life

زندگی کردن در نزدیکی فرودگاه‌ نه تنها به قدرت شنوایی آسیب می‌زند بلکه سلامت قلب را هم به خطر می‌اندازد.

جی پلاس، "مارتا روجک" نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه پزشکی دانشگاه "ژاجیلونیان" در هلند گفت: از دهه ۱۹۶۰ تعداد پروازها به شدت افزایش یافته است. طبق اعلام سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری در سال ۲۰۱۳ میلادی ۶۴ میلیون فرود و بلند شدن هواپیما از روی باند گزارش شده که طی ۲۰ سال آینده دو برابر می‌شود.

همچنین افزایش مداوم در پروازهای هوایی و گسترش فرودگاه‌ها در کنار توسعه مناطق مسکونی در نزدیکی فرودگاه‌ها موجب شده تعداد بیشتری از مردم در معرض آلودگی صوتی قرار گیرند.

به گفته مارتا روجک، شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض سر و صدای ناشی از هواپیماها خطر بالا رفتن فشارخون را افزایش می‌دهد که احتمال آن در شب بیشتر است. همچنین برخی از اطلاعات حاکی از آن است که با افزایش میزان قرار گرفتن در معرض این نوع آلودگی، نرخ بستری شدن در بیمارستان به دلیل بیماری‌های قلبی و سکته مغزی هم بالا می‌رود.

در این بررسی ۲۰۱ داوطلب ۴۰ تا ۶۶ ساله حضور داشتند و تقریبا نیمی از آنان در مدت بیش از سه سال در مناطقی زندگی می‌کردند که در معرض سطح بالایی از این نوع آلودگی صوتی بودند. همچنین گروه دیگر برای مدت بیش از سه سال به میزان زیادی در معرض این آلودگی نبودند.

مطالعه انجام شده نشان داد: عارضه فشارخون بالا در گروه اول ۴۰ درصد بوده در حالیکه این رقم در افراد گروه دوم تنها ۲۴ درصد بوده است.

منبع: ایسنا

کدخبر: 493374
ارسال نظر

موضوعات داغ