life

برای حفظ سلامتتان، غذاهای سرخ‌کردنی را از برنامه غذایی‌تان حذف کنید چون بدن ما به این غذاها نیاز ندارد.

به گزارش جی پلاس، دکتر مجید حاجی‌فرجی، متخصص تغذیه و رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ و صنایع غذایی کشور در پاسخ سئوال «آیا می‌توان روزانه از روغن‌های مخصوص سرخ‌کردنی حاوی پالم استفاده کرد؟ مقدار مجاز مصرف این روغن‌ها و بهترین روش‌های سرخ کردن‌شان کدامند؟» نوشت: در پاسخ باید بگویم که اصولا بهتر است برای حفظ سلامتتان، غذاهای سرخ‌کردنی را از برنامه غذایی‌تان حذف کنید چون بدن ما به این غذاها نیاز ندارد. به خرج دادن کمی خلاقیت در روش‌های پخت می‌تواند نیاز به مصرف سرخ‌کردنی‌ها یا سرخ‌کردن عمیق را از بین ببرد.

اصلاح الگوهای طبخ هم می‌تواند باعث جایگزینی روغن‌های سالم‌تری مانند زیتون، کانولا، ذرت و آفتابگردان به ‌جای روغن سرخ‌کردنی شود. می‌توانید از تابه‌های نچسب و جدید استفاده کنید، کف آنها را با کمترین میزان روغن زیتون یا سایر روغن‌های نامبرده چرب و غذایتان را آماده کنید. ضمن اینکه، دستگاه‌های جدیدی برای سرخ‌کردن و پختن مواد غذایی وارد بازار شده‌اند که برعکس سرخ‌کن‌های قدیمی به ‌جای یک قوطی روغن، فقط با یک قاشق روغن غذای شما را آماده می‌کنند.

در نهایت باید اشاره کنم که میزان مشخصی برای مصرف روغن سرخ‌کردنی در رژیم غذایی روزانه وجود ندارد و میزان روغن دریافتی هر فرد را براساس کالری دریافتی‌اش محاسبه می‌کنیم؛ یعنی تمام افراد می‌توانند ۳۰ درصد از انرژی مورد نیاز روزانه خود را از طریق چربی‌ها تامین کنند که ۱۰ درصد از این ۳۰ درصد می‌تواند از طریق مصرف اسیدهای چرب اشباع مانند اسیدهای چرب موجود در گوشت‌ها یا روغن پالم موجود در روغن سرخ‌کردنی باشد.

منبع: سایت سلامت نیوز

کدخبر: 473155
ارسال نظر

موضوعات داغ