life

سومین دوره جشن گلونی به مناسبت مبعث رسول اکرم(ص) روز ۲۶ اردیبهشت ماه در باغ تاریخی گلستان نزدیک قلعه فلک الافلاک جشن گرفته می‌شود.

به گزارش جی پلاس، رضا ساکی دبیر جشن گلونی گفت: سومین جشن گلونی « Golvani » در آغاز هفته میراث فرهنگی همانند سالهای گذشته برگزار می شود. در این جشن موسیقی زنده اجرا و غرفه های ارائه غذاهای محلی و سوغات لرستان، فروش البسه محلی و عکس با لباس و روسری محلی دایر می شود ضمن اینکه بخشی از این جشن نیز به نمایش و فروش گلونی می پردازد.

ایده پرداز جشن گلونی با بیان اینکه گروه موسیقی به سرپرستی فرج علیپور در این روز اجرای ویژه دارد ادامه داد: این جشن روز شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴ از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹:۳۰ در محل باغ تاریخی گلستان نزدیک قلعه فلک الافلاک برگزار خواهد شد چون ظرفیت بیشتری از حیاط قلعه دارد. پیش بینی می کنیم که امسال رکورد این جشن را بزنیم. قرار است هر سال در همین تاریخ دختران و زنان لر با به سر کردن این پوشش سنتی و بومی نام و یاد این اثر ارزشمند را زنده نگه دارند.

ساکی بیان کرد: گُلوَنی، سربندی باستانی است که زنان لرستانی به ‌شکل خاصی به‌ سر می‌کنند. این سربند دارای تاریخچه طولانی مدت در ایران است و همواره زنان لر از آن برای پوشش و زیبایی استفاده می کرده اند.

وی افزود:‌ گلونی پارچه ای حدود یک و نیم در یک و نیم متر بوده که آن را دور سر می بستند اما امروزه زنان و دختران لر آن را به شکل روسری به سر می کنند ولی با همان طرح و نقشه. این روسری ها نخی است و معمولا حدود ۱۵ هزار تومان نرخ دارد. در نظر داریم به کمک دختران و زنان لر این سوغات استان لرستان را به عنوان صنایع دستی و هنر اقوام لر ثبت کنیم.

این سربند در گذشته در لباس مردان هم به کار می‌رفت و به طور کلی گفته می‌شود که سربند و دستار «پوششی با سه هزار سال قدمت» است و از زمان مادها و هخامنشیان در لباس مردان و زنان ایران‌زمین استفاده می‌شد.

به گفته عطا حسن پور، باستان‌شناس، «بر اساس بیان مورخانی چون هرودت ریشه سربند آن هم سربند لُری به دوره هخامنشیان و دوره ماد برمی‌گردد. براساس شواهد و نوشته های تاریخی، سربند از اجزای لباس‌های ایرانی همه ایرانیان، وابسته به آن و جدایی ناپذیر است.

منبع: خبرگزاری مهر

کدخبر: 474951
ارسال نظر

موضوعات داغ