life

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان گفت: بلوغ زودرس ممکن است قبل از هشت سالگی در دختران و قبل از 9 سالگی در پسران رخ دهد و در رشد کودک تاثیر منفی بگذارد.

به گزارش جی پلاس، دکتر فرزانه روحانی فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان گفت: بلوغ طبیعی دوره‌ای است که به طور معمول با ظهور صفات ثانویه جنسی در دختران بین ۱۰ تا ۱۲سالگی و در پسران بین ۱۱ تا ۱۳ سالگی به وجود می‌آید و فرد توان باروری پیدا می‌کند. این دوران همراه با رشد قدی در کودک شروع می‌شود.

این عضو مرکز تحقیقات انستیتو غدد و متابولیسم تغییر در عملکرد غده هیپوفیز، هیپوتالاموس، غدد جنسی و بیماری‌های فوق کلیوی را یکی از عوامل مهم در بروز بلوغ زودرس دانست و افزود: از دیگر عوامل ایجاد کننده بلوغ زودرس در کودکان، متفاوت بودن درک و تحمل هیجانات و جهش رشد قدی زودتر کودک است که منجر به بلند قد شدن این کودکان نسبت به هم سن و سالان خود می‌شود.

وی با بیان این مطلب که سن استخوانی مهم‌ترین عامل تعیین کننده بلوغ است، ادامه داد: بسیاری از خانواده‌ها از بلند قد شدن و رشد کودک خود راضی هستند، در حالی که بلوغ زودرس باعث رشد سریع سن استخوانی در کودک می‌شود و نه تنها منجر به بسته شدن زودتر صفحات رشد می‌شود بلکه به کوتاهی قد نهایی کودک می‌انجامد.

روحانی عوامل ژنتیکی و چاقی را از عوامل بروز بلوغ زودرس در دختران دانست و یادآور شد: بهتر است که کودکان تغذیه مناسب دریافت کنند، چراکه به رشد قدی مناسب در کودک کمک می‌کند. مصرف لبنیات، گوشت، حبوبات، پروتئین، ریز مغذی‌ها مانند آهن، روی و کلسیم در رشد کودک موثر است. همچنین ورزش سنگین و حرفه‌ای بلوغ را به تاخیر می‌اندازد.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان در پایان گفت: ضروری است که کودک بعد از ۲ سالگی از نظر شاخص‌های رشد، زمان شروع بلوغ، دوران بلوغ و مدت زمان کامل شدن آن تحت نظر فوق تخصص کودکان قرار گیرد تا با معاینه، بررسی‌های بیشتر و تعیین سن استخوانی نهایی بتوان از بروز بلوغ زودرس جلوگیری شود. توصیه می‌شود خانواده ها به محض مشاهده چاقی و لاغری بیش از حد معمول در فرزندان خود با انجام آزمایش و ملاحظات مربوط به بلوغ زودرس برای درمان کودک خود اقدام کنند.

منبع: ایسنا

کدخبر: 471844
ارسال نظر

موضوعات داغ