی کودک یا روان کودک می‌ شوند پس باید طوری رفتار کنیم که آسیبی متوجه روان و جسم کودک نباشد باید آرام با لحن مناسب با کودک صحبت کنیم.

عرب گل بیان کرد: والدین نباید پرخاشگر و تند یا منفعل باشند باید روش قاطعانه‌ ای داشته باشند یعنی به کودک این رفتار و آزادی را می‌ دهیم که اگر کودک رفتار مناسب داشته باشد پاداش مناسب دریافت می‌ کند.

وی خاطر نشان کرد: اوایل باید بلافاصله‌ بعد از انجام کار کودک پاداش داده شود ولی به تدریج با بزرگ شدن کودک یک فاصله بین پاداش و کار کودک بگذاریم تا کودک متوجه شود برای رسیدن به پاداش یک مقدار هم باید صبر و تحمل کند و انتظار بکشد البته بستگی به سن و مشکلات کودک هم دارد مثلا در کودکان بیش فعال که نیاز به پاداش دارند و نباید برای آنها پاداش عادی در نظر گرفته شود بلکه باید خلاقیت هم داشته باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کدخبر: 469460
ارسال نظر

موضوعات داغ