life

یک نظرسنجی با عنوان «شما با حضور همسر در هنگام زایمان طبیعی برای حمایت معنوی و اثرات تسکینی آن موافقید؟» انجام و نتیجه آن شد که با حضور موافقند.

به گزارش جی پلاس، سایت نی نی‌ بان یک نظرسنجی با عنوان «شما با حضور همسر در هنگام زایمان طبیعی برای حمایت معنوی و اثرات تسکینی آن موافقید؟» ترتیب داد که در آن مخاطبان طبق نظرات شخصی خود به گزینه‌ های «بله» و «خیر» رأی دادند. طبق آخرین آمار گرفته شده، ۹۲% افراد به گزینه «بله» و ۸% افراد به گزینه «خیر» رأی داده‌ اند. با توجه به نتایج نظرسنجی اکثریت مخاطبان نی نی بان به حضور همسر در زمان زایمان طبیعی برای حمایت معنوی و اثرات تسکینی آن اعتقاد دارند.

حضور همسر هنگام زایمان، خوب یا بد؟!
مطالعه ها نشان می‌ دهد که مراقبت مرد از همسر باردار خود، تأثیرات مثبتی بر روابط خانوادگی بر جای می‌ گذارد. در واقع حضور پدر به عنوان یکی از عناصر مهم در ابتدای فرزند‌دار شدن هم می‌ تواند تأثیر عمیق در روابط زناشویی داشته باشد و هم شیوه فرزند پروری را تحت تأثیر قرار دهد. تحقیقات نشان می‌ دهد زنانی که همسران شان در هنگام وضع حمل در کنار آنها بودند، در مقایسه با زنانی که شوهران شان حضور نداشتند، کمتر درد کشیدند، کمتر دارو مصرف کردند و احساس بهتری در مورد زایمان داشتند. حضور پدر در اتاق زایمان، باعث افزایش اعتماد به نفس زنان حین زایمان می‌ شود و به علت اثر تسکین‌ دهندگی‌ تا حدودی از شدت دردهای زایمانی می‌ کاهد و مادر کمتر نیاز به بی‌حس کننده و داروهای تسکین دهنده دارد و حتی طول مدت زایمان کوتاه شده و به دنبال آن باعث ارتباط هر چه سریع تر پدر و فرزند می شود. در بیمارستان صارم برای اولین بار این امکان فراهم شد، یعنی شوهر می تواند در اتاق زایمان طبیعی یا سزارین کنار همسرش باشد. ابوطالب صارم،‌ متخصص زنان و زایمان و رئیس این بیمارستان درباره این زایمان در این باره گفت:‌ با توجه به کاهش بیش از حد زایمان طبیعی در بین زنان جوان و ترس و دلهره آنان از روش طبیعی بر آن شدیم تا راه‌های زایمان طبیعی و بدون درد را در کشور ترویج کنیم به همین علت پس از استفتا از مراجع دینی راهی که به ذهن مان رسید حضور شوهر در کنار زن هنگام زایمان بود. وی گفت: حضور فیزیکی شوهر در کنار زن هنگام زایمان علاوه بر اینکه محرم زن است و می‌ تواند در امر زایمان به گروه تخصصی کمک کند باعث قوت قلب و کاهش استرس زایمان در زن می‌ شود. بسیاری از زنان پس از زایمان به علت دوری گزینی همسر دچار افسردگی می‌ شوند اما حضور شوهر در بالین زن هنگام زایمان و مشاهده سختی های زایمان موجب نزدیکی زن و شوهر و ارتباط عاطفی بیشتر آنها می‌ شود و این امر نه تنها افسردگی زن را پس از زایمان از بین می‌ برد بلکه موجب همکاری بیشتر شوهر در نگهداری و تربیت فرزند می‌ شود. اهمیت حضور همسر هنگام زایمان تا بدان جاست که از دید دین مبین اسلام دورنمانده و دستورهایی در این زمینه دارد. طبق اظهارات حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباس زاده اهری، حضور شوهر در اتاق زایمان و هنگام وضع حمل همسرش از لحاظ شرعی مجاز است، زیرا مرد می تواند به بدن همسرش چه درحال حیات، چه در حال ممات، چه درحال صحت و چه در حال مرض نگاه کند. بنا بر گفته های عباس زاده اهری اگر حضور شوهر از حیث روانی موجب آرامش و قوت قلب برای همسرش باشد این حضور توأم با مبنای عقلی و شرعی است یعنی از حکم استحباب هم برخوردار است. طبق توضیحات او، حضور زن دیگر در اتاق زایمان با حفظ مسائل شرعی ایرادی ندارد.
کدخبر: 479847
ارسال نظر

موضوعات داغ